Wiadomości z rynku

Autor: zm
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2021(57)
z dnia 17.02.2021

50-metrowe zestawy nie mogły przemknąć niezauważone

Nielegalny kabotaż wstrzymany przez ITD

Największe zestawy z ładunkiem miały blisko 50 metrów długości

Fot. ITD

 
Bez właściwych dokumentów przewozowych i zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych, za długie, za wysokie i za szerokie – tak przewoźnik z Niemiec transportował potężne elementy wiatraków. Kolumnę pojazdów zatrzymali lubuscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.
Osiem zestawów, którymi wykonywano niezgodny z unijnymi przepisami przewóz kabotażowy, nie mógł pojechać dalej. Przewoźnicy naruszyli przepisy chroniące krajowy rynek transportowy oraz infrastrukturę drogową.
W nocy z środy na czwartek (10-11 lutego) na trasie S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego inspektorzy lubuskiej ITD zatrzymali do kontroli ciężarówki przewożące elementy wiatraków. Zestawy należały do niemieckiej firmy transportowej (były zarejestrowane w Niemczech).
Największe zestawy z ładunkiem miały blisko 50 metrów długości, prawie 4 metry szerokości i ok. 4,5 metra wysokości.
W trakcie kontroli inspektorzy ustalili, że ciężarówki załadowano w Głogowie, a przewożone elementy wiatraków miały trafić na budowę farmy wiatrowej na Mazurach.
Po kontroli dokumentów i przesłuchaniu kierowców inspektorzy stwierdzili, że niemiecki przewoźnik wykonuje przewóz kabotażowy. Wykonywano transport towarów między dwoma miejscowościami na terenie Polski, z użyciem pojazdów zarejestrowanych w innym kraju. Przewoźnik naruszył jednak unijne przepisy dotyczące przewozów kabotażowych.
Na tym jednak nie koniec. Kierowcy wszystkich zestawów okazali do kontroli zezwolenia kategorii VII na przejazd pojazdów nienormatywnych po drogach publicznych. Zezwolenia te były jednak wydane na inne podmioty niż te, które rzeczywiście wykonywały transport. W tej sytuacji inspektorzy nie mogli uznać zezwoleń. Mieli też zastrzeżenia do prawidłowości oznakowania dwóch pojazdów pilotujących nienormatywne ciężarówki.
Nieprawidłowe transporty wiatraków wstrzymano do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Wobec przewoźników będą wszczęte postępowania administracyjne. Inspektorzy stwierdzili naruszenia na łączną kwotę ok. 300 tys. zł. Z uwagi na ograniczenia ustawowe ostateczna wysokość kar będzie niższa.

Nieuprawniony transport wiatraków wstrzymano do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości

Fot. ITD

Zatrzymane na parkingu ciężarówki nienormatywne i radiowozy ITD