Wiadomości z rynku

piątek
19 kwietnia 2024

Funkcjonalne „drobiazgi”

Rozwiązania ułatwiające pracę na polu i w gospodarstwie
11 marca 2016
Ostatnie miesiące obfitują w nowe rozwiązania techniczne do maszyn rolniczych. Wiele z nich bazuje na elektronice, a ma przyczynić się do lepszego wykorzystania maszyn polowych i urządzeń stosowanych w gospodarstwach. Spora grupa rozwiązań dotyczy prawidłowego, optymalnego z punktu widzenia ekonomii oraz ochrony środowiska stosowania środków chemicznych czy nawozów. 
Nowe rozwiązania przeznaczone są do maszyn różnego typu, domeną firmy Amazone są np. opryskiwacze polowe, Lemken – pługi, Mitas – opony, a Pichon- wozy asenizacyjne. Cechą wspólną poszczególnych rozwiązań jest natomiast cel ich zastosowania. W każdym przypadku chodzi o optymalizację procesów, związanych z przygotowaniem gleby pod uprawy, siewem, ochroną roślin czy zbiorem plonów. 

„Sprytne” przełączniki

Konstruktorzy firmy Amazone stworzyli, a producent wprowadził do swych maszyn zestaw przełączników ProfiClick. Przeznaczono go do opryskiwaczy zawieszanych UF oraz zaczepianych UG i UX, sterowanych przez specyficzny dla tych maszyn terminal Amaspray+. Zestaw ProfiClick wyposażono w przełączniki uchylne i obrotowe pozwalające uruchamiać funkcje belki polowej oraz układu skrętu opryskiwacza. Dla korekty nachylenia belki polowej lub do ręcznej zmiany ustawień układu skrętu przygotowano obrotowe regulatory. Producent podkreśla, że dzięki ProfiClick poszczególne funkcje można obsługiwać niemal „na ślepo”, a wszystkie elementy obsługowe są bezpośrednio powiązane z ich funkcjami. ProfiClick ma także tę zaletę, że poprzez proste przełączanie z trybu kierowania automatycznego na ręczne, ułatwia cofanie na końcach pola oraz prowadzenie maszyny na mocno pochylonych zboczach. ProfiClick stosowany jest w połączeniu ze składaniem belki polowej Profi I. Zmiana wysokości, składanie i rozkładanie, składanie jednostronne oraz zmiana nachylenia belki polowej mogą być sterowane elektrohydrauliczne przez wspólny obieg oleju. Do obsługi opryskiwacza wymagane jest w ciągniku tylko jedno gniazdo (o działaniu jednostronnym) i bezciśnieniowy powrót oleju. 

Zarządzać opryskami

Aby prowadzić opryski trzeba wziąć pod uwagę wiele ustawowych ograniczeń. Rozwiązanie Connected Crop Protection i system zarządzania opryskami zostały opracowane przez firmy: John Deere i BASF, a produkt nagrodzono Złotym Medalem targów Agritechnica 2015. Producenci systemu przekonują, że wykorzystuje on po raz pierwszy, kompleksowo wszystkie dane, wiedzę i narzędzia, których potrzebuje użytkownik, aby wybrać właściwy sposób ochrony upraw i wprowadzić go w życie zgodnie z krajowymi przepisami prawa. Connected Crop Protection i system zarządzania opryskami ma pomóc w wyborze środka ochrony roślin, czasu i precyzji wykonania oprysku. Zintegrowany system obejmuje też wszystko to, co związane jest z napełnianiem i opróżnianiem zbiornika, dostarcza również użytkownikowi pełną dokumentację. Dane są przesyłane w otwartym formacie ISO-XML, pozwalającym na włączanie do systemu kolejnych aplikacji. Istnieje możliwość integracji rozwiązań dostarczanych przez innych partnerów i systemów wspomagania decyzji, a także wykorzystywania w przyszłości opracowanych przez innych dostawców technologii oprysków. 

Nawozić „z głową” 

Połączone zarządzanie składnikami odżywczymi (Connected Nutrient Management) to rozwiązanie wdrażane przez firmę Sulky. Projekt był prowadzony przez konstruktorów John Deere i Sulky przy udziale trzech innych firm: Landdata Eurosoft, Vista oraz Rauch. Innowacja umożliwia globalne zarządzanie nawożeniem, z wykorzystaniem internetu. Technologia daje użytkownikowi rozsiewacza nawozów z Isobus możliwość podłączenia się przez internet do bazy danych Sulky Fertitest i przeniesienia parametrów ustawienia do platformy John Deere. W każdej chwili, te specyficzne dla każdego nawozu granulowanego parametry, mogą być przekazane do konsoli John Deere GS 2630 za pomocą wbudowanego modemu. Wszystkie funkcje rozsiewacza nawozów dostosowują się automatycznie, a użytkownikowi pozostaje tylko… rozpocząć rozsiew. Z wykorzystaniem internetu tworzony jest zatem ciągły łańcuch informacji, począwszy od bazy nawozów, aż do pola, na którym odbywa się rozsiew nawozu. 

