Wiadomości z rynku

piątek
29 marca 2024

Młodzi z preferencjami

W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
29 stycznia 2016
W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 przewidziano m.in. „Premie dla młodych rolników”. Mają ułatwić rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez młode osoby gospodarstwach.
Wysokość premii wynosi 100 tys. zł, pieniądze wypłacane są w dwóch ratach: 80 proc. i 20 proc. Warunkiem podstawowym jest wiek rolnika – osoba ubiegająca się o premię nie może mieć więcej niż 40 lat. Pomoc jest przyznawana w kolejności wynikającej z sumy uzyskanych punktów (na podstawie określonych kryteriów wyboru).

Dla kogo te pieniądze?

Beneficjent musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, a jeśli ich nie ma to musi zobowiązać się, że uzupełni wykształcenie w ciągu 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Warunkiem jest też, by osoba ubiegająca się o Premię rozpoczęła urządzanie gospodarstwa, tj. stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne, przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy w ramach „Premii dla młodych rolników”, lecz nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed jego złożeniem. W przypadku gdy urządzanie gospodarstwa rozpoczyna osoba małoletnia, okres 12 miesięcy liczy się od dnia uzyskania przez tę osobę pełnoletniości, a gdy rozpoczyna w wyniku dziedziczenia, okres 12 miesięcy liczy się od dnia uzyskania prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo sporządzenia przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia. Ważne jest też to, by wnioskujący po raz pierwszy rozpoczynał prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem tj. do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadził gospodarstwa rolnego jako kierujący.

Kierujący, czyli kto?

W Programie przyjęto, iż kierujący gospodarstwem rolnym prowadzi gospodarstwo osobiście (pracuje w tym gospodarstwie i podejmuje wszelkie decyzje jego dotyczące), na własny rachunek i we własnym imieniu, ponosi koszty i czerpie korzyści w związku z jego prowadzeniem. Określono też przesłanki świadczące o prowadzeniu przez rolnika gospodarstwa jako kierujący. Osoby planujące ubieganie się o przyznanie premii dla młodych (jak również ich małżonkowie), do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, nie mogą: zgłosić zwierząt gospodarskich do rejestru w celu prowadzenia działalności rolniczej, wystąpić o płatności bezpośrednie, wystąpić o pomoc finansową dla rolników w ramach programów UE lub pomocy krajowej, prowadzić działu specjalnego produkcji rolnej (czynności te zostały zakwalifikowane jako czynności wykonywane przez kierującego gospodarstwem).

Tylko raz…

Premia może być przyznana tylko raz. Nie może jej uzyskać osoba, która uzyskała wsparcie w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” PROW 2007-2013, ani na gospodarstwo, na które przyznano i wypłacono taką premię. W przypadku małżonków premię może otrzymać tylko jedno z nich, niezależnie od tego, czy urządzają wspólne gospodarstwo, czy odrębne gospodarstwa, pod warunkiem, że małżonek młodego rolnika przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadził gospodarstwa jako kierujący, a w okresie poprzedzającym 12 miesięcy przed dniem złożenia przez małżonka wniosku o przyznanie pomocy nie rozpoczął urządzania gospodarstwa oraz nie otrzymał premii w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” PROW 2007-2013 (ani premii dla młodych rolników w ramach PROW 2014-2020).

Bez biznesplanu się nie obejdzie

Wnioskodawca wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy musi przedłożyć biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa w zakresie działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. W wyniku realizacji biznesplanu wielkość ekonomiczna gospodarstwa powinna wzrosnąć o co najmniej 10 proc. Gospodarstwo wskazane w biznesplanie musi mieć powierzchnię użytków rolnych równą co najmniej średniej krajowej, a w przypadku gospodarstw położonych w województwie o średniej niższej niż krajowa – równą co najmniej średniej wojewódzkiej oraz nie większą niż 300 ha. Przynajmniej 70 proc. minimalnej wielkości (części podstawowej gospodarstwa) stanowić musi przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Gospodarstwo nie może mieć wielkości ekonomicznej mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 150 tys. euro.

Tego muszą dochować

Beneficjent „Premii dla młodych rolników” zobowiązuje się do: prowadzenia gospodarstwa rolnego, jako kierujący, co najmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy, jak również podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako rolnik z mocy ustawy i w pełnym zakresie przez okres co najmniej 12 miesięcy od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy. Musi też zrealizować biznesplan w przewidzianym terminie (nie później niż do dnia upływu 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy). Musi też rozpocząć prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów w gospodarstwie (nie później niż w dniu rozpoczęcia realizacji biznesplanu i prowadzenia tej ewidencji co najmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy).
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.