Wiadomości z rynku

wtorek
23 kwietnia 2024

Z hederem w pole

Nowe kombajny zbożowe na rynku
10 czerwca 2016
Polscy rolnicy eksploatują kilkadziesiąt tysięcy różnego rodzaju kombajnów. Dominują zbożowe. Poza maszynami nowymi, na rynek trafia wiele maszyn z tzw. drugiej ręki. W ostatnich latach wiele gospodarstw, głównie tych o większych areałach gruntownie odświeżyło park maszyn. 
Popyt na rynku to m.in. rezultat wykorzystania dopłat unijnych. W samej strukturze sprzedaży dostawcy maszyn notują spore zmiany. Przedstawiciele New Holland zauważają, że rolnicy z racji powiększania areałów, coraz częściej decydują się na większe i bardziej wydajne kombajny zbożowe. 

Wszechstronny C7000 

Deutz-Fahr ma nowe kombajny zbożowe serii C7000. Gama obejmuje cztery wersje do prac na płaskim terenie: pięcioklawiszowe C7205 i C7205 TS oraz sześcioklawiszowe C7206 i C7206 TS. Dostępne są również wersje C7205 TSB i C7206 TSB (Balance), wyposażone w system automatycznej kompensacji nachylenia, zaprojektowane do prac na pochyłym terenie (utrzymują poziom na zboczach o nachyleniu poprzecznym do 20 proc. i wzdłużnym do 6 proc.). W maszynach zastosowano planetarny napęd kosy Schumachera, umożliwiającej cięcie z dużą częstotliwością (1.220 ruchy na minutę), jak również układ tnący Easy Cut II mający zapewniać precyzyjne koszenie oraz wysoką wydajność nawet podczas pracy ze zbożem zielonym lub wyległym oraz roślinami o dużej gęstości. Jest też Autocontrol, system pozycjonowania hedera. Pozycja hedera ustalana jest w odniesieniu do powierzchni, po której porusza się kombajn (utrzymanie stałej wysokości cięcia). Motowidła (zmontowane na ramionach przesuwanych na teflonowych prowadnicach) wyposażono w sześć listew, każde z nich posiada zestaw zębów wykonanych z elastycznego plastiku. Zęby można ustawiać pod wybranym kątem i osobno wymieniać. Istnieje też możliwość łatwego ustawienia ich w pozycji pionowej lub poziomej w stosunku do kabiny (dostosowanie do różnych plonów i warunków zbiorów). Prędkość obrotowa motowideł może zostać zsynchronizowana z prędkością jazdy kombajnu. Gdy operator ustawi prędkość jazdy i obroty motowidła, to gdy prędkość jazdy rośnie lub maleje prędkość obrotowa motowideł jest automatycznie dostosowywana tak, by utrzymać taką samą proporcję pomiędzy obydwoma prędkościami. 
Stół hedera Variocrop ma regulowaną długość – bezpośrednio z kabiny – w zakresie 70 cm. Gama obejmuje trzy hedery o szerokościach roboczych: 5; 5,5 i 6,5 m. Do standardowego hedera można zamontować zestawy do zbioru słonecznika i rzepaku. 

Szybki John Deere 

John Deere proponuje nowe kombajny serii W. Zwraca uwagę m.in. przestronna kabina Deluxe. Zbiornik na ziarno ma poj. do 11 tys. l. W zespole młócącym zastosowano, znaną od lat, sprawdzoną technologię wytrząsaczy klawiszowych. Napęd maszyny stanowi PowerTech PSX, 6-cylindrowy turbodoładowany motor abryczny generujący moc 366 KM. Nie wymaga żadnych dodatków do oleju napędowego, nie trzeba też dodawać mocznika (AdBlue). Zespoły żniwne zapewniają niskie, a przy tym szybkie koszenie, które można łatwo dostosować do panujących warunków. Dostępne są w szerokościach roboczych od 4,3 do 10,7 m. Płyty podające (przed ślimakiem) wykonano ze stali nierdzewnej. Odpowiadają za płynne, równomierne podawanie do przenośnika ślimakowego. Relatywnie duży, 660-milimetrowy przenośnik ma dbać o należytą wydajność podawania, a 4-kierunkowa regulacja ma gwarantować płynne podawanie materiału. W zespole żniwnym zastosowano jednopunktowe podłączanie przewodów elektrycznych i hydraulicznych oraz zatrzask. Bęben młócący ma dziesięć cepów oraz szybko podłączaną listwę domłacającą Booster Bar. Zwraca uwagę duża powierzchnia separacji (powierzchnia sit sięga 6 m kw.) wynikająca z dodatkowej powierzchni wytrząsaczy oraz ich zmienionej geometrii w stosunku do maszyn wcześniejszej generacji. Rozładunek w kombajnach serii W jest bardzo szybki (prędkość do 125 l/s), rozładowanie pełnego zbiornika trwa ok. 90 sekund. Przestawienie całego kombajnu, np. z jęczmienia na rzepak trwa niecałe 5 minut. 

