Biuro Obsługi Klienta
  • Zamknij
  • Wpisz swój adres e-mail (lub login do portalu mojagielda.pl) oraz hasło
  • E-mail
  • Hasło
  • zapamiętaj mnie na tym komputerze
  • Zarejestruj się, aby móc przeglądać historię swoich zamówień oraz przyspieszyć proces dodawania ogłoszeń.
  • Rejestracja
  • Zapomniałeś hasło?
Autor: MJ
Zdjęcia: MJ, Kuhn
Agro Expo, 2016(4)
z dnia 2016-08-19

Ich domeną jest sianie

ESPRO – nowe maszyny marki Kuhn

ESPRO to siewniki zaprojektowane z myślą o łatwej konserwacji i niezawodnej pracy przez cały sezon, w różnych warunkach glebowych i pogodowych

?

ESPRO 6000R, podobnie jak ESPRO 3000, w pozycji transportowej ma szerokość 3 m. 

Siewniki do siewu uproszczonego ESPRO zaprojektowano z myślą o niezawodnej pracy przez cały sezon, w różnych warunkach glebowych i pogodowych, a także łatwej konserwacji. Niedawno na rynek trafiły maszyny ESPRO 3000 o szerokości 3 m i ESPRO 6000 R o szerokości 6 m. 
Jednym z walorów nowych maszyn są znikome potrzeby w zakresie obsługi. W istocie, np. łożyska talerzy uprawowych i redlic talerzowych są całkowicie bezobsługowe (nasmarowane i uszczelnione na cały okres eksploatacji). Do minimum ograniczono ilość ruchomych elementów, dzięki czemu maszyna ma wyjątkowo małe wymagania pod względem konserwacji. Wyposażenie dodatkowe obejmuje m. in: spulchniacze śladów, przednie koła dogniatające, znaczniki przedwschodowe oraz hydrauliczne lub pneumatyczne układy hamulcowe.
Crossflex na głębokość 
Siewniki ESPRO wyposażono w zupełnie nową sekcję wysiewającą Crossflex, która ma gwarantować stałą głębokość siewu niezależnie od warunków glebowych i prędkości roboczej. To fabryczne rozwiązanie marki Kuhn, składające się z ramienia zamontowanego na poliuretanowych rolkach, stabilnie osadzonych na specjalnie wyprofilowanej rurze. Podczas gdy redlica kopiuje nierówności terenu w górę i w dół, dopasowując się do kształtu podłoża, poliuretanowe rolki zachowują się jak cztery małe sprężyny, nie ślizgając się jednak po powierzchni rury. Redlica za każdym razem natychmiast powraca do tej samej pozycji roboczej, zapewniając jednakową głębokość siewu na całym polu i jednocześnie pozwalając na zwiększenie prędkości pracy. System Crossflex wykorzystuje te same redlice dwutalerzowe, które stosowane są w sekcjach wysiewających Seedflex.
Powiew przyszłości 
Siewnik ESPRO jest kompatybilny z systemem Isobus – maszyna może zostać wyposażona w terminal sterujący CCI200 (pełna komunikacja Isobus) lub VT50 (kompatybilny tylko z maszynami Kuhn Isobus). W wyposażeniu opcjonalnym dostępny jest także dżojstik ułatwiający sterowanie. Niezależnie od wybranego terminala sterującego, operator ma do dyspozycji łatwy w obsłudze interfejs obsługiwany za pośrednictwem dotykowego ekranu i przycisków programowych. Po to aby ułatwić zawracanie na uwrociach siewnik zaopatrzono w specjalny tryb sterowania, w którym po naciśnięciu przycisku podczas dojeżdżania do uwrocia, elementy robocze podnoszone są automatycznie w określonej kolejności, co umożliwia siew aż do samej krawędzi pola. Praca aparatu wysiewającego zostaje zatrzymana wraz z uniesieniem przednich talerzy uprawowych, co ma gwarantować doprowadzenie materiału siewnego do gleby zanim sekcje wysiewające zostaną podniesione (nasiona nie zostaną wysypane na powierzchni gleby). Po zakończeniu zawracania sekwencja jest odwracana. Równie nieskomplikowaną czynnością jest próba kręcona, której wykonanie zajmuje mniej niż 5 minut. 
Przednie talerze, głębokość siewu i nacisk redlic wysiewających na glebę można regulować za pomocą łatwo dostępnych zacisków na siłownikach hydraulicznych – nie ma potrzeby wchodzenia na maszynę, aby ją wyregulować.
Podobieństwa i różnice
Szerokość robocza w przypadku ESPRO 3000 wynosi 3 m, w przypadku ESPRO 6000R jest dwukrotnie większa. Identyczna jest natomiast szerokość transportowa, wynosząca 3 m. Długość transportowa maszyny mniejszej to 7,6 m, większej 8,9 m. Maszyny różnią się również poj. zbiornika (odpowiednio: 2,5 i 3,5 tys. l), a także wysokością napełniania (2,4 i 2,65 m). Zaczep jest natomiast taki sam (3 kat. na dolnych cięgłach), podobnie zresztą jak talerze uprawowe (2 rzędy talerzy o średnicy 460 mm -18 cali, zamontowane w parach na bezobsługowych piastach). 
W ESPRO 3000 jest 20 rzędów wysiewu, w ESPRO 6000 R rzedów jest 40. Rozstaw rzędów jest taki sam, 150 mm. Zastosowano hydrauliczny napęd dwmuchawy, za pomocą zaworów sterujących ciągnika, a napęd aparatu wysiewającego jest elektryczny. W obu wersjach maszyn zastosowano sekcje wysiewające Crossflex: 2 rzędy redlic dwutalerzowych 350 mm, przesuniętych względem siebie o 41 mm. Zakres prędkości roboczej to 7-17 km/h.