W trzecim kwartale 2026 roku PepsiCo uruchomi w Grodzisku Mazowieckim w pełni zautomatyzowany magazyn wykorzystujący technologię Mecalux. Obiekt został zaplanowany tak, aby zwiększyć możliwości logistyczne zakładu i zoptymalizować przepływ palet z produkcji – bez konieczności powiększania istniejącej infrastruktury.
Automatyzacja przepływu palet
Projekt zakłada wdrożenie zintegrowanego systemu obejmującego automatyczny Pallet Shuttle z sześcioma układnicami, linię elektrycznego systemu jednoszynowego (EMS) oraz sieć przenośników. Dzięki temu magazyn zostanie bezpośrednio połączony z liniami produkcyjnymi, co umożliwi nieprzerwany, całodobowy obieg palet przez 7 dni w tygodniu.
Inteligentne zarządzanie dzięki Easy WMS
Za koordynację procesów magazynowych odpowiadać będzie oprogramowanie Easy WMS firmy Mecalux, zintegrowane z systemem SAP eWM PepsiCo. Dwukierunkowa komunikacja pomiędzy systemami pozwoli na pełną synchronizację operacji: od przyjęcia towaru, przez składowanie, aż po jego wysyłkę.
– Dzięki nowemu projektowi uzyskamy automatyczne połączenie pomiędzy produkcją, magazynem i wysyłką. Zdecydowaliśmy się na modułową konstrukcję, która daje nam dużą elastyczność w zakresie przyszłych adaptacji – podkreśla Bartłomiej Lesiuk, Kierownik Projektu Automatyki Magazynowej w PepsiCo.
Innowacyjne technologie w służbie efektywności
Nowy magazyn będzie już trzecim wspólnym projektem Mecalux i PepsiCo w Polsce. Obiekt zostanie wyposażony w szereg zaawansowanych rozwiązań, w tym układnice z systemem odzyskiwania energii. Pozwolą one zaoszczędzić 15–20% energii przy każdym ruchu maszyny.
Kolejną nowością będzie system rozpoznawania obrazu wspomagany algorytmami sztucznej inteligencji. Technologia ta zastępuje tradycyjne fotokomórki i umożliwia precyzyjną, w pełni bezpieczną lokalizację palet.
– Automatyzacja pozwoli nam zoptymalizować proces magazynowy, zwiększyć pojemność obiektu oraz obniżyć koszty logistyki. Umożliwi także realizację bezpośrednich dostaw, eliminując podwójną obsługę i niepotrzebny transport. Szacujemy również redukcję emisji gazów cieplarnianych o 200 ton rocznie – dodaje Bartłomiej Lesiuk.





