Logo

Swoją drogą – Scania P380 CB6x6EHZ

Samochody ciężarowe. Wywrotka dwustronna Scania P380 CB6x6EHZ

27 maja 2022

Nie musi trzymać się utartych szlaków. Wytycza własne. Uzbrojona w reduktor i blokady mechanizmów różnicowych śmiało wkracza tam, gdzie inne ciężarówki gubią mosty.Dobre własności terenowe. Scania P380 CB6x6EHZ ma sporo zalet. Nalażą do nich min. wytrzymała, wysoko położona rama i układ EGR oczyszczający spaliny (nie trzeba dolewać AdBlue). Minusy wywrotki to niski komfort jazdy na zaniedbanych drogach, wysokie obroty przy prędkości bliskiej maksymalnej oraz brak regulacji położenia siedziska fotela kierowcy.

Samochody 8×8 mają większą ładowność, ale nie są tak dzielne w terenie. Modele 4×4 przelatują nad wertepami, lecz niewiele mogą udźwignąć. Ciężarówki 6×6 mało im ustępują w pokonywaniu bezdroży, a ich ładowność jest przyzwoita. Dlatego jeśli ktoś decyduje się na zakup pojazdu z napędem wszystkich osi, najczęściej wybiera właśnie wersję 6×6.

Daleko od szosy

Scania 6×6 nie przepada za podziurawionym asfaltem. Sztywne zawieszenie daje znać kierowcy o każdej nierówności. Kabina zawieszona mechanicznie i prosty fotel na poduszce powietrznej, z podstawową regulacją, nie potrafią zmazać grzechów zawieszenia. Za to regulowana w dwóch płaszczyznach kierownica pozwala zająć wygodną pozycję.

Tablica rozdzielcza w krótkiej, kompaktowej wersji jest przyjazna w obsłudze. Wskaźniki są czytelne. Natomiast mało jest schowków, a z pokrytego śliskim tworzywem tunelu silnika wszystko spada. Łatwo można natomiast posprzątać wnętrze, bo tworzywo jest łatwo zmywalne.

Do krótkiej kabiny trzeba wspiąć się po czterech stopniach. Najniższy jest zawieszony elastycznie. Światła osłonięto kratką. Zderzak jest stalowy. Uodparnia to Scanię na drobne uszkodzenia, a antidotum na duże jest wysoko położona, wytrzymała rama.

AdBlue? Po co?

Z dwunastobiegowej, ręcznej skrzynki z dwoma biegami pełzającymi i dwoma wstecznymi moment obrotowy przekazywany jest do dwubiegowej skrzyni rozdzielczej, a dalej do mostów napędowych. W piastach tylnych kół są zwolnice. Gdy wóz traci grunt pod kołami, pora włączyć reduktor i blokady: kolejno tylnych mostów, międzyosiową, a na koniec przedniego mostu. To zwykle pozwala wydostać się z tarapatów.

Silnik ma moc 380 KM i maksymalny moment obrotowy 1.900 Nm. Tyle wystarcza do codziennej pracy. Podczas jazdy bliskiej prędkości maksymalnej, na najwyższym biegu kręci się do 1.700 obr/min, podczas gdy maksymalny moment obrotowy jest dostępny w zakresie 1.100-1.350 obr/min. Efekt? Hałas i wir w zbiorniku paliwa. Ciężarówki budowlane rzadko jeżdżą tak szybko, ale warto wziąć poprawkę na temperament niektórych kierowców.

Hamulce są wystarczająco skuteczne. Wspomaga je hamulec wydechowy, którego pracą po załączeniu steruje pedał hamulca zasadniczego. Można trzymać przycisk stale w pozycji włączonej. Przyzwyczaić trzeba się natomiast, że dźwignia skrzyni biegów potrzebuje rozgrzewki, aby działać lekko i precyzyjnie.

Scania spełnia normę Euro 4 za pomocą układu recyrkulacji spalin EGR. W układzie wydechowym nie ma nawet filtra cząstek stałych. Nie ma też oczywiście SCR-u wymagającego dolewania AdBlue. To kluczowa zaleta Scanii. Oznacza jeden zbiornik mniej na ramie i jedną czynność obsługową mniej do wykonania. Nie trzeba szukać dystrybutora AdBlue i zostaje trochę pieniędzy w kieszeni.

I raz, i dwa

Skrzynię samowyładowczą firmy KH-Kipper można rozładować do tyłu lub przez lewą burtę. Burta jest otwierana hydraulicznie, tylna klapa zaś pneumatycznie z miejsca kierowcy. Z tyłu jest zdejmowana szufla, przystosowana do współpracy z rozściełaczem asfaltu. Do skrzyni umocowano drabinkę pozwalającą kontrolować załadunek.

Scania P380 6×6 ustępuje DAF-owi CF 8×4 ładownością. Dorównuje mu poziomem wykończenia kabiny, ale już nie komfortem. DAF ma np. regulowane siedzisko fotela, którego nie ma Scania. Szwedzka ciężarówka poradzi sobie natomiast ze znacznie trudniejszym terenem i poza olejem napędowym nie tankuje innych płynów (AdBlue).

Plusy

Dobre własności terenowe.

Wytrzymała, wysoko położona rama.

Układ EGR oczyszczający spaliny – nie trzeba dolewać AdBlue.

Minusy

Niski komfort jazdy na zaniedbanych drogach.

Wysokie obroty przy prędkości bliskiej maksymalnej.

Brak regulacji położenia siedziska fotela kierowcy.

Scania P380 CB6x6EHZ Dopuszczalna masa całkowita (adm. / techniczna) 26.000 / 39.000 kg Ładowność (adm. / techniczna) 15.825 / 28.825 kg Rozkład DMC na osie przednią / tylną zespoloną 9.000 / 19.000 kg Objętość skrzyni ładunkowej 12,7 m sześc. Wymiary wewn. skrzyni ładunkowej długość 5.600 mm szerokość 2.500 mm wysokość burty 1.000 mm Kąt wychylenia skrzyni b.d. Pojemność skokowa silnika 11,7 l Moc maksymalna 380 KM przy 1.800 obr/min Maksymalny moment obrotowy 1.900 Nm przy 1.100-1.350 obr/min Zbiornik paliwa 300 l Napęd 6×6 Zawieszenie przednie mech. na resorach parabolicznych Zawieszenie tylne mech. na resorach trapezowych Układ hamulcowy bębnowe, hamulec wydechowy Wyposażenie pojazdu testowego ogrzewane lusterka, tempomat, klimatyzacja, radio z odtwarzaczem CD/MP3 Cena b.d. Gwarancja 1 rok Przeglądy techniczne co 60 tys. km