Biuro Obsługi Klienta
  • Zamknij
  • Wpisz swój adres e-mail (lub login do portalu mojagielda.pl) oraz hasło
  • E-mail
  • Hasło
  • zapamiętaj mnie na tym komputerze
  • Zarejestruj się, aby móc przeglądać historię swoich zamówień oraz przyspieszyć proces dodawania ogłoszeń.
  • Rejestracja
  • Zapomniałeś hasło?
Autor: MJ
Zdjęcia: Pomurski Sejem
Agro Expo, 2016(2)
z dnia 2016-08-19

Do zobaczenia w Słowenii

AGRA – kolejna edycja popularnej wystawy

Maszyny, środki transportu, akcesoria… to tylko część targowej oferty

?

Spore powodzenie mają prezentacje technologii i maszyn stosowanych w przetwórstwie 
spożywczym

AGRA to największa i najstarsza impreza targowa sektora rolniczego w Słowenii. Tegoroczna edycja, która odbywa się w dniach 20-25 sierpnia w północno-wschodniej części kraju, w miejscowości Gornja Radgona, tuż przy słoweńsko-austriackiej granicy, jest już pięćdziesiątą czwartą z kolei. 
Dla gospodarki Słowenii rolnictwo nie ma zbyt dużego znaczenia. Ze względu na trudne, górzyste warunki w większej części kraju, użytki rolne zajmują jedynie jedną czwartą słoweńskiego terytorium. Uprawia się tam głównie zboża, buraki cukrowe oraz ziemniaki. Dość intensywnie, jednak na relatywnie niewielkich areałach prowadzona jest gospodarka sadownicza (m. in. oliwki, brzoskwinie, jabłka). W sektorze hodowlanym dominuje trzoda chlewna, w rejonach górskich owce. Ponad połowę powierzchni kraju stanowią lasy. 
Pomimo tego, a może właśnie z tych powodów Słowenia jest atrakcyjnym, chłonnym rynkiem, głównie z racji zamożności obywateli, ale także ze względu na ścisłą współpracę wielu tutejszych firm z przedsiębiorstwami z innych krajów byłej Jugosławii. Jest również znaczącym importerem żywności (poziom tzw. samozaopatrzenia wynosi przeciętnie ok. 50 proc.). Targi Rolno-Spożywcze AGRA obejmują swoim zasięgiem nie tylko Słowenię, ale również Chorwację, południową Austrię i Węgry. Odbywają się w regionie Prekmurje, od lat określanym mianem tradycyjnego słoweńskiego „spichlerza”. 
Na stoiskach 
AGRA jest miejscem, w którym instytucje rządowe, branżowe i naukowe, dostawcy maszyn, sprzętu i produktów rynku rolniczego i spożywczego spotykają się z wybranymi parterami biznesowymi, a także z szeroką grupą konsumentów. Organizatorzy tegorocznej wystawy spodziewają się frekwencji nawet ok. 100 tys. osób. Zakres tematyczny targów obejmuje: przemysł spożywczy (przemysł mięsny, przemysł mleczarski, produkty cukiernicze, owoce i warzywa, oleje roślinne, produkty przetworzone, alkohole, produkty pszczelarskie), rolnictwo i sadownictwo (zwierzęta hodowlane, rolnictwo ekologiczne, zioła i konopie przemysłowe), leśnictwo, przemysł opakowań (maszyny i urządzenia, materiały opakowaniowe), maszyny oraz urządzenia, nawozy i środki ochrony roślin. Od lat, podczas imprezy swe prezentacje mają Ministerstwa, Izby Przemysłowo-Handlowe oraz Izby Rolnictwa i Leśnictwa. Targi są również okazją do przedstawienia literatury fachowej, szkolnictwa branżowego i programów szkoleń. Jest też coś dla amatorów historii, w tym roku m.in. prezentacja starych ciągników Steyr. 
Tym razem oficjalnym krajem partnerskim imprezy są Węgry. Przedstawiają nie tylko swoją ofertę jako producent żywności, ale również atrakcje turystyczne, urządzenia dla przemysłu spożywczego oraz z zakresu mechanizacji rolnictwa. Mają się czym pochwalić, ze względu na korzystne warunki do upraw, rolnictwo na Węgrzech jest jednym z wydajniejszych w Europie. Niemal dwie trzecie całej powierzchni kraju zajmują użytki rolne, gleby są żyzne, 30 proc. powierzchni Węgier zajmują czarnoziemy. Uprawia się pszenicę, kukurydzę, jęczmień, owies, buraki cukrowe, ale też ziemniaki winorośl, cebulę. Symbolem węgierskiego rolnictwa jest papryka. 
Nie tylko wystawa 
Ekspozycje zwierząt i roślin, rolnictwo ekologiczne i żywność pochodząca z lokalnych gospodarstw, to uzupełnienie targowej oferty. Na specjalnych pokazach prezentowane są: bydło, konie, świnie, kozy, a nawet… pszczoły. Na wystawie zwierząt pokazane będą m.in. najlepsze byki ze Słowenii, Węgier i Austrii. W poniedziałek, 22 sierpnia odbędzie się weryfikacji wystawianych zwierząt i przyznanie nagród. Związek Hodowców Bydła Słowenii organizuje krajową wystawę małych przeżuwaczy. W jej ramach zaplanowano wystawę poszczególnych ras owiec i kóz. Uzupełnienie oferty stanowią produkty dla budownictwa zrównoważonego i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. 
Mają doświadczenia 
Polskie firmy mają spore doświadczenie w udziale w słoweńskich targach. Rząd od ponad dwudziestu lat wspiera uczestników tej wystawy, w tym głównie producentów rolno-spożywczych. Ambasada RP w Lublanie organizuje własne stoisko promocyjno-informacyjne, gdzie oprócz materiałów o charakterze makroekonomicznym, prezentuje materiały promocyjne firm polskich w formie ulotek, prospektów i folderów. 
Jednym z polskich producentów, który uczestniczył w ubiegłorocznej edycji imprezy był Pronar. Na terenach targowych Pomurski Sejem, Pronar był reprezentowany przez swego wieloletniego partnera, firmę Agromehanika. Odwiedzający targi mogli zapoznać się z przyczepami: T663/2; T680; PT512; T679/2; zamiatarkami: ZM1600 oraz ZM-S25, jak również pługami: PUV2800 oraz PUV 3000M. Stoisko dilera reprezentującego Pronar cieszyło się dużym zainteresowaniem, a uwagę odwiedzających najbardziej przykuły: przyczepa T680, oraz pług PUV3000M.