Logo

Rekompensata dla polskich przewoźników operujący na wschodnim rynku – apel TLP

8 marca 2022

C zęść polskich firm transportowych, wyspecjalizowanych w przewozach na wschód, z dnia na dzień albo straciło pracę, albo podejmuje się coraz bardziej ryzykownych przewozów na wschód do Białorusi i do Rosji, narażając przy tym zdrowie i życie swoich pracowników. Na dodatek polscy kierowcy przebywający za wschodnią granicą mogą stać się politycznymi zakładnikami w sytuacji nałożenia przez Unię Europejską ograniczeń lub embarga na wymianę towarową z Rosją i Białorusią, obsługiwaną przez transport lądowy – ostrzega Związek pracodawców Transport i Logistyka Polska (TLP).

W ocenie Związku należy podjąć działania:

• rekompensujące straty przewoźnikom, którzy już dziś zrezygnowali z przewozów do Rosji i Białorusi, oraz

• zachęcające te nieliczne firmy, które wciąż podejmują się wykonywania operacji transportowych do tych państw do wycofania się z tych przewozów. Dlatego TLP proponuje zaoferowanie zleceń transportowych ze strony spółek skarbu państwa oraz agend rządowych przewoźnikom, którzy dobrowolnie zwrócą do Biura Transportu Międzynarodowego przy GITD posiadane i niewykorzystane rosyjskie i białoruskie zezwolenia na wykonywanie przewozów drogowych do, z i przez Rosję oraz Białoruś.

TLP wystosowało w tej sprawie piamo do Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury.

Źródło: TLP