Wiadomości z rynku

sobota
20 kwietnia 2024

Paliwo pod kontrolą

Z pomocą przepływomierza i licznika SWIMER
5 lutego 2016
Zużycie paliwa w firmie transportowej, niezależnie od tego czy flota liczy kilka samochodów, czy też jest to ogromny park maszyn, generuje duże koszty.
Wpływ na to mają nie tylko naturalne potrzeby firmy, ale również nie-uczciwe skłonności niektórych osób oraz fizyczne właściwości paliw płynnych. W takiej sytuacji warto wprowadzić rozwiązania, które ukrócą tajemnicze znikanie paliwa i przyniosą realne oszczędności.
Polecanym przez ekspertów rozwiązaniem są urządzenia do kontroli dystrybucji, tj. liczniki i systemy do monitoringu dozowania płynów. Cały przekrój najnowszych inżynieryjnych rozwiązań w ostatnich miesiącach zaprezentowała firma SWIMER z Torunia, udowadniając, że jest nie tylko liderem na polskim rynku w produkcji największego typoszeregu zbiorników z polietylenu do magazynowania oleju napędowego i AdBlue (w swojej ofercie posiada zbiorniki dwupłaszczowe różnego typu, o pojemnościach: 1.500 l, 2.500 l, 3.500 l, 5.000 l, 7.500 l, 10.000), ale również technologicznym innowatorem.

Przepływomierz, który magnesom się nie daje

Uszczelnienie systemu dystrybucji paliw warto rozpocząć od instalacji przepływomierza tłokowego 4PFM, w zbiorniku do ich magazynowania – radzi inżynier Mariusz Kośkiewicz (dyrektor działu projektowo-konstrukcyjnego firmy SWIMER) – w odróżnieniu od przepływomierzy rotorowych/turbinowych nie jest on wrażliwy na działanie pola magnetycznego i, co za tym idzie, niemożliwa jest ingerencja w jego pracę za pomocą m.in. magnesu. Odporność tego przepływomierza zdecydowanie wpływa na eliminację nieprawidłowości w gospodarce paliwowej. Poza tym producent nie bez racji określa ten typ przepływomierza mianem najbardziej precyzyjnego w swojej klasie. Działa on na zasadzie objętościowego miernika, wykorzystując cztery tłoki. Na jeden cykl pracy przepływomierza przypada 0,5 l bez względu na gęstość oleju i prędkość jego przepływu. W przypadku przepływomierza tłokowego 0,5 litra zawsze będzie oznaczało 0,5 litra.

„Internetowy” licznik

Przepływomierz tłokowy nie może jednak działać w pojedynkę. Niezbędnym jego uzupełnieniem są liczniki, które są doskonałym remedium na rozbieżności w czasie inwentaryzacji paliw, a także sprawdzają się przy kontroli ich bieżących rozchodów. Jak wiadomo, jednostką sprzedaży paliw w Polsce jest jeden metr sześcienny lub 1.000 litrów, jednak należy pamiętać, że objętość paliw jest zmienna w zależności od temperatury, co w fizyce określa się mianem rozszerzalności cieplnej/objętościowej. Zjawisko to powoduje, że im wyższa temperatura paliwa, tym większa jego objętość, dlatego niezwykle ważne jest, aby pomiar objętości paliw był zawsze dokonywany w stałej temperaturze. W związku z tym w Unii Europejskiej wprowadzono temperaturę referencyjną, w której dokonuje się pomiaru objętości paliw – jest to 15°C. Kupujący paliwo często porównują swoje zakupy i dystrybucję paliw mieszając pomiar paliw w temperaturze 15°C z pomiarem objętości w aktualnej temperaturze – zauważa inżynier Mariusz Kośkiewicz. W odpowiedzi na potrzeby hurtowych nabywców paliw firma SWIMER opracowała innowacyjne rozwiązanie – Licznik PPC-15, który umożliwia łatwy i niezawodny monitoring zużycia paliw właśnie w temperaturze 15°C.
Licznik PPC-15 współpracuje z przepływomierzem tłokowym i oblicza ilość wydanego paliwa w temperaturze 15°C. Poza tym posiada szereg użytecznych funkcji: zlicza wszystkie tankowania od momentu pierwszego uruchomienia, posiada rejestr ostatnich 10 tankowań oraz moduł WiFi, który przesyła dane z licznika na stronę www. Jego atutami jest również duży (szer. 140 mm, wys. cyfr 26 mm), 6-cyfrowy wyświetlacz LED, który działa w temperaturze od -30 st. C do 80 st. C i jest czytelny nawet w pełnym słońcu. Wyposażony jest również w moduł, który zabezpiecza pompę przed suchobiegiem. Ponadto licznik jest zasilany elektrycznie (230 V, 50 Hz) i nie wymaga wymiany baterii. Licznik PPC-15 wyeliminuje wszelkie rozbieżności w gospodarowaniu paliwem, nawet gdy temperatura ulegnie zmianie, a każda kropla paliwa będzie pod kontrolą.
Polegając na rozwiązaniach opracowanych przez dział projektowo-konstrukcyjny SWIMER można kontrolować to, ile płynu zostało zatankowane oraz skrupulatnie rozliczać kierowców i operatorów. Ponadto prawidłowy monitoring zużycia paliw oraz pełna kontrola nad gospodarką paliwową mogą w znaczący sposób obniżyć koszty prowadzonej działalności. Firmy transportowe muszą pamiętać, że tylko precyzyjne i rzetelne informacje pozwalają na skuteczne i oszczędne zarządzanie paliwem oraz umożliwią obniżenie kosztów prowadzonej floty.
 
SWIMER
ul. Wielki Rów 40a
87-100 Toruń
+48 56 681 47 62
www.swimer.com.pl
biuro@swimer.com.pl
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.