Biuro Obsługi Klienta
  • Zamknij
  • Wpisz swój adres e-mail (lub login do portalu mojagielda.pl) oraz hasło
  • E-mail
  • Hasło
  • zapamiętaj mnie na tym komputerze
  • Zarejestruj się, aby móc przeglądać historię swoich zamówień oraz przyspieszyć proces dodawania ogłoszeń.
  • Rejestracja
  • Zapomniałeś hasło?
Autor: red
Zdjęcia:
Auto Market Truck, 2017(12)
z dnia 2017-11-07

Firmy spedycyjne

Jak wybrać najkorzystniej?

Przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe bardzo często uzależniają wysokość swoich zysków, renomę oraz zaufanie w oczach klientów od firm spedycyjnych, z którymi współpracują. Terminowe dostawy i brak uszkodzeń towaru są podstawą sukcesu, dlatego kontrahentów należy dobierać szczególnie starannie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę porównując oferty dostępne na rynku, aby wybrać najlepszą firmę spedycyjną.
Określ swoje potrzeby i wymogi stawiane przed spedytorem
Przed rozpoczęciem poszukiwań firmy spedycyjnej i podpisaniem umowy, warto dokładnie określić potrzeby przedsiębiorstwa, a co za tym idzie oczekiwania względem spedytora. 
Pod uwagę należy wziąć:
•     miejsce dostawy (Polska, UE, inne kraje europejskie itp.),
•     rodzaj i ilość towaru do przewozu,
•     terminy dostaw,
•     rodzaj współpracy (przewozy jednorazowe, przewozy stałe).
Dopiero ocena tych czynników pozwoli stworzyć listę firm spedycyjnych oferujących usługi wpisujące się w nasze wymogi (np. mających doświadczenie w obsłudze wybranych tras, dysponujących pojazdami dostosowanymi do specyfiki towaru). 
Stworzenie listy wymogów pomoże firmom spedycyjnym, do których zwrócimy się z zapytaniem ofertowym, przygotować szczegółową wycenę usług.
W momencie wyboru kontrahenta, warto również ocenić, czy opłacalne będą częste przewozy małych partii produktów, czy ich składowanie (np. w magazynie zewnętrznym) i łączenie dostaw. Pierwszy sposób najczęściej sprawdzi się na terenie Polski gwarantując Klientom szybkie dostawy. Drugie rozwiązanie często jest korzystniejsze w przypadku transportu zagranicznego.

Wybieraj sprawdzonych wykonawców
Wiele firm poszukujących spedytora wybiera oferty z najniższymi cenami. Warto jednak realnie oceniać branżowe stawki, ponieważ przedsiębiorstwa oferujące dużo niższe cenniki, często nie należą do rzetelnych wykonawców. Trudno oczekiwać przewozu ładunku na drugi koniec Europy w niskiej cenie, ponieważ taka usługa wymaga czasu, zaangażowania pracowników i firmowych zasobów.
Wiarygodne firmy, z dużym doświadczeniem w branży, zwykle mają wyższe stawki, ale gwarantują bezpieczne i terminowe przewozy towaru, stosują ubezpieczenia na czas transportu i nie mogą pozwolić sobie na uszkodzenia, ponieważ każde niedociągnięcie wpływa na wizerunek wypracowanej marki. W swoich umowach często określają kary za nieterminowy dowóz.
Takich profitów nie zapewnią nieznani wykonawcy walczący zaniżonymi stawkami, ponieważ niższe ceny są równoznaczne z koniecznością minimalizacji kosztów (np. z brakiem regularnych przeglądów pojazdów, pospiesznymi załadunkami oznaczającymi brak profesjonalnych zabezpieczeń towaru przed uszkodzeniem, zatrudnianiem przypadkowych kierowców nie znających tras, co może wpłynąć na opóźnienia dostaw).
Warto pamiętać, że duże firmy spedycyjne, o ugruntowanej pozycji na rynku, bardzo często przewidują rabaty dla stałych klientów, dlatego stawki z czasem będziemy mogli negocjować.
Wiarygodność i rzetelność spedytorów możemy potwierdzić referencjami od dotychczasowych klientów. Dobrym sposobem jest także wybieranie wykonawców należących do branżowych stowarzyszeń (m.in. Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników, Centralne Stowarzyszenie Przewoźników i Spedytorów, FIATA – Międzynarodowa Federacja Zrzeszeń Spedytorów, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przewoźników).
Dokładnie czytaj umowy
Nawet wybór dużej i znanej firmy spedycyjnej, oferującej usługi dopasowane do naszych potrzeb, nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Zawsze warto bardzo dokładnie czytać podpisywane umowy. Wielu przedsiębiorców opiera się na rzetelności marki i w ten sposób traci. Najwięksi usługodawcy bardzo często zatrudniają sztab prawników przygotowujących dokumenty. W ten sposób powstają zawiłe i niezrozumiałe umowy.
Tylko bardzo dokładna weryfikacja warunków świadczenia usługi, pozwoli uniknąć późniejszych nieprzyjemności. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiedzialność w przypadku opóźnień dostaw, aby nie okazało się, że spedytor przerzuca ją na klienta.