Biuro Obsługi Klienta
  • Zamknij
  • Wpisz swój adres e-mail (lub login do portalu mojagielda.pl) oraz hasło
  • E-mail
  • Hasło
  • zapamiętaj mnie na tym komputerze
  • Zarejestruj się, aby móc przeglądać historię swoich zamówień oraz przyspieszyć proces dodawania ogłoszeń.
  • Rejestracja
  • Zapomniałeś hasło?
Autor: Luksmann
Zdjęcia: Luksmann
Auto Market Truck, 2017(2)
z dnia 2017-04-07

Kierowcy C+E z Ukrainy rozwiązaniem dla polskich firm transportowych?

Rekrutacja w Luksmann

 

Coraz większa ilość firm transportowych decyduje się na zatrudnienie obcokrajowców zza wschodniej granicy. Spowodowane jest to głównie brakiem kierowców na polskim rynku pracy – wielu Polaków wybrało bowiem pracę za granicą. Jednak nie jest to jedyny powód – kierowcy ze wschodu wykazują się dużą pracowitością i lojalnością, czym zyskują sobie sympatię i zaufanie przedsiębiorców. W rozmowie z przedstawicielem firmy rekrutującej pracowników z Ukrainy, Panem Łukaszem Strońskim, zarządzającym agencją LUKSMANN Human Resources z Wrocławia, dowiadujemy się, jak przebiega proces zatrudnienia osób z rynków wschodnich.
Czy kierowca z Ukrainy może legalnie pracować w Polsce?

Tak. Obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Armenii, Gruzji, Mołdawii, mogą podejmować pracę w każdej branży bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia. Zatrudnienie takie odbywa się na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi złożonego przez polskiego pracodawcę i zarejestrowanego w Powiatowym Urzędzie Pracy. Pracodawca może bezpłatnie zarejestrować takie oświadczenie w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na jego miejsce stałego pobytu lub siedzibę. Rejestracja oświadczenia przez urząd zazwyczaj trwa do tygodnia. Inną drogą zatrudnienia cudzoziemca jest uzyskanie zezwolenia na pracę, zatrudnienie na podstawie karty pobytu lub karty Polaka. Naszym klientom indywidualnie doradzamy na jakiej podstawie najkorzystniej zatrudnić daną osobę.
Czy rekrutują Państwo również kierowców z Polski?

Tak. Nasza firma bardzo dużo inwestuje w reklamy dotyczące pracy dla kierowców. Masze bilbordy można zobaczyć przy głównych drogach w Polsce i na Ukrainie. Naszą stronę internetową odwiedza średnio dziennie 1500 osób. Nasze strony na facebooku obserwowane są przez ponad 30 tys. osób, głównie kierowców CE. Dzięki temu zgłaszają się do nas również Polscy kierowcy, którym proponujemy oferty pracy naszych klientów. 
Ile należy zapłacić pracownikowi ze wschodu?

Często pojawia się pytanie, ile należy zapłacić kierowcy z Ukrainy. Jedyną i najwłaściwszą odpowiedzią jest – tyle samo ile kierowcy z Polski. Kierowcy z Ukrainy jeżdżą chętnie i są lojalni względem swojego pracodawcy, jeżeli wynagradza się ich sprawiedliwie. Częstym błędem pracodawców jest chęć zaoszczędzenia na pracownikach z Ukrainy.
Jaką pewność ma pracodawca, który wyrobi wszystkie dokumenty niezbędne do zatrudnienia cudzoziemca, że ten nie zmieni pracy?

Jeżeli wynagradzamy takiego pracownika uczciwie, możemy mieć pewności, że będzie on wobec nas lojalny. Nie wyjedzie do pracy w Niemczech lub nie zmieni pracodawcy. Pracownik z Ukrainy, który chce zmienić pracodawcę ma duży problem, ponieważ wiąże się to z przejściem od nowa całej procedury związanej z zatrudnieniem w Polsce. Nowe oświadczenie lub nowe pozwolenie na pracę, czy też świadectwo kwalifikacji zawodowej. Nie każdy pracownik ma ochotę na dłuższy przymusowy urlop.  Poza tym nasza firma daje miesięczną gwarancję na usługę. W tym okresie nasz Klient ma możliwość wymiany pracownika, jeżeli nie będzie z niego zadowol0ny. Jeżeli zdarzyłoby się, że nasz kierowca zrezygnuje z pracy w ciągu okresu gwarancji, niezwłocznie wyślemy do naszego Klienta bezpłatnie nowego kierowcę. Jednak po wyrobieniu dokumentów, szczególnie tych dotyczących pozwolenia na pracę przez obcokrajowca, bardzo rzadko się zdarza, żeby ten zmienił pracę.
Ile czasu mogą trwać formalności związane z zatrudnieniem? 

Zależy, czy osoba, którą chcemy zatrudnić, posiada już odpowiednie dokumenty. Mam tu na myśli wizę właściwego typu. Jeżeli nasz kandydat posiada wizę, upoważniającą do zatrudnienia na podstawie oświadczenia, wszystkie formalności sprowadzają się do jednej wizyty w urzędzie, celem rejestracji oświadczenia - czas około 7 dni. Jeżeli kandydat nie posiada wizy, czas na jego zatrudnienie wydłuży się o czas wyrobienia wizy - około miesiąca. Jeżeli chcemy zatrudnić obcokrajowca na podstawie zezwolenia na pracę, musimy uzbroić się w większą cierpliwość – cały proces trwa około 2 miesięcy. Usługa rekrutacja świadczona przez naszą firmę, obejmuje również doradztwo dotyczącego legalnego zatrudnienia pracownika.
Czy zajmują się Państwo rekrutacją w innych branżach niezwiązanych z transportem?

Tak. Zakres świadczonych przez nas usług, głównie związany jest z transportem. Jednak realizujemy z powodzeniem inne projekty, związane z rekrutacją pracowników, zarówno niskiego szczebla jak i wykwalifikowanych specjalistów. 
Jak wygląda proces rekrutacji w Pana firmie?

Pracodawca zainteresowany chęcią współpracy z naszą agencją w zakresie poszukiwań kierowców, powinien zgłosić się do nas, w celu omówienia profilu poszukiwanego kierowcy. Profil kierowcy to nic innego jak ankieta dotycząca doświadczenia, znajomości języków, uprawnień, wynagrodzenia itp. Po przedstawieniu profilu kandydata, podpisujemy umowę dotyczącą współpracy w zakresie rekrutacji. Następnie nasi rekruterzy rozpoczynają poszukiwanie kierowców, spełniających warunki uzgodnione z Klientem. Pracowników poszukujemy na rynku Polskim oraz za naszą wschodnią granicą. Cały proces rekrutacji trwa od 2 tygodni do miesiąca. Nasza firma ponosi wszystkie koszty związane z rekrutacją.
W jaki sposób rozpocząć współprace z wami?

Wystarczy wysłać zapytanie na adres mailowy info@luksmann.pl lub skontaktować się z nami telefonicznie: 71 7575 280. Wszystkie informację dotyczące współpracy z nami można znaleźć na naszej stronie internetowej www.luksmann.pl.