Wiadomości z rynku

Autor: RED
Zdjęcia: RED
Auto Market Truck, nr /2015 (1056)
z dnia 2015-04-24

Moc pojazdów w jednym czasie

MAN Trucknology Days 2015: Trucks. Power. Performance.
Moc pojazdów w jednym czasie

Podczas MAN Trucknology Days 2015 zaprezentowano 240 pojazdów niemieckiej marki

Moc pojazdów w jednym czasie

Do największych hitów tegorocznej imprezy należy zaliczyć prezentację nowego typoszeregu silników D38 o mocy od 520 do 640 KM, dostępnego w pojazdach TGX

Moc pojazdów w jednym czasie

Zaprezentowano też 25 pojazdów komunalnych przeznaczonych do wywozu odpadów, zimowego utrzymania dróg, oczyszczania dróg i wywozu nieczystości ciekłych

Moc pojazdów w jednym czasie

Samochody testowano na specjalnym torze

240 pojazdów MAN o zastosowaniu w różnych branżach było do oglądania i testowania podczas MAN Trucknology Days 2015. Największe hity to MAN TGX D38 i EfficientLine 2.
Na przybyłych do Monachium gości MAN czekał bogaty program przygotowany od hasłem "Trucks. Power. Performance.". Z tej okazji organizatorzy zaprezentowali ponad 170 pojazdów ciężarowych. Podczas licznych prezentacji eksperci omawiali właściwości pojazdów ciężarowych MAN stosowanych w różnych branżach - w budownictwie, transporcie ciężkim, w gospodarce komunalnej, ruchu dostawczym i dalekobieżnym oraz w rolnictwie i leśnictwie. W MAN Truck Forum oraz na terenie toru testowego producenci zabudów i dostawcy zapraszali do zapoznania się z ich ofertą. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także zwiedzanie hal produkcyjnych, w których powstają pojazdy typoszeregów TGX i TGS. Trwającą trzy dni imprezę odwiedziło 8000 zwiedzających.
MAN organizuje Trucknology Days od 2006 roku. Poprzednia edycja przyciągnęła do Monachium ponad 6500 klientów i zwiedzających.
Do największych hitów tegorocznej imprezy należy zaliczyć prezentację nowego typoszeregu silników D38 o mocy od 520 do 640 KM, dostępnego w pojazdach TGX. Top of the Range stanowią silniki o mocy 640 KM instalowane w czteroosiowych ciężkich ciągnikach siodłowych. Model ten można było przetestować na próbnej trasie przy dużym obciążeniu. Nowością na Trucknology Days był także ekonomiczny ciągnik siodłowy przeznaczonych do obsługi dalekich tras - TGX EfficientLine 2.
MAN TGX D38: Power & Performance
Flagowym pojazdem MAN prezentowanym na Trucknology Days był nowy model TGX D38. Specjalny pakiet przystosowany do realizacji trudnych zadań transportowych w ruchu dalekobieżnym, trakcyjnym i w transporcie ciężkim został po raz pierwszy zaprezentowany we wrześniu ubiegłego roku na Targach IAA. Inżynierowie stworzyli pojazd umożliwiający kontrolowany przejazd na trasach o wymagających warunkach topograficznych. Sercem tej konstrukcji jest nowy sześciocylindrowy silnik rzędowy o pojemności 15,2 litra. Zapewnia on pojazdom dużą moc i rozszerza paletę modeli TGX o silniki klasy 520, 560 i 640 KM. Dzięki dwustopniowemu turbodoładowaniu silnika, już przy 930 obrotach na minutę można uzyskać pełen moment obrotowy - 2500 Nm w silniku o mocy 520 i 2700 Nm w silniku o mocy 560 KM. Nowa skrzynia biegów MAN TipMatic 2 i sterowany GPS-em tempomat EfficientCruise pomagają kierowcy dostosować sposób jazdy do aktualnych warunków drogowych, zapewniając jak najmniejsze zużycie paliwa.
Różnorodność wersji najmocniejszego pojazdu TGX odpowiada różnorodności jego zastosowania. Są one dostępne z kabinami XL, XLX i XXL.
TGX D38 640 KM do transportu ciężkiego
Nowy sześciocylindrowy silnik rzędowy o mocy 640 KM jest najmocniejszym sercem MAN, dostępnym wyłącznie w nowym ciężkim ciągniku siodłowym. Za przenoszenie tej mocy odpowiada znajdująca się w wyposażeniu seryjnym skrzynia biegów TipMatic 2 ze specjalnym sprzęgłem. Dzięki temu można precyzyjnie manewrować pojazdem na wąskich odcinkach, przy pokonywaniu wysokości i przy dużym obciążeniu. Duży moment obrotowy 3000 Nm powoduje, że nawet pojazdy o masie 250 ton ruszają delikatnie, ale z pełną mocą.
Do pojazdów ciężkich przeznaczony jest także nowy hamulec silnikowy MAN Turbo EVB osiągający moc 600 kW. Dzięki umieszczonemu przy skrzyni biegów intarderowi pojazd TGX D38 uzyskuje w sumie moc hamowania 750 kW.
Nie każdy transport wymaga jednak zastosowania silnika o mocy 640 KM. Pojazd z silnikiem D38 o mocy 560 KM i momencie obrotowym 2700 Nm umożliwia realizację transportu o całkowitej masie do 180 ton. Dla najwyższych obciążeń osi MAN oferuje specjalnie adaptowane modele 10x4.
Efektywny TGX EfficientLine 2
Model TGX EfficientLine 2 kryje w sobie nową technologię pozwalającą na redukcję zużycia paliwa. Wyposażenie seryjne pojazdu obejmuje m.in. tempomat EfficientCruise - dzięki optymalnemu wykorzystaniu energii na podjazdach i podczas pokonywania różnic wysokości można ograniczyć zużycie paliwa nawet o 6%.
