Wiadomości z rynku

środa
24 kwietnia 2024

Części zamienne

Jak wybrać tańsze zamienniki dorównujące jakością elementom fabrycznym z ASO?
22 września 2017
Ceny oryginalnych podzespołów samochodowych, dostępnych w autoryzowanych punktach ASO, przerażają wielu właścicieli aut. Zamienniki często można kupić już za około 25% ceny komponentów fabrycznych. Czy tym samym nie tracimy jednak na jakości? Podpowiadamy, jak kupić tańsze zamienniki, które gwarantują bezpieczeństwo jazdy.

Sprawdź homologację

Części samochodowe dostępne na rynku powinny mieć homologację potwierdzającą spełnienie wymogów bezpieczeństwa (homologacja przyznawana jest po wnikliwych testach).
Na terenie UE homologacja jest obowiązkowa m.in. dla:
• szyb samochodowych,
• lusterek,
• elementów układu hamulcowego,
• części oświetlenia,
• podzespołów układu wydechowego,
• felg i opon.
Przepisy Unii Europejskiej mówią, że wszystkie kraje członkowskie mają obowiązek honorowania homologacji wydanych w innych państwach wspólnoty. Warto jednak wiedzieć, że jakość homologacji niestety może się różnić.
Najbezpieczniej jest wybierać części zamienne homologowane w Niemczech (są one oznaczone skrótem E1). W miarę pewne są także elementy homologowane we Francji (E2) oraz Holandii (E4). Złej sławy dorobił się Luksemburg, który wprowadza na rynek UE wiele podzespołów niskiej jakości, dlatego produktów oznaczonych skrótem E13 lepiej unikać.

Skorzystaj z zasad przepisów GVO

Zgodnie z uregulowaniami Unii Europejskiej (w tzw. przepisach GVO) producenci i dystrybutorzy części mają obowiązek informować konsumentów o jakości podzespołów dostępnych w ich ofertach.
Podzespoły samochodowe podzielono na:
• oryginalne części zamienne,
• części zamienne o porównywalnej jakości,
• pozostałe zamienniki.
W pierwszej grupie znajdują się podzespoły przeznaczone na pierwszy montaż i dostępne na rynku ze znaczkiem producenta danego samochodu (w Polsce części fabryczne oznaczane są skrótem „O”, w innych państwach UE –  „OEM” oraz „OE”). Do oryginalnych części zamiennych zalicza się także komponenty produkowane w oparciu o specyfikację techniczną producenta auta, ale przez inną firmę (na rynku dostępne są pod marką niezależnego dystrybutora). Na opakowaniach takich części widnieje literka „Q” lub „OES”.
Części zamienne o jakości porównywalnej w Polsce oznaczone są skrótem „P”. Dostępne są także elementy oznaczone „PT” lub „PC” – posiadają one dodatkowy certyfikat niezależnych jednostek badawczych. Takie podzespoły mają odpowiadać działaniem oryginałom, ale mogą zostać wykonane w innej technologii niż komponenty fabryczne. Ubezpieczyciele zalecają również tzw. „części alternatywne”. Nie należą one do grupy podzespołów oznaczonych literką „O”, ale są bezpieczne w użytkowaniu. Elementy z tych dwóch grup są w pełni bezpieczne, ale mniej trwałe od oryginałów.
Najtańsze zamienniki są oznaczone skrótem „Z” – tych podzespołów lepiej unikać, ponieważ są nietrwałe, a ich dopasowanie do samochodu może okazać się bardzo pracochłonne.
 
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.