Biuro Obsługi Klienta
  • Zamknij
  • Wpisz swój adres e-mail (lub login do portalu mojagielda.pl) oraz hasło
  • E-mail
  • Hasło
  • zapamiętaj mnie na tym komputerze
  • Zarejestruj się, aby móc przeglądać historię swoich zamówień oraz przyspieszyć proces dodawania ogłoszeń.
  • Rejestracja
  • Zapomniałeś hasło?
Autor: prod
Zdjęcia: prod
Auto Market Truck, 2018(2)
z dnia 2018-03-09

Jak dokładnie zweryfikować nowych partnerów? Porady dla firm z branży TSL

Rzadko który przedsiębiorca decyduje się na rozpoczęcie współpracy (chociażby transport drogowy ładunków) z firmą, o której nic wcześniej nie słyszał. Weryfikacja nowego kontrahenta tworzy zatem fundament harmonijnej, bezproblemowej kooperacji. Jak sprawdzić wiarygodność firmy? Podsuwamy kilka dobrych sposobów na szybką i skuteczną weryfikację potencjalnego partnera.
W biznesie obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Nawiązywanie relacji biznesowych z przypadkowymi podmiotami naraża nas na straty – sprawia, że stajemy się łatwym celem oszustów i nieuczciwych przedsiębiorców. Jak sprawdzić firmę? To banalnie proste. Wszystkie etapy weryfikacji nowego kontrahenta możemy z łatwością przeprowadzić sami lub też powierzyć to zadanie np. rzetelnej giełdzie ładunków i transportu.
Jak sprawdzić działalność? Podstawowe zasady
W pierwszej kolejności powinniśmy zweryfikować dokumenty dostarczone przez firmę. Następny krok to sprawdzanie firmy po NIP oraz REGON. Pomogą nam w tym bazy Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Komisji Europejskiej czy też Krajowego Rejestru Dłużników (KRS).
Upewnijmy się ponadto, czy przedstawiona licencja wspólnotowa lub zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz ubezpieczenie CMR są prawdziwe i aktualne.
„Znajdź firmę po NIP oraz innych danych” – to podstawowa reguła, jaką należy wcielić w życie w pierwszej kolejności. Często zapominamy o tym, że sprawdzanie firm to także weryfikowanie podanego adresu oraz numeru telefonu. Niejednokrotnie wystarczy zadzwonić do siedziby firmy, aby upewnić się, czy istnieje. Dobrym zwyczajem jest także sprawdzenie adresu e-mail. Wiadomości wysyłane z prywatnych skrzynek powinny stanowić dla nas znak ostrzegawczy (choć z drugiej strony należy mieć na uwadze, że wielu małych przedsiębiorców zakłada skrzynki w bezpłatnych serwisach typu Gmail).
Opinie o firmach transportowych w internecie
W dalszej kolejności należy sprawdzić opinie o firmach transportowych, spedycyjnych czy producenckich, z którymi zamierzamy nawiązać współpracę. Największym wsparciem informacyjnym służą nam fora internetowe. Możemy przeszukać je pod względem firmy X czy jej menadżera lub zadać oddzielne pytanie związane z danym przedsiębiorstwem.
Z drugiej strony do zdobytych informacji powinniśmy podejść z pewną dozą rezerwy. Miejmy na uwadze, że internauci znacznie chętniej dzielą się swoimi negatywnymi doświadczeniami, a pozytywne opinie o firmach transportowych i innych raczej zachowują dla siebie.
Sprawdź wiarygodność firmy dzięki giełdzie ładunków i transportu
Warto pamiętać, że sprawdzanie firm to proces dość pracochłonny. Gdybyśmy chcieli weryfikować skrupulatnie każdego z potencjalnych kontrahentów z osobna, musielibyśmy oddelegować do tego zadania jednego z pracowników. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie prostego narzędzia, które przejmie na siebie przynajmniej część tych obowiązków. Takim narzędziem może być giełda ładunków i transportu.
Giełdy ładunków i transportu prowadzą własne działania mające na celu weryfikację nowego użytkownika. Warto wykupić dostęp do giełdy, w której sprawdzanie firm jest jak najbardziej dokładne, wielopoziomowe, a ponadto nie ogranicza się tylko i wyłącznie do momentu rejestracji w systemie.
Jak przebiega sprawdzanie firm na giełdach transportowych? Posłużmy się przykładem Cargo.PL. W pierwszej kolejności administrator giełdy potwierdza autentyczność podanych danych. Sprawdzanie firmy po NIP, REGON itd., kontakt telefoniczny z siedzibą firmy i potwierdzenie danych pracownika czy kontakt z GITD to tylko pierwszy krok do dokładnej weryfikacji. Jeśli na tym etapie zrodzą się jakiekolwiek wątpliwości, osoba rejestrująca się w systemie musi dosłać również dodatkowe dokumenty, chociażby umowę z operatorem telefonicznym, na którym potwierdzone będą dane teleadresowe.
Weryfikacja użytkowników na  giełdzie transportowej Cargo.PL przeprowadzana jest jednak nie tylko przy okazji rejestracji w bazie danych, ale również na kolejnych etapach. Co więcej firmy zarejestrowane w systemie nieustannie pracują na dobrą pozycję w rankingu firm. Stanowi on jasną informację dla innych użytkowników, czy warto wchodzić z nimi w relacje biznesowe. Dzięki danym aktywnościom i działaniom zdobywają punkty dodatnie, potknięcia zaś mogą kosztować ich punkty ujemne. Np. jeśli firma X zamieści na profilu firmy Y nieopłaconą przez nią fakturę, automatycznie obniżana jest jej punktacja.
Poza tym pamiętajmy, że informacje nie znikają z giełdy Cargo.PL, nawet jeśli użytkownik zamknie swoje konto. Mamy więc pełny dostęp do wszelkich informacji o danej firmie, nawet jeśli zbankrutowała lub zawiesiła działalność, wgląd do jej nieopłaconych faktur i opinii innych użytkowników.

Transport międzynarodowy, krajowy transport drogowy ładunków, spedycja czy może szeroko pojęta logistyka bądź sektor produkcyjny – sprawdzanie firm to absolutna konieczność niezależnie od branży. Podstawowe czynności związane z weryfikacją nowego kontrahenta możemy przeprowadzić sami, jednak dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie narzędzi udostępnianych nam przez giełdę ładunków i transportu