Wiadomości z rynku

Autor: Zbigniew Majerowski
Auto Market Truck, nr 20/2010 (799)
z dnia 2010-05-21

Samochody ciężarowe nadal w zapaści

Trendy rynkowe
Po lekkim drgnięciu w sprzedaży nowych samochodów ciężarowych w pierwszym kwartale optymiści spodziewali się stopniowego podnoszenia się rynku z zapaści. Niestety, wyniki czterech miesięcy nie potwierdzają jeszcze ożywienia. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego od stycznia sprzedano 3.244 samochody ciężarowe o dmc ponad 3,5 t, czyli tylko o 9 sztuk więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Po lekkim drgnięciu w sprzedaży nowych samochodów ciężarowych w pierwszym kwartale optymiści spodziewali się stopniowego podnoszenia się rynku z zapaści. Niestety, wyniki czterech miesięcy nie potwierdzają jeszcze ożywienia. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego od stycznia sprzedano 3.244 samochody użytkowe o dmc ponad 3,5 t, czyli tylko o 9 sztuk więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. W kwietniu kupiono 921 samochodów ciężarowych. Było to więcej tylko o 22 samochody niż w tym samym miesiącu w 2009.
Sprzedaż ciężarówek co najmniej 16-tonowych w kwietniu 2010 wyniosła raptem 586 sztuk, co oznacza spadek o 34 egzemplarze. Od stycznia nabywców znalazło 2.176 samochodów, czyli więcej o 32 niż przed rokiem.
Nie jest różowo. Pojedyncze sztuki, jak jedna jaskółka, wiosny nie czynią. Niepewna sytuacja gospodarcza na świecie też nie zachęca do inwestowania.