Pichon i Vac&Flow

Pichon przedstawia Vac&Flow, rozwiązanie dla wozów asenizacyjnych i rozrzucania gnojowicy na polu. Jest projektem adresowanym głównie dla posiadaczy dużych gospodarstw. Technologia umożliwia pompowanie wszystkich rodzajów cieczy (dzięki pompie próżniowej, pompie odśrodkowej lub ich połączeniu) i wykonanie tego wszystkiego w relatywnie krótkim czasie. Dla wygody, rozrzucana dawka może być kontrolowana bezpośrednio z kabiny, za pomocą przepływomierza, według określonych parametrów (szybkość pracy, szerokość odpływu). Prostą koncepcję systemu ze standardową pompą zastąpiono pompą odśrodkową, wyposażoną w noże i ostrza wsteczne. Zespół ten umożliwia całkowite napełnienie zbiornika w krótkim czasie, dzięki wewnętrznemu mieszadłu w zbiorniku. Podczas pompowania, pompa próżniowa uruchamia odśrodkową, która podczas napełniania zbiornika miesza gnojowicę. Po wykonaniu tej czynności, w zależności od oczekiwanego miejsca wypływu, użytkownik może wybrać pompowanie za pomocą kombinacji tych dwóch układów pompujących lub tylko za pomocą pompy odśrodkowej. Istnieje również możliwość pompowania bardziej płynnych gnojowic, wyłącznie pompą próżniową. Podczas fazy wewnętrznego mieszania, pompa odśrodkowa (z ostrzami) pompuje w przedniej części zbiornika oraz napełnia z tyłu lub odwrotnie, poprawiając jednorodność materiału. Gdy materiał jest trudniej rozprowadzić, użytkownik może połączyć pracę pompy odśrodkowej z pompą próżniową. 

Nowinka do ogumienia 

W przypadku ciągników pracujących na polu, a następnie poruszających się po drogach publicznych problemem bywa pompowanie opon ciągnika przed wjazdem na drogę (trwa co najmniej kilkanaście minut). Silnik musi wówczas pracować na wysokich obrotach, aby zapewnić wymaganą moc napędową sprężarki. System VarioGrip Pro opracowali specjaliści firm Fendt i Mitas. To układ regulacji ciśnienia w ogumieniu, pożyteczne rozwiązanie adresowane przede wszystkim do użytkowników największych ciągników marki Fendt. Układ szybkiej regulacji ciśnienia w ogumieniu skraca czas przygotowań do jazdy po drodze i pozwala na wykonywanie prac polowych przy niskim, a zatem przyjaznym dla gleby ciśnieniu. Wykorzystuje dodatkową dętkę wysokociśnieniową znajdującą się wewnątrz opony. Dętka działa niczym „akumulator”, dzięki któremu można szybko zmienić ciśnienie w oponie. Powietrze jest pompowane do dętki poprzez złącze obrotowe, które jednocześnie uniemożliwia jego ulatnianie się. Zawory i czujniki ciśnienia są zasilane za pomocą przekładni indukcyjnej wewnątrz osi. Podobnie przekazywane są sygnały sterujące. Technologia nie wymaga użycia dodatkowych sprężarek, zbiorników ciśnieniowych i przewodów sterujących. W ciągu pół minuty można zwiększyć ciśnienie w oponie z 0,8 do 1,8 bar. 

Nowy zbiornik do siewnika   

Vaderstad, we współpracy z firmą Reichert Spezialaufbauten wdraża zbiornik nawozowy montowany w przedniej części ciągnika. Zbiornik przeznaczono do współpracy z siewnikiem precyzyjnym Tempo V. Ma poj. 2,2 tys. l, przy zastosowaniu akcesoryjnych nakładek można ją powiększyć do 2,7 tys. l. Celem konstruktorów było m.in. uzyskanie możliwości dozowania nawozu do 250 kg/ha przy prędkości siewu wynoszącej 15 km/h. Cel osiągnięto poprzez powiększenie średnic rur transportujących nawóz. Wszystkie kluczowe elementy zastosowane w zbiorniku są podzespołami sprawdzonymi w innych maszynach marki Vaderstad. Dmuchawa oraz układ dozujący nasiona zaczerpnięto wprost z agregatu uprawowo-siewnego Spirit, a elementy elektroniczne są wykorzystywane również w urządzeniach BioDrill. Zwraca uwagę konstrukcja zbiornika, w której przednia część pochyla się, zapewniając tym samym operatorowi odpowiednią widoczność. Relatywnie duży otwór ułatwia napełnianie, np. z wykorzystaniem ładowacza czołowego.