Nowe silniki D26-TopTorque są przystosowane do jazdy na wyjątkowo niskich obrotach przy niewielkim zużyciu paliwa. Osiągany na najwyższym biegu moment obrotowy wynoszący 200 Nm harmonizuje się z wyjątkowo długimi przełożeniami osi. W szczególności podczas jazdy na wzniesieniach wysoki moment obrotowy zapewnia większą swobodę jazdy, rzadsze obniżanie biegów oraz mniejsze zużycie paliwa.
Nowa funkcja Speed Shifting przyspiesza czas przełączania między biegami 10, 11 i 12, ograniczając na podjazdach przerwy w dostępie do siły pociągowej. Moduł pokładowy MAN TeleMatics zapewnia zarządzającemu parkiem pojazdów, pełen wgląd do stanu zużycia paliwa i nadzór nad przeglądami.
Pokaz pojazdów dla gospodarki komunalnej
Zaprezentowano też 25 pojazdów komunalnych przeznaczonych do wywozu odpadów, zimowego utrzymania dróg, oczyszczania dróg i wywozu nieczystości ciekłych.
Do specjalistycznego wyposażenia branżowego oferowanego przez MAN należy zaliczyć specjalną zautomatyzowaną skrzynię biegów MAN TipMatic przeznaczoną do pojazdów wywożących odpady stałe. Skrzynia ta uwzględnia specyficzne profile wykorzystania pojazdów z lukiem do ładowania znajdującym się z tyłu lub z boku. Dla pojazdów z lukiem do ładowania z tyłu MAN oferuje ergonomiczny element obsługi zamocowany w podpórce na rękę przy fotelu kierowcy. Przy pomocy tego elementu można uruchomić hamulce postojowe i przełączyć przekładnię w celu wyboru funkcji zabudowy "wrzucanie i prasowanie" oraz ustawienia skrzyni biegów MAN TipMatic w pozycji neutralnej.
W podwoziach pojazdów TGL i TGM przeznaczonych do utrzymania czystości dróg dokonano wiele niezbędnych adaptacji w celu umożliwienia umieszczenia specjalnych zabudów na ramie i zamontowania walców ze szczotkami, szczotek talerzowych i szybu zasysającego. Inżynierowie MAN skonstruowali w związku z tym całkowicie nowy układ dla kompleksowej technologii utylizacji spalin Euro 6 ze zbiornikiem na olej napędowy i AdBlue oraz ze zbiornikiem powietrza powyżej ramy. Za pośrednictwem przystawki odbioru mocy, umieszczonej po stronie koła zamachowego silnik MAN napędza także agregaty zabudowy. Na trasie pojazd oczyszczający drogi porusza się z typową dla pojazdów ciężarowych prędkością 80 km/h. Podczas oczyszczania prędkość robocza pojazdu wynosi poniżej 3 km/h.
Pojazdy stosowane do utrzymania dróg i pojazdy do odśnieżania są wyposażone w liczne instalacje hydrauliczne obsługujące tarczę odśnieżającą, urządzenie do posypywania dróg oraz opcjonalnie żuraw załadunkowy. Resory pneumatyczne tylnej osi znajdujące się w wyposażeniu seryjnym pojazdów TGM z napędem na wszystkie koła o całkowitej masie dopuszczalnej od 14,1 do 15 ton zapewniają równomierne posypywanie nawierzchni środkami odmrażającymi. Szczególną zaletą pojazdu tego typu jest mały promień skrętu, który ułatwia pracę pojazdu w gęstej zabudowie mieszkalnej z licznie parkującymi pojazdami.
MAN Trucknology Roadshow
Podczas Trucknology Days zainaugurowana została nowa flota ciężarowych pojazdów demonstracyjnych "MAN Trucknology RoadShow 2015". 70 pojazdów typoszeregów TGL, TGM, TGS i TGX, w tym po raz pierwszy nowy model MAN TGX D38, wyruszy w trasę po całej Europie. Jako kompletne pojazdy z zabudową lub z naczepą prezentują one pełną paletę różnorodnych modeli przeznaczonych do obsługi ruchu dostawczego i dalekobieżnego, do stosowania w budownictwie, transporcie ciężkim, w rolnictwie i leśnictwie oraz w gospodarce komunalnej. MAN prezentuje podczas organizowanych w całej Europie imprez i prezentacji flotę pojazdów w charakterystycznym karminowym kolorze. Handlowcy MAN udostępniają te pojazdy zainteresowanym klientom na kilka dni do przetestowania.
Trucks to go
Podczas Trucknology Days prezentowano też flotę pojazdów "Trucks to go". Są to nowe zabudowane pojazdy wszystkich typoszeregów, które można także obejrzeć na stronie www.man-truckstogo.com. Pojazdy te są dostępne od ręki, dzięki czemu klient może szybko reagować na nagłe potrzeby transportowe, bez konieczności oczekiwania na realizację zamówienia na nowy pojazd. Dostępne są kompletne pojazdy, takie jak wywrotki-hakowce, wywrotki trójstronne i betoniarki oraz pojazdy specjalne - śmieciarki, pojazdy z platformami podnośnymi lub pojazdy holownicze. Wszystkie pomalowane są na neutralny biały kolor, a oferta jest dostępna w całej Europie. Wpisując na stronie "Trucks to go" poszukiwaną konfigurację, klient otrzymuje pełną dostępną aktualnie ofertę w tym zakresie. Za pośrednictwem tego kanału firma MAN sprzedała w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 1500 pojazdów.