Wiadomości z rynku

sobota
20 kwietnia 2024

Bednar z Czech

Nowości do uprawy, siewu i nawożenia
10 czerwca 2016
Bednar FMT jest szybko rozwijającym się producentem, specjalizującym się w maszynach do uprawy, siewu, nawożenia i rozdrabniania. Czeska firma, założona i będąca własnością inż. Ladislava Bednara słynie z innowacyjności swych produktów. Maszyny oferowane są na wielu europejskich rynkach, w tym w Polsce. Można je też oglądać podczas międzynarodowych wystaw, prezentowane były m.in. na ostatniej edycji Agro Show oraz Polagry-Premiery. 
W bieżącym roku mamy do czynienia z prawdziwą ekspansją produktową marki. Zaplanowano wprowadzenie na rynek trzech nowości i dwóch znaczących innowacji w maszynach z wcześniejszego programu produkcyjnego. Wśród nowości są: przedni zbiornik Ferti -Box FB F, wały Cambridge Galaxy GE i międzyrzędowy kultywator Row-Master RN. Innowacyjnym zmianom poddany został natomiast głębosz Terraland DO i siewnik Omega OO z nowymi redlicami tnącymi, za przednią sekcją talerzową. 

Ferti-Box FB F do aplikacji 

Jednym ze sposobów by utrzymać wyrównany zapas substancji odżywczych również w głębszych warstwach profilu glebowego jest aplikacja nawozów do tzw. depozytu. Nawożenie tego rodzaju jest korzystne zarówno z racji uzupełnienia deficytu substancji odżywczych i zapewnienia ich równowagi, jak również dlatego, że poprawia dostępność tych substancji dla danych roślin. Nawozy aplikowane głęboko dla wielu roślin są lepiej przyswajalne, a więc lepiej wykorzystywane. Dzięki przedniemu zbiornikowi próżniowemu Ferti-Box FB F aplikację nawozów można realizować również przy maszynach o mniejszej szerokości roboczej (stosowane są m.in. w gospodarstwach o niedużych areałach). Jednokomorowy zbiornik o objętości 1,9 tys. l jest agregowany z ciągnikiem przez przedni trzypunktowy zaczep. Ferti-Box FB F można teraz łączyć z zawieszonymi pługami dłutowymi Terraland TN oraz TN Profi, z zawieszonymi uniwersalnymi kultywatorami Fenix FN/FN L, jak również z kultywatorami międzyrzędowymi Row-Master RN.

Wałowanie i kultywacja

Cambridge Galaxy GE to nowatorskie wały regulujące wilgoć w glebie. 
– Poszerzenie oferty pomoże nam zaoferować klientom wydajne maszyny do pracy przy wyrównywaniu i niszczeniu wierzchniego zbrylenia gleby nawet w trudnych warunkach. Konstrukcja wałów z płaskimi i karbowanymi pierścieniami, zapewni wysokiej jakości pracę, a ciężar maszyny pomaga zamknąć glebę, co zabezpiecza ją przed nadmiernym przesuszaniem – opowiada David Ryčl, Sales Manager firmy Bednar. Wał Cambridge doczekał się właśnie wersji o szerokości roboczej 9 m.
Row-Master RN znajduje natomiast uniwersalne zastosowanie w kultywacji międzyrzędowej. – Po wprowadzeniu na rynek maszyny Row-Master RM kultywatora międzyrzędowego, przeznaczonego do upraw buraka cukrowego, stworzyliśmy wersję Row-Master RN, przeznaczoną do wyższych upraw jak kukurydza czy słonecznik. Tu również maszyna wyposażona jest w optyczną kamerę Culti-Cam, do automatycznego naprowadzania w międzyrzędzie, co zapobiega uszkadzaniu młodych roślin. Culti-Cam jest w stanie pracować we wczesnym etapie rozwoju rośliny, już po ukazaniu się drugiego liścia, co daje możliwość kultywacji już na bardzo wczesnym etapie. Dodatkowo wysoki prześwit ramy umożliwia kultywację w towarzystwie roślin do 50 cm wysokości. Pielnik może mieć ustawiony rozstaw na 45, 50, 60, 70, 75 i 80 cm – tak Jan Bednář, Export Manager, opisuje nowy produkt.

Resztki przetwarzane

Terraland DO służy do intensywnego przetwarzania dużej ilości resztek roślinnych. To w istocie pług talerzowo-dłutowy Terraland DO, który doczekał się wersji z przednią sekcją talerzową (na jednej słupicy zamontowano jeden talerz, a redlice robocze rozmieszczono w czterech rzędach). Celem tej innowacji jest przede wszystkim osiągnięcie wyższej jakości cięcia resztek roślinnych oraz lepsza ich późniejsza przepustowość przez maszynę. Terraland DO można wyposażyć w dwa typy redlic. Redlice Zero-Mix przeznaczono tylko do pasywnej podorywki, a redlice Active-Mix nadają się do podorywki z aktywnym mieszaniem gleby i resztek pożniwnych. Terraland DO daje możliwość aplikacji nawozów do profilu glebowego w rozstawie 37,5/75 cm lub możliwość aplikacji na szeroko.

Innowacja dla Omegi

Siewnik Omega OO otrzymał sekcję redlic tnących, z dwoma rzędami talerzy coulter z efektem samooczyszczenia, umiejscowionymi za przednią sekcją talerzową. Sekcja ta stosowana jest na wyjątkowo ciężkich glebach w trakcie wiosennego i letniego siewu. Podczas wiosennego siewu siewnik pracuje tylko z zagłębioną sekcją redlic tnących, w taki sposób, by nie dochodziło do wynoszenia i niepotrzebnego mieszania gleby przez przednią sekcję talerzową. Podczas siewu rzepaku zaś pracują obie sekcje (redlice tnące i sekcja talerzowa), w taki sposób, aby doszło do należytego rozdrobnienia grud i przygotowania warunków do siewu.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.