Uciąg regulowany 

Regulacja punktu uciągu pługów półzawieszanych to produkt Lemkena. Inaczej niż w przypadku zawieszanych pługów obracalnych, zmiana linii uciągu pomiędzy półzawieszanym pługiem obracalnym, a ciągnikiem nie jest możliwa. Jeśli jednak linia uciągu będzie przebiegać nieprawidłowo, doprowadzi to do powstania momentu obrotowego wokół osi pionowej ciągnika w pobliżu środka osi tylnej. W rezultacie oś przednia będzie przesuwać się na bok, zwiększy się zużycie paliwa, a szerokość przedniej skiby będzie niewystarczająca. Nowe rozwiązanie umożliwia hydrauliczną regulację punktu uciągu i przeniesienie go w stronę środka tylnej osi ciągnika. Pozwala to operatorowi na regulację nacisku na podłoże oraz nacisku bocznego ciągnika, optymalizując w ten sposób zużycie paliwa. Likwidacja całego ciągu bocznego sprawia, że korygowanie kierunku jazdy nie jest konieczne, co znacznie zmniejsza wysiłek wkładany przez operatora.

Podwozie do… buraków

R-Soil Protect, hydrauliczne podwozie z nowym typem opon pompowanych do zaledwie 1,4 bar, pozwala na zbiór buraków bez uszkadzania gleby. Kombajn Tiger 5 opracowany przez firmy ROPA i Michelin to maszyna o niewielkim nacisku na glebę. Przekładnia napędzająca trzy osie to pierwsze rozwiązanie z funkcją hydraulicznej kompensacji obciążenia na zboczach (o nachyleniu do 10 proc.) i regulacji ciśnienia w oponach rolniczych CerexBib IF 1000/55R32 typu Flotation (Michelin). System nie dopuszcza do występowania obciążeń szczytowych poszczególnych osi lub kół oraz (podobnie jak w przypadku gąsienic) rozkłada masę na większy obszar kontaktu z glebą (producenci podkreślają, że nacisk kół/opon na podłoże w obszarze kontaktu jest mniejszy o 33 proc. mimo zwiększenia masy maszyny o prawie 50 proc.). Oprócz głównej zalety, jaką jest ochrona gleby, rozwiązanie pozwala zwiększyć wydajność pracy.

Swimer i... paliwa 

Aby usprawnić gospodarkę paliwami coraz więcej rolników korzysta z własnych zbiorników. Ofertę tego rodzaju ma m.in. firma Swimer. Gama obejmuje m.in. przewoźne zbiorniki DT-Mobil Easy o poj. 125, 200, 430 oraz 600 l. Mają dwupłaszczową budowę (materiałem użytym do produkcji ścian jest polietylen), przeznaczone są do oleju napędowego. Podwójna ściana zewnętrzna zabezpiecza przed niekontrolowanym wyciekiem paliwa ze zbiornika do środowiska. Relatywnie nisko znajdujący się środek ciężkości oraz prowadnice sprawiają, że zbiorniki można łatwo przestawiać z jednego miejsca eksploatacji na drugie, np. przy pomocy wózka widłowego. Fabrycznie montowana pompa elektryczna 12 V posiada automatyczną dyszę dozującą z uchwytem. Zbiorniki mają też wlew przeciwpieniący oraz odpowietrzniki. Pokrywę można zamontować z prawej lub lewej strony zbiornika. 
Nowością w ofercie dla gospodarstw jest też stacjonarny Swimer Tank 1500 ECO-Line. To zbiornik jednopłaszczowy, wyposażony w przepływomierz, pompę zanurzeniową o wydajności 40 l/min, wąż dystrybucyjny o długości 6 m oraz pistolet manualny. Ciekawostkę stanowi to, że producent oferuje ubezpieczenie zbiornika. Pozwala ono ubezpieczyć zbiornik oraz przechowywany w nim olej napędowy od nieszczęśliwych zdarzeń losowych (np. kradzież zbiornika lub oleju, błędy w użytkowaniu zbiornika, celowe zniszczenie przez osoby trzecie, działanie sił natury, inne zdarzenia niezależne od ubezpieczonego). Na wysokość składki wpływa wartość zbiornika oraz przechowywanego w nim oleju napędowego.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.