Logo

Debiut elektrycznego ciągnika siodłowego IVECO HD BEV

4 października 2023

Fot. Iveco

IVECO zaprezentowało na Kongresie Nowej Mobilności w Łodzi, po raz pierwszy w Polsce, ciągnik siodłowy IVECO Heavy Duty Battery Electric Vehicle (HD BEV). Samochody ciężarowe włoskiej marki, zasilane z akumulatorów (HD BEV) i ogniw paliwowych (HD FCEV) są wyposażone w elektryczny układ napędowy, którego współprojektantem i producentem jest FPT Industrial, siostrzana marka w ramach Iveco Group, specjalizująca się w zespołach napędowych. W wyposażeniu znajdujemy także akumulatory firmy Proterra oraz technologię ogniw paliwowych i kluczowe podzespoły Bosch. Pojazdy zostały zaprojektowane od podstaw jako elektryczne, z wykorzystaniem ciężarowej platformy IVECO S-Way, której modułową konstrukcję zaadaptowano na potrzeby zasilania z ogniw paliwowych lub akumulatorów.

IVECO HD BEV ma zasięg do 500 km. Łączna pojemność dziewieciu akumulatorów wynosi 738 kW i można je ładować z mocą do 350 kW. Takie źródło energii pozwala na realizowanie przewozów między centrami logistycznymi, w szerokim zakresie zastosowań regionalnych. Na dłuższych trasach zapas energii można uzupełnić na przykład podczas obowiązkowych postojów dla kierowców. Pierwszym modelem, który na rynek europejski trafi w ostatnim kwartale 2023 r., będzie ciągnik siodłowy w konfiguracji 4×2.

Pojazdy IVECO HB BEV są produkowane w należących do Iveco Group wielomarkowych zakładach w Ulm w Niemczech. Będą sprzedawane i serwisowane w sieci dealerskiej IVECO, liczącej 254 punkty w całej Europie.

Przy okazji uroczystego odsłonięcia premierowego pojazdu, IVECO Poland podpisało listy intencyjne na zakup ciągników siodłowych HD BEV z firmami: Don Trucking Sp. z o.o., Elmex Group Sp. z o.o., Padel Transport Sp. z o.o., SOL-TRANS Sebastian Wróbel i Targor – Truck Sp. z o.o. IVECO Poland było Patronem Merytorycznym tegorocznej edycji Kongresu Nowej Mobilności. (red)

PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE IVECO HD BEV

• Zasięg (szacunkowo) do 500 km

• Czas ładowania (do 80%) 90 min przy 350 W

• Dopuszczalna masa całkowita zestawu do 44 t

• e-Axle — moc ciągła 480 kW/645 KM

• Łączna pojemność akumulatorów (9 szt.) 738 kWh

Fot. Iveco