Wiadomości z rynku

Autor: ZM
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2021(10)
z dnia 10.09.2021

Ford E-Transit wjeżdża na europejskie drogi

Klienci flotowi rozpoczynają testy w pełni elektrycznego modelu dostawczego

Flota prototypów poddanych testom obejmuje pełną gamę wariantów E-Transita

Fot. Ford

 
W pełni elektryczny Ford E-Transit rozpoczyna testy w największych europejskich flotach przed wprowadzeniem na rynek wiosną 2022 roku.
Nowy dostawczy samochód będzie sprawdzany w ramach intensywnych testów w warunkach realnej eksploatacji u kluczowych operatorów flot w sektorze pocztowym, komunalnym, użyteczności publicznej, dostaw na ostatnią milę i artykułów spożywczych.
W ramach prób, dziesięć prototypów E-Transita zostanie poddanych intensywnym testom w Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Wśród partnerów biorących udział w testach są AWB, Balfour Beatty, flota miejska Kolonii, DHL Express w Wielkiej Brytanii, DPD, Norwegian Post, Ocado i Recover Nordic.

Cała gama wersji

Flota prototypów poddanych testom obejmuje pełną gamę wariantów E-Transita, w tym furgony, furgon z podwójną kabiną i podwozia z kabiną, o masie całkowitej od 3,5 do 4,25 tony, a także różne specjalistyczne konwersje nadwozia, np. chłodnie i wywrotki tylnozsypowe i bocznozsypowe.
– Chcemy pokazać, że ułatwianie klientom ochrony środowiska może iść w parze z podnoszeniem produktywności ich firm – powiedział Dave Petts, szef działu miejskich zelektryfikowanych samochodów dostawczych w Ford of Europe. – Samochody w rękach klientów, którzy wykonują realne przebiegi, pomagają nam przedstawić korzyści biznesowe z posiadania E-Transita, a także dostarczają cennych informacji zwrotnych o sposobach użytkowania i praktykach związanych z ładowaniem, dzięki czemu możemy podnosić satysfakcję klientów. Przywiązujemy dużą wagę do traktowania naszych klientów jak rodzinę, a ten program potwierdza, jak cenna jest dla nas ta bliska współpraca.
Testy są ostatnim etapem prac rozwojowych Forda nad nowym E-Transitem, po wyczerpującym programie prób na poligonach doświadczalnych producenta i w ośrodkach badawczych. Partnerzy biorący udział w badaniu będą eksploatować prototypy E-Transita przez okres sześciu lub 12 miesięcy.

Różnorodność specjalistycznych konwersji

E-Transit został zaprojektowany w sposób umożliwiający prostą i niekłopotliwą konwersję z wykorzystaniem tych samych podzespołów i elementów wyposażenia, które zostały opracowane dla istniejących modeli Transita. Wybrane pojazdy testowe zostały poddane modyfikacjom – we współpracy z autoryzowaną przez Forda siecią Qualified Vehicle Modifier – co pozwala na zaprezentowanie wszechstronności platformy E-Transita. Przykładowe konwersje to:
- Chłodnia do przewozu artykułów spożywczych, zasilana przez system ProPower Onboard o mocy 2,3 kW
- Bocznozsypowa zabudowa burtowa, wyposażona w oświetlenie i czujniki wagi załadunku
- Wywrotka z burtami klatkowymi do wywozu śmieci
- Furgon dostaw na ostatnią milę, wyposażony w nadwozie skrzyniowe z przejściową przegrodą + pneumatyczne tylne zawieszenie
- Furgon dostaw na ostatnią milę z wewnętrznymi półkami, przejściową przegrodą i składanym przednim siedzeniem typu jump seat

Transit Custom Plug-In Hybrid zdał egzamin

Program testów dla klientów E-Transita jest kontynuacją zakończonego sukcesem wcześniejszego programu z udziałem Transita Custom Plug-In Hybrid, w ramach którego część klientów poruszających się na co dzień w obszarach miejskich przejechała ponad 240 tys. km (150 tys. mil). Okazało się, że w centrum Londynu mogą oni w trybie bezemisyjnym pokonywać 75% swoich tras. Dalsze testy w Kolonii pomogły przedstawić korzyści płynące z zastosowania systemu dynamicznego geofencingu, który automatycznie uruchamiał bezemisyjny tryb EV Now w obszarach o szczególnie wysokim zanieczyszczeniu atmosfery, aby wpłynąć na poprawę stanu powietrza na obszarach miejskich.

 

Klienci sprawdzą m.in. E-Transita z wywrotkami

Fot. Ford

 

Najpopularniejsze tagi