Nowatorski New Holland 

Marka New Holland Agriculture poszerzyła ofertę maszyn żniwnych o gamę kombajnów CR. Producent zwraca uwagę na dużą moc, a także ogromny zbiornik paliwa (maksymalnie 1,3 tys. l). Na szczycie tej liczącej sześć wersji gamy plasuje się CR10.90, wyposażony w silnik Cursor 16. Kabina Harvest Suite Ultra wyróżnia się kubaturą (ok. 3,7 m sześc.) i posiada znacznie więcej przeszklonych powierzchni, w porównaniu do poprzednich modeli. Zastosowano sprawdzoną technologię Twin Rotor (zaprojektowana z myślą o intensywnych zbiorach na dużych areałach), a także system mechaniczny chroniący przed kamieniami. Producent podkreśla walory ząbkowanych ostrzy na rolce, delikatnie obchodzących się z plonami, co pozwala uzyskać słomę wysokiej jakości. Kombajny CR umożliwiają zbiory różnych roślin dzięki rotorom Twin-Pitch. Producent zapewnia, że pozwalają one zwiększyć wydajność nawet o 10 proc. podczas zbiorów w warunkach dużej wilgotności. Nie jest problemem przełączanie pomiędzy konfiguracjami dla drobnego ziarna czy kukurydzy. We flagowej wersji CR10.90 standardowo oferowane są gumowe gąsienice SmartTrax wraz z systemem zawieszenia Terraglide. Jako wyposażenie opcjonalne rozwiązania te dostępne są również w pozostałych wariantach maszyny, a gwarantować mają m.in. niewielkie ubicie gleby. Silniki kombajnów CR osiągają moc od 449 KM (CR7.90) aż po 652 KM (CR10.90). W pięciu mniejszych wersjach zastosowano silniki oparte na kompatybilnej z normami emisji Tier 4A technologii SCR ECOBlue, natomiast flagowy CR10.90, wyposażony jest w silnik oparty na technologii Hi-eSCR ECOBlue. Wyjątkowo długa, składana rura wyładowcza, zamontowana we flagowym modelu, pasuje do najszerszych zespołów żniwnych i sprawdza się przy najwyższych przyczepach. Zbiornik na ziarno ma poj. od 11,5 tys. l w wersji CR7.90 do 14,5 tys. l w kombajnach CR9.90 i CR10.90. Obsługę maszyn ułatwia dźwignia wielofunkcyjna CommandGrip oraz 26,4-centymetrowy monitor z ekranem dotykowym IntelliView IV, grupujący kluczowe parametry w zasięgu operatora. Zamontowano go na rolkach, co ułatwia przesunięcie w najwygodniejsze położenie. Do wyboru są trzy rodzaje foteli, począwszy od fotela z tapicerką z tkaniny o standardowej szerokości, poprzez podgrzewany fotel z tapicerką deluxe i aktywną wentylacją, a kończąc na skórzanym fotelu ze zwiększonym zakresem regulacji pionowej i automatycznie dostosowującym się do masy ciała operatora. Kombajny przystosowano do pracy po zmierzchu. Dostępne są pakiety ze światłami roboczymi o zasięgu do 500 m.

Avero od Claasa 

Avero 240/160 to maszyny kompaktowe, pierwsze kombajny w swojej klasie wyposażone w APS, system omłotu i oddzielania, który znalazł już wcześniej zastosowanie w innych kombajnach tej marki, Lexion i Tucano. Producent zapewnia, że dzięki APS wydajność zwiększa się o 20 proc. przy niezmienionym zużyciu paliwa. Do sterowania służy wielofunkcyjny drążek i system informacyjny Claas (CIS). Kompaktowy terminal (CIS) zintegrowany z konsolą pozwala kierowcy na szybki przegląd ważnych informacji z maszyny. W kombajnie zastosowano system aktywnego rozluźniania. Oddzielanie resztek ziarna odbywa się na całkowitej długości (3,9 m), na czterech stopniach opadania. Serce maszyny stanowi przyrząd żniwny Vario (jest też Conspeed Linear, składany przyrząd żniwny lub przyrząd żniwny Flex). Avero 160 ma zbiornik ziarna o poj. 4,2 tys. l i silnik Perkinsa o mocy 158 KM. Większa wersja, Avero 240 dysponuje zbiornikiem o poj. 5,6 tys. l i 205-konnym silnikiem. Avero spełnia wymagania norm emisji spalin Stage IV (Tier 4) dzięki SCR (selektywna redukcja katalityczna) w połączeniu z EGR (Exhaust Gas Recirculation) z filtrem cząstek stałych. Roztwór mocznika potrzebny do reakcji SCR przewożony jest w 30-litrowym zbiorniku. Kombajn wyposażono w konwencjonalną młocarnię Claas. 

