Biuro Obsługi Klienta
  • Zamknij
  • Wpisz swój adres e-mail (lub login do portalu mojagielda.pl) oraz hasło
  • E-mail
  • Hasło
  • zapamiętaj mnie na tym komputerze
  • Zarejestruj się, aby móc przeglądać historię swoich zamówień oraz przyspieszyć proces dodawania ogłoszeń.
  • Rejestracja
  • Zapomniałeś hasło?
Autor: red
Zdjęcia: red
Auto Market Truck, 2017(3)
z dnia 2017-08-11

Chcesz kupić alkomat? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Alkomaty

 

Chcesz zawsze wiedzieć, czy możesz już wsiąść za kółko po imprezie lub spotkaniu zakrapianym alkoholem? Zaopatrz się w alkomat. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy model.
Zwróć uwagę na rodzaj sensora
Alkomat pozwala dokonać pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie posiada specjalne czujniki, które badają powietrze wydychane do ustnika.
Producenci stosują 3 rodzaje sensorów:
•    półprzewodnikowe,
•    elektrochemiczne,
•    spektrofotometryczne.
Sensory półprzewodnikowe stosowane są w podstawowych alkomatach. Tego typu urządzenia są najtańsze, ale sprawdzą się przede wszystkim do okazjonalnego zastosowania, ponieważ nie gwarantują precyzyjnych wyników. Powierzchnia zastosowanej tutaj elektrody utlenia się pod wpływem wydychanego alkoholu. Pomiar mogą jednak zafałszować inne substancje zawarte w wydychanym powietrzu (np. zapalenie papierosa tuż przed badaniem).
Sensory elektrochemiczne obecnie są najczęściej wykorzystywane przez producentów alkomatów ze średniej półki cenowej (w wielu modelach wykorzystuje się związki platyny, które są bardzo skuteczne). Wydychany alkohol wchodzi w reakcję ze związkiem chemicznym z urządzenia. W ten sposób dochodzi do produkcji kwasu octowego, który wytwarza prąd elektryczny. Alkomaty z sensorami elektrochemicznymi dają precyzyjne pomiary bez względu na zawartość innych substancji w wydychanym powietrzu (np. nikotyny czy związków z zażytych leków).
Sensory spektrometryczne stosowane są w profesjonalnych alkomatach stacjonarnych. W urządzeniach tych wykorzystywana jest podczerwień. Tego typu alkomatów używa m.in. policja – wyniki z ich pomiarów mogą stanowić dowód w postępowaniu sądowym.
Sprawdź wielkość czujnika i tryb pracy alkomatu
Wielkość czujnika ma wpływ na dokładność pomiaru. Producenci podają informację o „zakresie błędu”. Nie powinien on przekroczyć 10%, czyli 0,1 promila.
Na rynku dostępne są urządzenia pracujące w trybie aktywnym i pasywnym. Te pierwsze wymagają nabrania powietrza i wdmuchiwania go w ustnik przez minimum kilka sekund. Wiarygodne wyniki są określane, jeżeli do ustnika trafi co najmniej 1,2 l powietrza, dlatego warto wybierać modele ze specjalnym czujnikiem przepływu, który informuje o pobraniu właściwej próbki.
Alkomaty działające w trybie pasywnym nie wymagają wdmuchiwania powietrza – urządzenie wystarczy zbliżyć do ust.
Alkomaty aktywne podają wartość stężenia alkoholu i są bardziej dokładne, alkomaty pasywne pozwalają jedynie ustalić obecność tej substancji.
Pamiętaj o liczbie pomiarów
Alkomaty są zaprogramowane na określoną liczbę pomiarów. Po tym czasie urządzenia się zużywają lub ulegają rozregulowaniu (wymagają wtedy kalibracji ustnika). Podczas doboru modelu dla siebie, warto sprawdzić, ile pomiarów będziemy mogli wykonać. Im podana liczba jest wyższa, tym zakup będzie bardziej opłacalny.
Najtańsze modele zwykle nie umożliwiają kalibracji ustnika. W przypadku droższych urządzeń jest to możliwe, ale kalibracja musi zostać wykonana przez specjalistę (np. sklep, w którym kupiliśmy alkomat), co kosztuje od kilkudziesięciu do nawet 250 zł (w zależności od modelu).