Logo

3,5-tonowy rekordzista ważył 7,7 t

Plaga przeładowanych dostawczych

3 maja 2020

Podczas jednej akcji inspektorzy ITD zważyli na północnej obwodnicy Opola sześć pojazdów o dmc do 3,5 t – wszystkie były przeciążone

Fot. ITD

N agminne łamanie prawa przez kierowców popularnych „dostawczaków” odnotowują w ostatnim czasie inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Tym razem na zjawisko przeładowanych tzw. busów zwraca uwagę opolska ITD. Tylko jednego dnia (29 kwietnia) inspektorzy z opolskiego WITD zważyli na północnej obwodnicy Opola sześć pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Wszystkie były przeciążone. Rekordzista ważył 7,7 t. Przepisowa ładowność tego pojazdu wynosiła 400 kg – normę przekroczono aż o 800 proc.

Kierowców przeładowanych pojazdów ukarano mandatami. Do czasu rozładunku inspektorzy wydali również zakazy dalszej jazdy. Przewoźnicy, którzy transportują nadmiar ładunku, łamią przepisy prawa, niszczą drogi. Stanowią też nielegalną konkurencję dla licencjonowanych przedsiębiorców. W ostatnim czasie zarówno opolska, ale też inne wojewódzkie inspektoraty ITD odnotowują sporo przypadków przeładowanych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t.