Wiadomości z rynku

piątek
29 marca 2024

Poszukiwany „Steve Benz”

BASF uczestniczy w platformie innowacji Startup Autobahn
25 sierpnia 2017
Po co jechać na stację benzynową, skoro stacja benzynowa może przyjechać do Ciebie? Właśnie to pytanie zadali sobie twórcy start-upu POMP. Ich wizja to samochód, który automatycznie informuje swojego właściciela o niskim poziomie paliwa i który można zatankować pod domem za pomocą pojazdów dostarczających paliwo. Dzięki wsparciu ekspertów ds. dodatków do paliw z firmy BASF, koncepcja mobilnej stacji benzynowej nabiera realnych kształtów.

To jeden z wielu innowacyjnych pomysłów w obszarze mobilności i cyfryzacji przedstawionych podczas Dnia EXPO akceleratora dla start-upów STARTUP AUTOBAHN w Stuttgarcie. Wraz z takimi firmami, jak Daimler, Porsche czy Hewlett-Packard Enterprise / DXC, firma BASF współpracowała i doradzała wybranym start-upom w projektach pilotażowych z zakresu technologii blockchain, technologii czujników, rzeczywistości rozszerzonej, przyszłości produkcji oraz symulacji produktów.
„Wierzymy, że wielkie pomysły mają skromne początki. Dlatego pracujemy z młodymi przedsiębiorcami, którzy mogą zmienić przyszłość mobilności i produkcji” - powiedział Jürgen Becky, Senior Vice President działu Performance Materials w BASF. „To właśnie na platformie STARTUP AUTOBAHN, mówiąc w przenośni, kreatywność Carla Benza czy Fritza Habera spotyka się z nowatorskimi koncepcjami Steve'a Jobsa. Entuzjazm wobec nowych rzeczy oraz duch przedsiębiorczości to cechy, które chcemy promować w firmie BASF, by wzmocnić naszą innowacyjność oraz konkurencyjność”.
Jako wiodący dostawca chemikaliów dla branży motoryzacyjnej, BASF jest solidnym partnerem w obszarze innowacji oraz podmiotem, który promuje nowoczesne rozwiązania w zakresie mobilności. Przykładowo, dzięki kompetencjom i wiedzy naszych ekspertów z branży tworzyw sztucznych firma BASF zaangażowała się w pilotażowy projekt start-upu KREATIZE, którego cyfrowa platforma ułatwia bezpośredni kontakt między producentem sprzętu oryginalnego (OEM) a dostawcą. Producenci samochodów mogą przesyłać na tę platformę rysunki techniczne części pojazdów w formacie CAD, a dzięki odpowiedniemu algorytmowi znajdą najlepszy materiał oraz dopasowany do niego proces produkcyjny. Mogą też od razu złożyć zamówienie i zapłacić bezpośrednio online.
Inny projekt pilotażowy dotyczy łańcuchów dostaw: jak sprawdzić, czy dostawa jest niekompletna lub uszkodzona jeszcze przed jej odbiorem? Start-upy Quantoz oraz Ahrma - we współpracy z firmą BASF - znalazły sprytne rozwiązanie tego problemu: inteligentną paletę, która informuje nie tylko o swojej pozycji i ruchu, ale także o stanie załadunku oraz o możliwych uszkodzeniach (np. o uderzeniu lub upadku). W ten sposób można automatycznie domówić uszkodzone części. Zastosowanie technologii blockchain przez Quantoz może zwiększyć bezpieczeństwo oraz integralność danych. To połączenie pokazuje, jak bezpieczny i przejrzysty będzie przepływ materiałów i danych w przyszłości.
STARTUP AUTOBAHN to nie jedyna inicjatywa BASF w obszarze innowacji cyfrowych i start-upów. BASF współpracuje z firmą AgroStart, wspierając nowe cyfrowe przedsiębiorstwa działające w sektorze rolnym w Ameryce Południowej, a we współpracy z kampusem RocketSpace oraz w ramach programu akceleracyjnego TERRA poszukuje innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie żywienia i zdrowia. BASF uczestniczy także w projekcie „Digital Hub Ludwigshafen/Mannheim” w Ludwigshafen (Niemcy), będącym częścią inicjatywy opracowanej przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Energii. Projekt ten ma wesprzeć działalność start-upów w regionie metropolitalnym Ren-Neckar, pogłębić międzynarodową świadomość w zakresie zastosowania technologii cyfrowych w chemii i opiece zdrowotnej oraz zachęcić do współpracy w tych dziedzinach naukowców z całego świata. Ponadto, BASF pragnie pozyskać talenty z obszaru cyfrowego zarówno dla firmy, jak i dla regionu.

Czym jest blockchain?

Blockchain to technologia baz danych, która umożliwia szybsze, tańsze, bezpieczniejsze i bardziej przejrzyste transakcje cyfrowe. Znajduje zastosowanie w usługach finansowych, księgowości oraz w Internecie rzeczy. Blockchain jest rodzajem księgi głównej, w której zapisana jest każda transakcja zawarta w Internecie. Różnica polega na tym, że ta baza danych jest zdecentralizowana i rozproszona między tysiącami komputerów, z uwzględnieniem komputerów osobistych. Każdy może dołączyć do sieci blockchain i przyjrzeć się dowolnej transakcji w każdej chwili. Choć technologia blockchain dopiero się rozwija, lista potencjalnych zastosowań jest długa i obejmuje m.in. wpisy w ewidencji gruntów, certyfikaty autentyczności oraz kontrole łańcucha dostaw.

BASF i branża samochodowa

Przemysł samochodowy to jedna z kluczowych branż klientów BASF. W 2016 r. wartość sprzedaży produktów BASF dla tego sektora wyniosła 10 mld euro, co stanowi około 17% całej sprzedaży w Grupie. BASF dostarcza funkcjonalne produkty i opracowuje rozwiązania, które pozwalają na budowę bardziej wydajnych pojazdów oraz na ograniczenie ich wpływu na środowisko, bez względu na technologię układu napędowego. Asortyment produktów firmy BASF obejmuje m.in. tworzywa sztuczne, powłoki, katalizatory, lakiery samochodowe oraz materiały akumulatorowe. Dzięki tak szerokiej gamie produktów BASF jest wiodącym światowym dostawcą środków chemicznych dla branży motoryzacyjnej. BASF ściśle współpracuje z klientami z całego świata poprzez sieć obejmującą Europę, region Azji i Pacyfiku, Amerykę Północną i Południową oraz Afrykę. Więcej informacji na temat rozwiązań BASF dla branży motoryzacyjnej znajduje się na stronie internetowej firmy: automotive.basf.com.
 
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.