Logo

Norwegia stosuje Pakiet Mobilności od początku listopada

18 stycznia 2023

Norweski rząd dostosował swoje ustawodawstwo krajowe do zasad określonych w Pakiecie Mobilności przyjętym przez Unię Europejską w lipcu 2020 r. Nowe przepisy dotyczące drogowego transportu towarowego weszły w życie z początkiem listopada.

Norwegia jest teraz w bardzo ograniczonym obozie krajów członkowskich – w tym Francji – które już dokonały transkrypcji tekstu do swojego ustawodawstwa krajowego.

W tym celu Oslo właśnie „zmodyfikowało swoje ustawodawstwo krajowe dotyczące czasu prowadzenia pojazdu i okresów odpoczynku kierowców , stosowania tachografów w pojazdach oraz zasad dostępu do rynku profesjonalnego i rynku transportu drogowego" – zadeklarował minister transportu Jon-Ivar Nvgard w oficjalnym oświadczeniu.

Nowe przepisy wpisują się w część socjalną pakietu mobilności, przyjętego przez Parlament Europejski latem 2020 r.

– Wdrożenie pakietu mobilności będzie ważną częścią przyszłego planu działań rządu przeciwko dumpingowi społecznemu w tym sektorze – powiedział minister.

Główne zmiany, które weszły w życie na początku listopada, dotyczą wymogów zezwoleń na przewozy transgraniczne samochodami powyżej 2,5 tony;

• wymogi kabotażowe, realizowane samochodami dostawczymi powyżej 2,5 tony;

• obowiązek powrotu pojazdu do kraju rejestracji co osiem tygodni;

• obowiązek zapewnienia kierowcy przez przewoźnika obowiązkowego tygodniowego odpoczynku w miejscu jego zamieszkania,

• zakaz tygodniowego odpoczynku w pojeździe oraz zakaz wynagradzania według szybkości dostarczenia towaru przez kierowcę. (z)