Wiadomości z rynku

środa
24 kwietnia 2024

Bezpośrednie… dłużej

Termin składania wniosków o dopłaty
22 maja 2015
Nie do 15 maja, lecz do 15 czerwca można w tym roku ubiegać się o dopłaty bezpośrednie. Taką możliwość stworzyła Komisja Europejska. Powodem wydłużenia terminu przyjmowania wniosków są unijne opóźnienia administracyjne związane z wdrażaniem Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 – 2020. 
Minister rolnictwa poinformował niedawno, że zespół ds. dialogu społecznego zobowiązał go do „skorzystania z możliwości prawnej, którą stworzyła Komisja Europejska”. 
Dodatkowym argumentem są sygnały ze strony doradców, że nowe zasady w zakresie dopłat bezpośrednich, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej czy płatności ekologicznej, niektórym rolnikom stwarzają trudności, a wydłużenie terminu ma pomóc dostosować się do tych zasad. Powstała też grupa doradców, którzy mają pomagać rolnikom w przygotowywaniu wniosków o płatności obszarowe. Współpracują z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w przyjmowaniu i weryfikowaniu wniosków od rolników. 

Lepiej późno…

Do 5 maja rolnicy złożyli w ARiMR grubo ponad pół miliona wniosków o przyznanie płatności obszarowych. Jak pokazują statystyki, większość rolników (ok. 60 proc.), składa swoje wnioski w ciągu ostatnich dwóch tygodni podstawowego terminu naboru. Nie warto jednak czekać, wcześniejsze złożenie wniosku skutkuje bowiem wcześniejszym otrzymaniem pieniędzy. Rolnicy, którzy nie zdążą złożyć wniosku do 15 czerwca będą mogli to zrobić jeszcze do 10 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą obniżane o 1 proc. za każdy roboczy dzień zwłoki. W tym roku na dopłaty bezpośrednie przewidziano 3,5 mld euro (ponad 14 mld zł). ARiMR spodziewa się, że podobnie jak w latach ubiegłych, ubiegać się o nie będzie ok. 1,35 mln polskich rolników. Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać za pośrednictwem internetu, poczty (listem poleconym), a także osobiście (w biurach powiatowych ARiMR). Agencja szczególnie zachęca do skorzystania z unowocześnionej internetowej aplikacji e-wniosek, która w połowie marca została umieszczona na portalu ARiMR. 
Ta wygodna forma składania wniosków wymaga posiadania loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji. Kto je ma, nie musi o nie występować ponownie. W przypadku braku dostępu, trzeba złożyć specjalny wniosek do kierownika biura powiatowego ARiMR. 

Trochę łatwiej 

Aby ułatwić rolnikom złożenie wniosków o przyznanie płatności obszarowych, ARiMR, jak co roku, wysłała do nich pocztą tzw. wnioski spersonalizowane. Są to już częściowo wypełnione dokumenty, na podstawie danych z ostatnio składanego wniosku. Rolnik musi sprawdzić, czy te informacje są aktualne także w tym roku, jeżeli tak – wystarczy uzupełnić wymagane pola, np. podpisać wniosek i złożyć go w ARiMR. Łącznie przekazano takie wnioski do 1,34 mln rolników. Gdyby okazało się, że z jakichś względów te dokumenty nie dotarły do rolnika, powinien on zgłosić się do biura powiatowego lub oddziału regionalnego ARiMR i tam otrzyma formularz wniosku wraz z załącznikami graficznymi. 

Rok sporych zmian 

Z początkiem 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została m.in. tzw. płatność za zazielenienie. Przysługuje wszystkim rolnikom, warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunty orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Wysokość płatności za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które są w ich posiadaniu 31 maja br. 
Nowym rodzajem płatności obszarowych są też płatności dla młodych rolników. Mogą je otrzymać osoby rozpoczynające samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które w dniu złożenia po raz pierwszy wniosku o płatność obszarową nie przekroczyły 40. roku życia. Płatność, która wynosi 60 euro/ha, może być przyznawania maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nie przekraczającej 50 ha. 
Nowym rodzajem wsparcia jest również tzw. płatność dodatkowa. Przysługuje tym rolnikom, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha. Jej stawka wynosi 40 euro/ha. Będzie też można otrzymać płatności związane z produkcją. Przyznawane będą tym rolnikom, którzy hodują bydło, krowy, owce czy kozy oraz tym, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owoce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności zależy od rodzaju produkcji. Średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik może otrzymać ponad 500 euro/ha. 

 

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.