Wiadomości z rynku

piątek
19 kwietnia 2024

Do zobaczenia w Turcji

Międzynarodowe Targi Rolnicze Tarla Günleri
13 maja 2016
Termin 11-14 maja br. zarezerwowało sobie już wielu zainteresowanych sektorem rolniczym. W Turcji odbędą się największe w tym kraju i należące do najbardziej znaczących w regionie targi branżowe Tarla Günleri. Miejscem wystawy, nazywanej też Dniami Pola jest Aksu niedaleko Antalyi, określanej nierzadko mianem miejscowej stolicy rolnictwa. 
Organizatorzy podkreślają, że wystawa plenerowa DLG-OCP Tarla Günleri jest jednym z elementów, realizowanej od kilku lat, koncepcji rozwoju targów rolniczych w Turcji. Na olbrzymim, bo ok. 40-hektarowym placu swe oferty przedstawia ponad 150 wystawców, w tym wielu zagranicznych. Poza produktami typowymi, znalazło się miejsce na prezentację innowacji, impreza znana jest m.in. z tego, że najnowsze maszyny można oglądać nie tylko na stoiskach, ale także na poletkach próbnych, w czasie pracy. 
Turecki rynek rolny w Polsce traktowany jest jako jeden ze strategicznych kierunków eksportowych. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) realizowała nawet, finansowany ze środków unijnych, projekt promocji gospodarki w Turcji, dzięki któremu polskie firmy brały udział w organizowanych w tym kraju targach branżowych. Dodatkowo, w ubiegłym roku Polska i Turcja świętowały 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Jest potencjał 

Turcja jest jednym z nielicznych, całkowicie samowystarczalnych pod względem żywnościowym krajów świata. Rolnictwo wytwarza dziesiątą część produktu krajowego brutto, a zatrudnienie w tym sektorze znajduje co trzeci mieszkaniec kraju. W Turcji istnieje ponad 5 mln gospodarstw rolnych, przy czym jedynie co dwunaste z nich ma powierzchnię większą niż 20 ha. Turcja jest jednym z pięciu największych producentów: bawełny, soczewicy, cebuli, buraków cukrowych, tytoniu, pomidorów, arbuzów, jabłek, winogron, orzechów, oliwek oraz owczego mleka. Jest zarazem największym na świecie wytwórcą moreli i fig. Obecnie sektor rolniczy wspierany jest przez rząd przy pomocy identycznych instrumentów, jakie stosuje Unia Europejska (porównywalna jest też skala wsparcia). 
Turcja posiada też znaczne zasoby surowców mineralnych, w tym rud metali: żelaza, chromu, miedzi, cynku i ołowiu. Wydobywa też duże ilości surowców chemicznych, w tym fosforytów i siarki. Do najstarszych i najlepiej rozwiniętych gałęzi przetwórstwa należą: przemysł spożywczy (cukrowniczy, mleczarski, tytoniowy) oraz włókienniczy i odzieżowy. Od lat 60. ubiegłego wieku rozwija się hutnictwo żelaza miedzi i oraz aluminium, przemysł maszynowy, środków transportu (montownie samochodów, ciągników, budowa statków), chemiczny (m. in. produkcja nawozów sztucznych).

Pole do popisu 

Turecki rynek jest bardzo chłonny, m.in. wykazuje popyt na ciągniki. Kilka lat temu głośno było o podpisaniu kontraktu o wartości 80 mln euro na dostawę traktorów Farmtrac z fabryki w Mrągowie. – Turcja to kraj z dużo większym potencjałem niż Polska, oceniamy, że perspektywy wzrostu sprzedaży ciągników są tam trzykrotnie większe niż w naszym kraju – powiedział dyrektor firmy Farmtrac Andrzej Kublik. Kontrakt obejmuje zarówno najtańsze traktory typu Escort o mocy 48 KM przeznaczone do prac polowych w małych i średnich gospodarstwach rolnych, jak i ciągniki o mocy 110 KM do specjalistycznych zadań. 
Firma Crystal cztery lata temu stała się natomiast generalnym importerem ciągników Arma Trac tureckiej firmy Erkunt. Ciągniki dysponują silnikami o mocy 50-110 KM. Jednostkę napędową stanowią silniki marki Perkins. Skrzynia biegów i tylny most pochodzą od niemieckiej firmy ZF. 
Z wytwarzanych w Turcji podzespołów korzystają producenci maszyn rolniczych w Polsce, w tym Ursusa. Z Turcją związany jest też jeden z potentatów na polskim rynku maszyn rolniczych, New Holland (m. in. fabryka w Płocku). Od niemal dwudziesty lat w ramach spółki Turk Traktor z Koç Holding A.Ş. produkuje ciągniki w Ankarze. 

Prezentacja i pokazy

DLG (organizator m.in. hanowerskiej Agritechniki) od lat współpracuje z turecką organizacją rolniczą OCP, a Tarla Günleri jest w istocie ich wspólnym dziełem. Spodziewają się sporej, bo 50-tysięcznej rzeszy zwiedzających. W większości będą to z pewnością (co wiadomo na podstawie analiz frekwencji w latach poprzednich) przedstawiciele średnich i dużych gospodarstw, szukający nowych produktów. Targi te, organizowane już po raz piąty w Turcji, znane są m.in. z fachowo przygotowanych pól testowych i demonstracji maszyn. Poza takimi maszynami polowymi jak ciągniki, kombajny, agregaty uprawowo-siewne, urządzenia do nawadniania itp. prezentowany będzie m.in. materiał siewny, nawozy, środki ochrony roślin, sadzonki. Producenci pokazują swoje najnowsze odmiany i efekty zastosowania nawozów i środków ochrony roślin podczas testów. Przygotowano też centra, w których udzielane będą szczegółowe informacje dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.