Wiadomości z rynku

Autor: Zbigniew Majerowski
Zdjęcia: DAF
Auto Market Truck, nr 20/2010 (799)
z dnia 2010-05-21

DAF przewiezie mleko

Cysterny na podwoziu DAF-a FAX CF85
Pod mlekiem 8x2

Dzięki dociążaniu osi napędowej DAF FAX CF85 dobrze radzi sobie również na nieutwardzonych nawierzchniach

Nowoczesny system pomp, automatyczne próbkowanie... - to tylko niektóre z zalet cysterny na podwoziu DAF-a FAX CF85, które pojawiły się w Polsce. DBK Sp. z o.o., autoryzowany diler DAF-a z północnej Polski, dostarczył pierwsze w historii podwozie 8x2. DAF FAX CF85 410 został zabudowany nowoczesną cysterną do zbiórki mleka produkcji WAM Sianów.
Cysterna ma cztery komory po 5 tys. l, nowoczesny system pomp i automatyczne próbkowanie. Jej użytkownikiem jest przedsiębiorstwo J. Laguny, wykorzystujące auto do zbiórki mleka z rejonu Suwałk i Augustowa.
Konfiguracja 8x2 z trzema osiami skrętnymi zapewnia łatwość manewrowania oraz oszczędność w ogumieniu, ponieważ w FAX-ie nie występuje zjawisko znoszenia opon. Jest to jedna z nielicznych konfiguracji pojazdów wieloosiowych, spełniających regułę Ackermanna. Ponieważ istnieje możliwość chwilowego dociążenia osi napędowej nawet do 15 ton, FAX CF85 dobrze radzi sobie również na nieutwardzonych nawierzchniach, których w dalszym ciągu jest sporo w północno-wschodniej Polsce. Ważną cechą FAX-a CF85 jest konstrukcja zawieszenia, która zapobiega tzw. wstrząśnięciu mleka. W ten sposób zapewniona jest możliwość dostarczenia surowca o najwyższej możliwej jakości wprost do zakładów mleczarskich.
J. Laguna podkreśla niskie koszty eksploatacji pojazdu, wysoką ładowność wynikającą z niskiej masy własnej oraz wysoką odporność na uszkodzenia, o które nietrudno na wąskich drogach Pojezierza Augustowskiego.