Biuro Obsługi Klienta
  • Zamknij
  • Wpisz swój adres e-mail (lub login do portalu mojagielda.pl) oraz hasło
  • E-mail
  • Hasło
  • zapamiętaj mnie na tym komputerze
  • Zarejestruj się, aby móc przeglądać historię swoich zamówień oraz przyspieszyć proces dodawania ogłoszeń.
  • Rejestracja
  • Zapomniałeś hasło?
Autor: red
Zdjęcia: red
Auto Market Truck, 2017(2)
z dnia 2017-10-13

Posezonowy przegląd klimatyzacji

Jak przeprowadzić go na własną rękę

 

Przełom lata i jesieni to doskonały moment na posezonowy przegląd klimatyzacji samochodowej. W lipcu i sierpniu instalacje te działały bardzo intensywnie ze względu na duże upały, dlatego warto zadbać o weryfikację poszczególnych części i konserwację. Drobny przegląd można wykonać samodzielnie. Podpowiadamy, jak go przeprowadzić.
Regularne przeglądy klimatyzacji gwarancją wydajności
Producenci klimatyzacji zalecają minimum raz w roku wykonać dokładny przegląd systemu i wymienić uszkodzone części. Do serwisu, zajmującego się przeglądami i naprawą klimatyzacji samochodowej, warto udać się w sezonie wiosennym. Pierwszym krokiem zabiegu będzie pomiar szczelności układu i uzupełnienie czynnika chłodzącego. Eksperci ocenią również stan parownika, skraplacza, kompresora, wentylatorów i przewodów wentylacyjnych, oczyszczą poszczególne elementy, a w razie konieczności wymienią zużyte części.
Drobny posezonowy przegląd klimatyzacji można wykonać na własną rękę. Jego podstawą jest sprawdzenie stanu filtra kabinowego i jego wymiana (operacja zajmuje około 15-20 minut) oraz dezynfekcja układu.
Wymiana filtra kabinowego
Objawem zużytego filtra kabinowego najczęściej jest nieprzyjemny zapach w aucie i szybkie zaparowywanie szyb. Zanieczyszczony filtr nie oczyszcza powietrza wpadającego do auta z toksyn, kurzu i drobnoustrojów (zarodniki pleśni i grzybów, bakterie).
Filtra należy poszukać na podszybiu. Rzadziej producenci umieszczają go w okolicach schowka przy przednim fotelu pasażera. Aby wyjąć filtr, wystarczy usunąć zatrzaski. Gdy klipsy odpuszczą, trzeba ściągnąć klapkę, wysunąć filtr i wymienić go na nowy. Nowy element trzeba wsunąć w prowadnice, zamknąć klapkę i zapiąć zatrzaski.
Gdy chcemy cieszyć się idealnie czystym powietrzem, klasyczny filtr papierowy możemy zamienić na filtr z aktywnym węglem, który doskonale wyłapuje tlenek azotu i toksyny (jego minusem jest niestety to, że szybciej się zatyka).
W nowych samochodach klimatyzacja może posiadać więcej niż 1 filtr kabinowy (wtedy należy zlokalizować i wymienić wszystkie części).
Dezynfekcja układu
Po wymianie filtra, powietrze w kabinie nadal pozostaje nieświeże? W takim przypadku warto kupić specjalny środek do dezynfekcji klimatyzacji i w prosty sposób go zaaplikować. Za pomocą puszki wstrzykuje się go do kanalików, a następnie zamyka okna i włącza klimatyzację na około 15 minut (tryb obiegu). Po zabiegu wystarczy przewietrzyć kabinę.