Wiadomości z rynku

piątek
19 kwietnia 2024

Problemy z turbosprężarką – Jakie objawy towarzyszą awarii?

Turbosprężarki
18 sierpnia 2017
Niewłaściwa eksploatacja turbosprężarki może doprowadzić do jej uszkodzenia już po przejechaniu około 50 tys. km (średnio awarie następują jednak po 150-250 tys. km). Wielu kierowców nie zdaje sobie jednak sprawy z obecności turbodoładowania w ich aucie lub nie przykłada do tego większej wagi. Jak rozpoznać awarię turbiny?

Objaw pierwszy – hałas wydobywający się spod maski

O uszkodzeniu turbosprężarki może świadczyć zbyt głośna praca silnika. Podczas przyspieszania pojawia się charakterystyczny świst. Gwizdy dobywające się spod maski nie zawsze mają związek z turbosprężarką, ale wystarczy odrobina uwagi, aby rozpoznać, że może chodzić właśnie o tę część. Taki hałas brzmieniem przypomina tarcie dwóch metalowych elementów. Najczęściej pojawia się, gdy liczba obrotów na minutę sięga co najmniej 1800. Gdy silnik jest bardziej obciążony, gwizd staje się głośniejszy.

Objaw drugi – zbyt duże straty oleju silnikowego

Kolejnym symptomem potencjalnego uszkodzenia turbosprężarki są zbyt duże ubytki oleju silnikowego. Problem ten powodują uszkodzenia układu wirującego w turbinie. Warto dokładnie zaobserwować, czy olej nie wycieka – przy awarii można go zaobserwować w układzie dolotowym silnika (w intercoolerze).

Objaw trzeci – spadek mocy silnika

O uszkodzeniu turbiny często świadczy spadek mocy silnika. Kierowca ma wtedy wrażenie, że przyspieszenie nie działa lub moc jest rozwijana nieregularnie. Nie słychać jest charakterystycznego dźwięku świadczącego o włączeniu się turbosprężarki podczas przyspieszenia.

Objaw czwarty – biały dym z rury wydechowej

Objawem problemów z turbosprężarką bywa jasny dym wydobywający się z rury wydechowej (ma on odcień biały lub lekko szary). Bardzo często wyczuwalny jest także nieprzyjemny zapach palącego się oleju. Takich symptomów lepiej nie bagatelizować, ponieważ bardzo szybko mogą doprowadzić do uszkodzenia całego silnika.

Inne symptomy awarii turbiny

Gdy podczas jazdy wyczujemy drgania, może to oznaczać problem ze smarowaniem turbiny. Podczas uszkodzenia turbosprężarki silnik w nowoczesnym samochodzie może przejść w tryb awaryjny.
O awarii turbiny mogą świadczyć również:
•    niebieskie lub ciemne (zadymione) spaliny,
•    zwiększone zużycie paliwa.

Gdzie szukać pomocy w przypadku awarii turbosprężarki?

W sytuacji, gdy doszło już do uszkodzenia turbosprężarki, mamy do wyboru trzy możliwości:
- wymianę turbosprężarki na nową,
- wymianę turbosprężarki na inną używaną,
- regenerację uszkodzonej.
Coraz więcej osób decyduje się na trzecią opcję, tj. regenerację turbosprężarki. Warto jednak powierzyć to zadanie profesjonalnemu warsztatowi, wówczas możemy być pewni, że osiągniemy parametry fabrycznie nowej turbosprężarki.
 
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.