Wiadomości z rynku

piątek
29 marca 2024

Do zobaczenia w Minikowie

Agro-Tech, kolejna edycja popularnej wystawy
1 lipca 2016
Minikowo, niewielka miejscowość w woj. kujawsko-pomorskim to swoiste, regionalne centrum rolnicze, siedziba Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Corocznie tysiące osób odwiedzają organizowane tu targi branżowe Agro-Tech, Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 2-3 lipca i jest największą tego typu prezentacją w tej części kraju. 
Rolnictwo regionu kujawsko-pomorskiego zaliczane jest do ścisłej krajowej czołówki, zarówno pod względem osiąganych wyników, jak i dużej w ostatnich latach aktywności inwestycyjnej. To sprawia, że na lipcowe targi do Minikowa przyjeżdża corocznie imponująca liczba, blisko pół tysiąca wystawców krajowych i zagranicznych, a powierzchnia wystawowa wynosi ok. 12 ha.

Lata doświadczeń 

Targi Agro-Tech w Minikowie mają swoją długoletnią tradycję, są największym pokazem branżowym w północnej części Polski, od lat zaliczane są też do ważniejszych wystaw rolniczych w kraju. Przy organizacji targów, miejscowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego współpracuje z wieloma instytucjami, w tym również z Niemieckim Stowarzyszeniem Rolników DLG, które jest organizatorem największej w na świecie wystawy rolniczej Agritechnica w Hanowerze (ostatnia edycja odbyła się w listopadzie ubr.) oraz innej hanowerskiej imprezy, targów dla hodowców zwierząt, EuroTier. 
Domeną minikowskich targów jest szeroka prezentacja techniki rolniczej, która zajmuje co roku ponad trzy czwarte całej powierzchni wystawienniczej. Zobaczyć można zarówno maszyny i urządzenia pochodzące od ponad stu najbardziej znanych wytwórców krajowych, jak i produkty najbardziej liczących się na kontynencie marek zagranicznych. Szczególnie bogata jest prezentacja: ciągników i osprzętu funkcjonalnego, maszyn do uprawy gleby, do pielęgnacji i zbioru płodów rolnych, ale też urządzeń do transportu i magazynowania zbóż i pasz, maszyn do nawożenia i ochrony roślin. Szeroko reprezentowane są firmy i instytucje zajmujące się genetyką i hodowlą zwierząt, produkcją i dystrybucją pasz, dodatków paszowych. Nie brakuje ofert dla inwestorów, propozycji z zakresu wyposażenia budynków inwentarskich. Szeroko reprezentowane są firmy związane z medycyną weterynaryjną, produkcją środków higieny i dezynfekcji. Z roku na rok przybywa wystawców promujących rozwiązania z zakresu tzw. odnawialnych źródeł energii, oferujących m.in. urządzenia i systemy do wytwarzania energii.
Mocną stroną targów Agro-Tech są profesjonalne pokazy polowe, odbywające się na specjalnie wydzielonym ringu zwanym „Górą Prawdy”. – To prawdziwe safari, gdzie tylko najlepsi sobie radzą – zaznaczają organizatorzy.

Coś dla hodowców 

Minikowskim targom towarzyszy Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, na której ponad stu hodowców wystawia pod ocenę prawie 500 zwierząt, w tym bydło mleczne i mięsne, trzodę chlewną, owce i kozy oraz drób hodowlany. W sąsiedztwie wystawy znajduje się Centrum Hodowli i Nasiennictwa, gdzie oprócz najważniejszych polskich hodowli znajduje się unikatowa w skali kraju kolekcja 200 odmian roślin uprawnych, głownie zbóż i strączkowych. Ciekawostką kolekcji są odmiany zbóż przewódkowych. Pomysłodawcą i wykonawcą tej oryginalnej prezentacji jest Przedsiębiorstwo Nasienne „Rolnas” z Bydgoszczy przy współpracy z firmą Bayer CropScience, która prezentuje efekty realizowanego tu programu ochrony roślin.

Cenne doradztwo 

Czas spędzony na targach, to nie tylko możliwość zapoznania się z nowościami technicznymi i technologicznymi, z najnowszymi osiągnięciami postępu biologicznego, ale także zdobycie wiedzy z zakresu możliwości pozyskania funduszy na modernizację i rozwój gospodarstw rolnych. Dlatego w targach uczestniczą banki, a także liczne instytucje obsługujące rolnictwo i obszary wiejskie. Od kilku lat Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, właśnie w Minikowie organizuje stoisko informacyjno-promocyjne z udziałem wszystkich agencji podległych resortowi. Rolnicy w jednym miejscu mogą otrzymać ważne dla siebie informacje, w tym roku ma to szczególne znaczenie z uwagi na wdrażanie do praktyki celów nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Rozwinięciem targów Agro-Tech jest działalność edukacyjna Centrum Techniki Rolniczej, gdzie rolnicy i młodzież szkół rolniczych nabywają praktycznych umiejętności z obsługi i eksploatacji ciągników i maszyn rolniczych. Partnerami tych szkoleń są firmy i dealerzy maszyn, którzy udostępniają sprzęt i serwisantów.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.