Wiadomości z rynku

piątek
19 kwietnia 2024

Nie tylko na pola

Wiosna obfituje w nowe maszyny
17 kwietnia 2015
Sporo nowych maszyn trafiło ostatnio do dilerów. Wiosną pierwsze egzemplarze zobaczymy na polach, a także w gospodarstwach prowadzących hodowlę zwierząt. 
Maszyny do kultywacji gleby, siewniki, kombajny zbożowe, a także środki transportu przeznaczone głównie dla gospodarstw hodowlanych to tylko niektóre z maszynowych nowości. 

Teleskopowy Multifarmer

Pod koniec lutego br. ruszyła produkcja nowych ładowarek marki Merlo. Multifarmer MF 40.7 CS oraz MF 40.9 CS to maszyny, które – zdaniem samego producenta – wyróżniać mają m.in. ponadprzeciętne właściwości jezdne, wysoki komfort obsługi i prowadzenia, wydajny teleskop oraz łatwiejsze, niż miało to miejsce w maszynach wcześniejszej generacji sterowanie tylnym podnośnikiem. Zawieszenie oparto na ramie rurowej. Wraz z obniżonym mocowaniem wysięgnika powoduje to proporcjonalne rozłożenie masy i eliminuje konieczność stosowania przeciwwagi. Układ hydrauliczny stanowi pompa wielotłoczkowa z systemem Flow Sharing (rozdzielenie przepływu), zestrojona z jednostką napędową, a mająca zapewniać efektywne wykorzystanie energii i relatywnie niskie zużycie paliwa. Przy maksymalnym ciśnieniu roboczym wynoszącym 210 barów pompa dysponuje wydajnością do 130 l/min. Do napędu ładowarek służy chłodzony cieczą, 4-cylindrowy silnik wysokoprężny marki Deutz (model TCD 4.1) o mocy maksymalnej 156 KM. Za płynne przyspieszanie odpowiada przekładania bezstopniowa CVTronic. Maszyny zaopatrywane są w amortyzowane kabiny CS (patent Merlo), o wewnętrznej szerokości użytkowej wynoszącej 995 mm, wyposażone w układ zawieszenia pneumatycznego (maksymalny skok zawieszenia wynosi 110 mm). Sterowanie odbywa się za pomocą dżojstika zamontowanego w podłokietniku, z czterema manetkami do obsługi tylnych wyjść hydraulicznych. Trzypunktowy układ zawieszenia sterowany jest z kabiny lub z zewnątrz. Wał odbioru mocy przystosowano do pracy przy 540 i 1.000 obr/min. Ładowarki Multifarmer wyposażono w system dynamicznej kontroli obciążenia, jednocześnie pozwalający automatycznie rozpoznać zastosowany osprzęt. Określa (w czasie rzeczywistym) poziom stabilności maszyny (liczbowo oraz graficznie, za pomocą diody LED). W oparciu o wskaźnik stabilności, sterownik elektroniczny dostosowuje system zabezpieczający przed wywróceniem, optymalizując prędkości robocze wysięgnika. 

Tucano do … zboża

Nowość w ofercie Claas to kombajny zbożowe serii Tucano serii 400. Producent podkreśla, że zbiornik mieszczący nawet 9 tys. l ziarna wydłuża czas pracy między wyładunkami, a duża szybkość opróżniania zbiornika skraca przerwy na wyładunek. Takie połączenie ma znacząco wpływać na wzrost wydajności pracy maszyny. W kombajnach zastosowano nowe przyrządy żniwne: Vario V 930 i V 770 (zintegrowane blachy do rzepaku). Do napędu kombajnu służy jednostka Mercedes Benz OM 936 mająca gwarantować odpowiednią rezerwę mocy nawet w najtrudniejszych warunkach pracy. Zwraca uwagę koncepcja obsługi za pomocą trzech palców (Cmotion), hydrauliczne przestawianie klepiska, jak również hydrauliczne zabezpieczenie przeciążeniowe. Kombajn występuje w czterech wersjach: 420, 430, 440 i 450. Silniki dysponują mocą od 245 do 313 KM. W układzie oddzielania ziarna zastosowano pięć klawiszy. System rozładunku górnego maszyny dysponuje wydajnością do 105 l/s. 

Specjalista od kultywacji

Kverneland opracował kultywator ścierniskowy CLC Pro Cut, przeznaczony do pracy na polu z dużą ilością resztek pożniwnych, bez ryzyka zapchania maszyny. Połączenie przednich talerzy tnących z dwoma rzędami zębów sprawia, że maszyna zachowuje kompaktowe rozmiary, a tym samym łatwo jest ją uciągnąć. CLC Pro Cut bazuje na ramie, do której z przodu zamocowano rząd talerzy tnących, a za nimi dwa rzędy zębów. W istocie maszynę stanowią cztery strefy robocze. Strefa pierwsza obejmuje przednie talerze tnące o średnicy 450 mm, regulowane hydraulicznie z kabiny ciągnika. Strefę drugą stanowią dwa rzędy zębów, które mogą być wyposażone w dłuta z systemem „Knock-On”. W strefie trzeciej zainstalowano zęby równające, regulowane za pomocą śruby rzymskiej. Strefę czwartą stanowi wał uprawowy (dostępna gama wałów różnego typu, stosowanych w zależności od warunków glebowych). CLC Pro Cut dostępny jest w wersji z ramą sztywną (szerokości robocze 3 i 3,5 m) oraz z ramą składaną hydraulicznie (szerokości robocze 4 i 4,5 m). 

Prostszy wariant grabienia 

Pottinger ma natomiast nową zgrabiarkę centralną TOP 762 C Classic. To prostszy, atrakcyjniejszy cenowo wariant znanego już na rynku modelu TOP 762 C. Różnice kryją się w karuzeli i regulacji szerokości roboczej (TOP 762 C Classic ma stałą szerokość roboczą, wynoszącą 6,85 m). W karuzeli Toptech Plus o średnicy 3,3 m, z jedenastoma ramionami palców połączono sprawdzone rozwiązania z nowymi: regulowaną krzywką o dużej średnicy 420 mm i łożyskowaniem ramion (w odstępach 600 mm). Uchwyty ramion są montowane tylko na dwie śruby, co znacznie ułatwia ich wymianę. Producent zapewnia, że nowa karuzela zapewnia większą wydajność, wytrzymałość i niezawodność działania oferując jednocześnie relatywnie wysoki komfort przy wykonywaniu poszczególnych czynności konserwacyjnych. Mimo zauważalnie większej średnicy karuzeli, wysokość transportowa bez demontażu ramion pozostaje stosunkowo niewielka (poniżej 4 m). Maszyna dysponuje 73-stopniowym skrętem, co ma gwarantować odpowiednie możliwości manewrowania. Pottinger oferuje duży wybór karuzeli: od podwozia trzykołowego do pięciokołowego oraz wszystkie warianty z i bez wyposażenia Multitast (koło Multitast służy do należytego kopiowania nierówności terenu i tym samym eliminowania zanieczyszczania paszy). Podnoszenie następuje przez zawór jednostronnego działania. Elementami seryjnego wyposażenia maszyny są tablice ostrzegawcze z oświetleniem oraz błotniki.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.