E czyli… jeden z dwóch 

Nowe kombajny Fendt serii E, to maszyny wyposażone w podzespoły montowane dotąd w większych modelach, a przez to przystosowane do wytężonej pracy. Wersja 5185E ma silnik o mocy 176 KM i zbiornik na ziarno o poj. 5,2 tys. l. (hedery: 4,2; 4,8 oraz 5,4 m), wersja 5225 silnik o mocy 218 KM, zbiornik o poj. 6,5 tys. l (hedery: 4,8; 5,4 oraz 6 m). Otwarcie pokrywy zbiornika umożliwia łatwy dostęp do miejsc konserwacji wewnątrz zbiornika lub silnika. Obie maszyny mają po dwa bębny i po pięć przetrząsaczy. Zwraca uwagę budowa ramy zespołu tnącego. Dzięki połączeniom śrubowym podłogi w zespole tnącym i stabilnej ramie przyrząd żniwny ma być wyjątkowo mocny i niezawodny. Połączona śrubami płyta podłogowa daje się łatwo wymienić. Listwa tnąca napędzana jest za pomocą przekładni Schumachera. Liniowy układ napędowy przekładni charakteryzuje się relatywnie niewielką ilością części ściernych i zużywających się. Zwraca uwagę wysoka częstotliwość cięcia wynosząca 1.220 skoków na minutę i prędkość cięcia 1,73 m/s (ma gwarantować odpowiednie koszenie nawet zawilgoconych i przerośniętych chwastami upraw). Przyrządy żniwne to FreeFlow i PowerFlow. Pierwsze dostępne są w szerokościach od 4,8 m do 6 m. Szybkość cięcia wynosząca 1.254 cięć/min, nie wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania mocy. Podajnik ślimakowy o średnicy 610 mm prowadzi materiał równomiernie w kierunku przenośnika pochyłego. Przyrząd żniwny PowerFlow znany jest od ponad trzech dekad, stosowany jest przy zbiorze zbóż, rzepaku i soi. Szerokość robocza przyrządu wynosząca 5,5 m oraz duży odstęp między listwą tnącą a ślimakiem podającym mają ułatwiać zbiory. Zboże podawane jest kłosami do przodu, bez względu na typ uprawy. 

Modyfikacje w Axial-Flow 

Znane ze swych walorów kombajny Axial-Flow serii 240 marki Case IH poddano w tym roku pewnym modyfikacjom. Inżynierowie z Case IH opracowali rozwiązanie służące do osobnej regulacji położenia łopatek rozrzutnika słomy. Ta zmiana umożliwia odpowiednie rozrzucanie nawet przy pracy z największymi hederami i zielonymi źdźbłami. -W Europie dostrzegamy wyraźną tendencję w kierunku stosowania większych i bardziej wydajnych kombajnów z szerszymi hederami. Mamy tu również do czynienia z bardzo dużymi zbiorami i częściowo zmiennymi warunkami pogodowymi, które wymuszają zbieranie ogromnych ilości plonów jak najdelikatniej, najwydajniej i najszybciej. W takiej sytuacji kombajny muszą radzić sobie ze znacznymi ilościami słomy, która w momencie zbioru może wciąż być wilgotna. W kombajnach 8240 i 9240 pojemność zbiornika ziarna wynosi standardowo 14,4 tys. l. W modelu 7240 standardem jest 11,1 tys. l. Jednak w modelu 7240 opcjonalnie dostępny jest również zbiornik o poj. 14,4 tys. l, co dodatkowo zwiększa wydajność tej maszyny – mówi August von Eckardstein (Case IH Europe). 
W kombajnach z serii 240 dostępna jest teraz sprawdzona, obrotowa rynna spustowa, również z układem rozładunkowym. Ułatwia napełnianie odbieraczy ziarna i przyczep bez przesuwania przyczepy i kombajnu. Kabinę można wyposażyć w dwa nowe skórzane fotele z ogrzewaniem i wentylacją i podświetlane pokrętła klimatyzacji ułatwiające ustawianie wygodnych parametrów pracy. Można również zamówić kamerę (dla ułatwienia jako jeden, pełny zestaw) mającą dawać optymalną kontrolę nad kombajnem. Kombajny z serii 240 można też zamówić z przygotowaniem do układu telematycznego. Producent oferuje fabrycznie montowany modem, który zapewnia łączność w sieci komórkowej 3G oraz dwukierunkowe przesyłanie plików bez przenośnej pamięci USB. Ponadto użytkownik może korzystać z funkcji NTRIP służącej do nadzorowania wszystkich danych kombajnu bez wychodzenia z biura w gospodarstwie.

 

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.