Biuro Obsługi Klienta 59 84 10 550
  • Zamknij
  • Wpisz swój adres e-mail (lub login do portalu mojagielda.pl) oraz hasło
  • E-mail
  • Hasło
  • zapamiętaj mnie na tym komputerze
  • Zarejestruj się, aby móc przeglądać historię swoich zamówień oraz przyspieszyć proces dodawania ogłoszeń.
  • Rejestracja
  • Zapomniałeś hasło?
Autor: Michał Jurczak
Zdjęcia: Michał Jurczak
Auto Market Truck, nr 39/2009 (766)
z dnia 2009-09-25

JCB, Schaffer, a może Manitou?

Maszyny rolnicze - Rośnie obrót używanymi ładowarkami

Więcej samojezdnych

Maszyny teleskopowe to propozycja dla średnich i dużych gospodarstw

Więcej samojezdnych

Na popularności zyskują niewielkie, przegubowe ładowacze kompaktowe

Jeszcze kilka lat temu w naszym rolnictwie stosowano niemal wyłącznie ładowacze do ciągników, a maszyny samojezdne stanowiły rzadkość. Teraz ładowacze samojezdne to już 30-40 proc. ogólnej sprzedaży. Polscy klienci najczęściej pytają o takie marki jak: Thaler, Schaffer, JCB, a z większych Manitou. Ładowarki to jednak maszyny rolnicze, które powoli tracą na wartości. Stąd też ich wysokie ceny.
Darmo szukać statystyk dotyczących liczby sprzedawanych w Polsce ładowaczy. Z sondy, którą przeprowadziliśmy wśród producentów i dystrybutorów, wynika jednak, że w ostatnich trzech latach popyt na maszyny nowe wzrastał średnio o 10-15 proc. rocznie, podczas gdy na używki nawet o jedną trzecią.
Poszukiwanie markowych
Na zachodnim rynku wtórnym oferta ładowaczy jest szeroka. W porównaniu do innych maszyn rolniczych tracą na wartości wolno. Za cztero-, pięciolatka sprzedający życzą sobie nawet 70 proc. wartości maszyny nowej. Ale są to pojazdy drogie, a owe 30 proc. różnicy to sporo, czasem nawet 7-8 tys. euro. Polscy rolnicy interesują się zwłaszcza niewielkimi przegubowcami (o konstrukcji łamanej). - Ich walorem jest uniwersalność, można je też stosować np. do robót budowlanych. Ludzie pytają o maszyny renomowanych producentów: Thaler, Schaffer, JCB, a z większych Manitou... - wyjaśnia Paweł Kofarski, Wielkopolanin od lat importujący używane maszyny do Polski. - Z Niemiec czy Francji przywożę też osprzęt do ładowaczy, widły, łyżki, chwytaki.
W zgodnej opinii importerów wahania cen są niemal wiernym odzwierciedleniem zmian kursu euro, obecnie ceny są przeciętnie o 10 proc. niższe niż jeszcze wiosną br.
W roli głównej pośrednicy
Rzadko do zagranicznego komisu z używanymi maszynami docierają sami rolnicy. Zazwyczaj są to pośrednicy, którzy otrzymują konkretne zlecenia. Ciekawych egzemplarzy (najlepiej sprzedają się ładowacze o udźwigu nieco ponad tonę, podnoszące na wysokość 3-4 m) szukają nie tylko w Niemczech czy we Francji, lecz także za Bałtykiem. Jak dowiedzieliśmy się w firmie Arrods w szwedzkim Horby, pośrednicy z Polski mają zazwyczaj przygotowaną długą listę życzeń, szukają konkretnych maszyn. - Pośrednicy stanowią ponad dwie trzecie wszystkich klientów z Polski - powiedziano nam w Horby, zaznaczając, że jak na razie pytań o ładowacze jest ciągle mniej niż np. o ciągniki czy agregaty uprawowe. - Klienci z Polski pytają o ładowacze do ciągników, coraz częściej też o większe, teleskopowe maszyny. Transakcji nie jest jednak na razie zbyt wiele - usłyszeliśmy w firmie Maisa z miejscowości St. Lambert we Francji. W zgodnej opinii sprzedawców coraz większym zainteresowaniem cieszą się młodsze maszyny, a te pochodzące z lat 70. czy 80. wyraźnie wychodzą z mody. Wśród zainteresowanych maszynami kompaktowymi często padają pytania o prześwit, decydujący o możliwości wykorzystania pojazdu na pofałdowanym terenie.
Przykładowe notowania używanych ładowaczy rolniczych
Marka maszyny Model / rodzaj Rocznik Cena (brutto)
Faucheux F3 / do ciągnika 1990 ok. 11 tys. zł
JCB 527 / teleskopowy 1996 ok. 60 tys. zł
Same 16 / do ciągnika 1999 ok. 4 tys. zł
Mailleux MX 100 / do ciągnika 2003 ok. 16 tys. zł
New Holland LS 150 / kompaktowy 2004 ok. 60 tys. zł
Manitou 628 Turbo / teleskopowy 2004 ok. 120 tys. zł
Merlo P 40.7 / teleskopowy 2005 ok. 170 tys. zł
Thaler 222 / kompaktowy 2006 ok. 70 tys. zł
źródło: sprzedawcy
Powiązane ogłoszenia:
68 500 PLN
AGRATRANS Daniel Bebłowski Polska
115 500 PLN
AGRATRANS Daniel Bebłowski Polska
132 000 PLN
AGRATRANS Daniel Bebłowski Polska
130 000 PLN
AGRATRANS Daniel Bebłowski Polska
do negocjacji
Greenshields JCB Limited Wielka Brytania
Greenshields JCB Limited