Logo

Zmyślnie przerobione tachografy

Ingerencja w stan drogomierza jest przestępstwem

15 kwietnia 2021

Inspektorzy mieli „nosa” typując zestawy

Fot. ITD

W asyście Inspekcji Transportu Drogowego dwie ciężarówki tego samego przewoźnika trafiły do serwisu tachografów. Świętokrzyscy inspektorzy ITD stwierdzili, że w pojazdach wykorzystywane są przerobione tachografy, które umożliwiały kierowcom manipulowanie czasem pracy.

Inspektorzy z Oddziału Wydziału Inspekcji w Opatowie, prowadzący kontole na DK 74, wytypowali trzy pojazdy, które jak się okazało, należały do tego samego przewoźnika.

Pojazdy zostały dokładnie sprawdzone, z użyciem zestawów diagnostycznych. Inspektorzy stwierdzili, że w dwóch pojazdach wykorzystywane są przerobione tachografy, które umożliwiały kierowcom fałszowanie zapisów czasu pracy. W dowolnym momencie kierowca poprzez przełączenie urządzenia mógł rejestrować rzekomy odpoczynek w trakcie jazdy. W jednym przypadku kierowca odłączał tachograf za pomocą kombinacji przycisków w samym tachografie, w drugim zaś kierowca wykorzystywał fabryczne gniazdo OBD, do którego podłączał wtyczkę z pamięcią masową. Jej oprogramowanie pozwalało kierowcy kontynuować jazdę, podczas gdy tachograf rejestrował odpoczynek.

Kierowcom wydano polecenie przejazdu do serwisu tachografów w Kielcach. Przejazd odbył się w asyście ITD. W serwisie przeprowadzono oględziny tachografów oraz ich demontaż. Urządzenia zostały zabezpieczone jako dowód w sprawie. Ze względu na to, że ingerencja w stan drogomierza jest przestępstwem, inspektorzy ITD powiadomią organy ścigania.

Wobec przedsiębiorcy oraz osoby zarządzającej transportem wszczęto postępowania administracyjne zagrożone karami administracyjnymi w wysokości 13 tys. zł i 10 tys. zł. Kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 2 tys. zł.