Biuro Obsługi Klienta
  • Zamknij
  • Wpisz swój adres e-mail (lub login do portalu mojagielda.pl) oraz hasło
  • E-mail
  • Hasło
  • zapamiętaj mnie na tym komputerze
  • Zarejestruj się, aby móc przeglądać historię swoich zamówień oraz przyspieszyć proces dodawania ogłoszeń.
  • Rejestracja
  • Zapomniałeś hasło?
Autor: red
Zdjęcia: vernon raineil cenzon
Auto Market Truck, 2017(11)
z dnia 2017-11-07

Branża TSL

Jak sprawdzić kontrahenta?

 


Wyłudzanie usług przewozowych i kradzież ładunków staje się poważnym problemem w branży transportowej. Do takich zdarzeń często dochodzi jednak także z winy firm zamawiających usługi spedycyjne. Podpowiadamy, jak sprawdzać kontrahentów.
Jak zweryfikować spedytora lub przewoźnika?
Przed zawarciem umowy z nieznanym nam kontrahentem, należy bardzo dokładnie zweryfikować dane rejestrowe jego firmy na podstawie numeru NIP i REGON. Spółki prawa handlowego warto również sprawdzić w KRS.
Przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i spółki cywilne można sprawdzić w rejestrze CEiDG, który jest ogólnodostępny. Na podstawie identyfikatorów, uzyskamy tutaj nie tylko dane na temat adresu firmy, ale także datę założenia działalności, informacje o ewentualnym wykreśleniu firmy z rejestru, prowadzeniu postępowania naprawczego lub zawieszeniu działalności. W CEiDG dostępne są także informacje o zakazach powiązanych z prowadzoną działalnością czy o wszczęciu procesu upadłościowego.
Warto sięgnąć do danych zapisanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (rzetelne informacje dostępne są na stronie www.ems.ms.gov.pl). Znajdziemy tam m.in. sprawozdania finansowe spółek i dane o ich zaległości w płatnościach. W KRS dostępne są także dane osób, które są uprawnione do reprezentacji spółki, co stanie się dużym ułatwieniem podczas negocjacji (w ten sposób sprawdzimy, czy pracownik, z którym ustalamy warunki współpracy, rzeczywiście posiada ku temu kompetencje).
Na stronie Komisji Europejskiej znajdziemy odpowiedź na pytanie, czy potencjalny partner biznesowy jest płatnikiem VAT EU.
Zwróć uwagę na to, z kim zawierasz umowę
W przypadku firmy jednoosobowej, umowę zawsze należy zawierać z przedsiębiorcą, który jest jej właścicielem. W przypadku spółek cywilnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych i jawnych, umowę mogą podpisywać wyłącznie wspólnicy (ich dane można znaleźć w KRS). W spółkach kapitałowych umowa musi zostać podpisana przez zarząd. Dokumenty mogą podpisać również pełnomocnicy firmy, ale należy sprawdzić ich upoważnienia w tym zakresie.
Sprawdź pozwolenia firmy
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie przewoźnika pod kątem uprawnień, które posiada. W przypadku zlecenia transportu na terenie Polski, wystarczy zezwolenie na wykonanie zawodu przewoźnika drogowego. Gdy chcemy zlecić transport zagraniczny, ważne jest, aby wybrana firma posiadała licencję wspólnotową na wykonywanie transportu międzynarodowego. Dane na ten temat znajdziemy na stronie prowadzonej przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (www.gitd.gov.pl). 
Nie zapomnij o wypłacalności kontrahenta
Przed zawarciem umowy ze spedytorem, warto również zweryfikować jego rzetelność pod kątem wypłacalności. Pomocny będzie system Trans.eu. Warto również sprawdzić firmę w dostępnych rejestrach i biurach informacji gospodarczej (m.in. w BIG, KRD czy Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych). Najlepiej wystrzegać się umów z firmami, które mają wiele niepozytywnych opinii wśród innych zlecających rozczarowanych współpracą z nimi.