Wiadomości z rynku

Autor: red
Zdjęcia: red
Tygodnik Truck.pl, 2017(4)
z dnia 21.07.2017

Co zrobić, gdy samochód nie przejdzie przeglądu?

Przegląd techniczny

 

Podczas przeglądu technicznego dokładnie weryfikowany jest stan pojazdu. Gdy mechanicy wykryją awarię, samochód może nie przejść pozytywnie badania. Najczęściej auta dyskwalifikowane są z powodu uszkodzeń oświetlenia, niesprawnych hamulców oraz rdzy na nadwoziu. Podpowiadamy, co zrobić, gdy przegląd nie zostanie podbity.
 
Gdy usterki bezpośrednio nie wpływają na bezpieczeństwo jazdy

Stacje diagnostyczne weryfikują, czy wykryte podczas przeglądu usterki bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Gdy nie stanowią one zagrożenia dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu, dowód rejestracyjny nie jest zatrzymywany. Właściciel pojazdu otrzymuje zaświadczenie, w którym SKP wyodrębnia poszczególne usterki. Zgodnie z przepisami, muszą one zostać usunięte w ciągu 14 dni, a auto ma przejść kolejny przegląd techniczny.
W przypadku następnego przeglądu, użytkownik ponosi opłatę jedynie za przegląd elementów wyszczególnionych na zaświadczeniu. Zasada ta obowiązuje jednak wyłącznie wtedy, gdy na ponowny przegląd zgłosimy się do tej samej stacji diagnostycznej, co wcześniej.
Gdy usterki zagrażają bezpieczeństwu na drodze

Poważne usterki wykryte podczas przeglądu technicznego upoważniają stację diagnostyczną do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Dokument ten najczęściej zatrzymywany jest w wypadku uszkodzonych hamulców oraz innych elementów, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo pasażerów auta i innych uczestników ruchu drogowego.
W tym przypadku, właściciel auta musi je odholować do serwisu, w którym zostaną naprawiano uszkodzone elementy. Dowód rejestracyjny przesyłany jest do odpowiedniego wydziału komunikacji. Po usunięciu wykrytych usterek, samochód po raz kolejny trafia na przegląd. Gdy wszystko jest w porządku, SKP wydaje zaświadczenie, które należy okazać w wydziale komunikacji podczas odbierania zatrzymanego dowodu rejestracyjnego.