Wiadomości z rynku

Autor:
Zdjęcia:
Auto Market Truck, 2019(6)
z dnia 2019-03-15

Cena paliwa w Belgii może być atrakcyjna

Jak najkorzystniej zorganizować tankowanie

 

 

Każda firma transportowa ma swoje sposoby i techniki tankowania za granicą. Jedni przekazują kierowcom gotówkę, inni dają karty płatnicze, a jeszcze inna grupa firm rozdysponowuje karty paliwowe - ile przedsiębiorstw, tyle rozwiązań. Natomiast ja chciał bym opowiedzieć Państwu o tym ostatnim rozwiązaniu, a mówiąc dokładniej, przedstawić to na przykładzie tankowania paliwa w Belgii.
Ceny paliw w Belgii nie należą do najniższych, natomiast biorąc pod uwagę ceny po rabatach od operatorów, konkurencyjność oferty w tym momencie znacznie wzrasta. Cały schemat opłacalności tankowania w tym kraju jest jednak bardziej złożony, ponieważ pełne korzyści możemy osiągnąć dopiero wtedy, gdy odliczymy od zatankowanego paliwa VAT oraz akcyzę. Stawka VAT w Belgii wynosi 21%, a stawka akcyzy w tym kraju – 0,2476 euro.

Z kartą paliwową jest taniej

Wniosek do urzędu Belgijskiego o zwrot VAT jak i akcyzy można składać nie częściej niż raz na kwartał, a kwota minimalna o jaką można się ubiegać do zwrotu w przypadku VAT to 50 euro w rozliczeniu rocznym i 400 euro w rozliczeniu kwartalnym, zaś do zwrotu akcyzy wartość faktury musi być nie mniejsza niż 50 euro. Warto również pamiętać, że o zwrot akcyzy można się ubiegać w przypadku pojazdów powyżej 7,5 t DMC, a w przypadku autokarów, pojazd musi mieć zarejestrowanych co najmniej 9 miejsc siedzących, nie wliczając miejsca kierowcy. Na rynku znajdziemy różne formy rozliczania VAT - od zwrotów kwartalnych, przez rozliczanie miesięczne, po fakturowanie netto. Każda z tych form niesie za sobą różne prowizje za rozliczenie. Po odliczeniu takich wartości jak VAT i akcyza, cena paliwa w tym kraju staje się atrakcyjna w porównaniu z innym państwami w Europie.

Nie trzeba dokładać kilometrów

Przez lata mojej pracy w branży paliwowej napotkałem różne sposoby radzenia sobie z ceną paliw w Europie, szukaniem oszczędności, czy też planowaniem tras względem ceny paliw. Jeden z moich wieloletnich partnerów na trasie nadrabiał kilometrów, tylko po to, aby koniecznie zatankować pojazd w Luxemburgu, ponieważ tam paliwo jest tańsze niż w innych krajach. W momencie kiedy zaproponowałem tankowanie w Belgii wraz ze zwrotem VAT i akcyzy, klient przeliczył, że bardziej opłacanym ruchem jest faktycznie moje rozwiązanie, niż planowanie całkiem niepotrzebnych tras i nadkładanie kilometrów, dla ceny paliwa. Analizując sytuacje rynkowe paliw płynnych w Polsce i Europie, niejednokrotnie proponuję takie rozwiązanie swoim partnerom, ponieważ przy współpracy z The Fuel Company, proces ten jest znacznie ułatwiony. TFC posiada własny oddział w Belgii, dzięki czemu przebieg zwrotów jest na bieżąco monitorowany. The Fuel Company oprócz zwrotu VAT i akcyzy z Belgii, daje swoim partnerom możliwość tankowania w 23 krajach na blisko 26 500 stacji paliw po naprawdę atrakcyjnych cenach, dodatkowo możliwy jest zwrot VAT z innych krajów europejskich, a także uiszczanie opłat drogowych w Polsce i innych krajach europejskich.
Zapraszam do współpracy
Maciej Sobstyl
Szef Regionu Pn. – Wsch., Pd-Wsch.
Tel: 515-380-394
Mail: M.sobstyl@thefuelcompany.pl
https://thefuelcompany.eu