Wiadomości z rynku

niedziela
14 lipca 2024

Z gazowym akcentem

XXII Międzynarodowe Targi "Stacja Paliw" 2015
12.06.2015 00:00:00
Ponad 4000 gości odwiedziło XXII Międzynarodowe Targi "Stacja Paliw" 2015, które jak co roku były najważniejszym wydarzeniem sektora paliwowego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Wyróżniającą się ekspozycją była Strefa Metanu.
W dniach 13-15 maja br. do EXPO XXI Warszawa przybyli m.in. przedstawiciele kręgów biznesu paliwowego i sektorów współpracujących z branżą, politycy oraz pełnomocnicy licznych instytucji.
- Od ponad 20 lat Polska Izba Paliw Płynnych dba o rozwój polskiego sektora paliwowego. Dynamiczny rozwój, nowe oferty i rozwiązania dedykowane branży wymuszają na nas szeroką ich prezentację. Służy temu organizowane przez Izbę wydarzenie, Międzynarodowe Targi Stacja Paliw, które wpisało się już w kalendarz najważniejszych imprez branżowych - powiedziała Halina Pupacz, Prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych.
W ramach Akademii Przedsiębiorcy, platformie służącej wymianie wiedzy i doświadczeń z zakresu prowadzenia biznesu, przy okazji targów odbyło się wiele prelekcji poświęconych aspektom prawnym, finansowaniu inwestycji, modelom współpracy biznesowej oraz dynamicznemu rozwojowi sektora myjni. Wśród prelegentów obecni byli przedstawiciele największych firm sektora paliwowego oraz firm współpracujących z tą branżą.
Ważnym wydarzeniem podczas tegorocznych targów była konferencja pt. "Rynek paliw płynnych 2015. Wybrane zagadnienia", będąca podsumowaniem kierunków rozwoju i aktualnie obowiązujących na rynku trendów. Wzięli w niej udział przedstawiciele ministerstw, świata nauki, firm doradczych oraz liderzy sektora paliwowego w Polsce. Dyskusje panelowe objęły takie zagadnienia, jak perspektywy rozwoju rynku LPG i LNG, rezerwy strategiczne i zapasy obowiązkowe, kierunki dostaw paliw i gazu, czy ceny paliw na poziomie detalicznym i hurtowym w Polsce i na świecie.
Zwiedzający, w ramach Strefy Doradztwa Biznesowego, mogli także skorzystać z bezpłatnych porad ekspertów z różnych dziedzin: prawa, finansów, podatków, bankowości i funduszy unijnych, a także sektora paliwowego i branż pokrewnych.
Rynek paliw w raporcie
Targi "Stacja Paliw" 2015 były także okazją do prezentacji opracowanego przez Izbę raportu - Polski Rynek Paliw Płynnych 2014. Publikacja porusza najważniejsze problemy rynku paliw płynnych zarówno w Polsce, jak i na świecie. W raporcie zawarte zostały ponadto analizy tendencji rynkowych wobec sytuacji geopolitycznej Europy oraz innych trendów rozwoju sektora.
Wojna na Ukrainie z bezprecedensowym i brutalnym w ostatnich latach wkroczeniem Rosjan na obszar sąsiedniego państwa spowodowała wiele zamieszania na międzynarodowym rynku ropy, a zwłaszcza na europejskim rynku gazu - czytamy w raporcie. - Zdarzenia te ujawniły, że dotychczasowa strategia Unii Europejskiej w zakresie zabezpieczenia dostaw gazu była błędna i musi ulec jak najszybciej zmianie. Unia zadbała też o własne dostawy gazu na Ukrainę, ryzykując przerwanie dostaw gazu z Rosji. W nadchodzących latach import gazu do UE z Rosji będzie malał.
Odpowiedzią Rosji było zawarcie umowy z Chinami na wieloletnie dostawy gazu. Umowa ta nie jest w stanie zagrozić bezpieczeństwu dostaw gazu do Unii. Konflikt wokół Ukrainy spowodował rewizję dotychczasowych ustaleń polityki energetycznej UE. Nadal cele klimatyczne wysuwają się na plan pierwszy. W 2014 r. zostały jeszcze wzmocnione, mimo że ich realizacja stwarza zagrożenie dla interesów gospodarczych i rozwoju przemysłu w państwach członkowskich.
W drugiej połowie 2014 r. bardzo szybkim tempie spadały ceny ropy naftowej. Pod koniec roku były ponad dwa razy niższe niż sześć miesięcy wcześniej. Przewiduje się utrzymanie tendencji spadkowej do końca czerwca 2015 r.
W strefie metanu
Wśród licznych nowości dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszyło się stoisko w Strefie Metanu. Zwiedzających przyciągały również stanowiska z ofertą dedykowaną branżom autogazu i CNG. Atrakcją było również stoisko z robotami do badania wnętrz zbiorników. Oprócz tego na targach można było skorzystać ze specjalnej siłowni dla kierowców. Szeroko prezentowana była także oferta sektora HoReCa i FMCG oraz usługi związane z wystrojem i reklamą stacji paliw.
Firma Iveco prezentowała m.in. Stralisa zasilanego gazem ziemnym. napędzanego gazem ziemnym. Gama wersji Stralisa Natural Power Euro VI obejmuje 2- i 3-osiowe podwozia oraz 2-osiowe ciągniki. Pojazdy produkowane w fabryce Iveco w Madrycie (na tej samej linii montażowej co modele z silnikami wysokoprężnymi) są wyposażone w silnik Cursor 8 Natural Power o mocy od 270 do 330 KM. Silnik jest połączony z 16-stopniową zautomatyzowaną skrzynią biegów ZF lub 6-stopniową automatyczną skrzynią biegów Allison z hydrokinetycznym zmiennikiem momentu obrotowego. Są wyposażone w zbiorniki o łącznej pojemności 360 - 960 litrów sprężonego gazu ziemnego.
Oprócz wersji CNG przygotowanej z myślą o krótkich i średnich trasach Stralis Natural Power dostępny jest w wersji ze zbiornikiem gazu ziemnego w stanie ciekłym - LNG co zwiększa zasięg pojazdu do 750 km. Ciągnik LNG w konfiguracji standardowej jest wyposażony w cztery 70-litrowe zbiorniki CNG oraz 525-litrowy kriogeniczny zbiornik LNG. Gaz ziemny jest przechowywany w stanie ciekłym w temperaturze minus 130 stopni C i pod ciśnieniem 9 barów.
Powodzeniem cieszyły się stoiska na terenie otwartym, na których demonstrowano działanie najnowszych technologii, między innymi myjni samochodowych. Prezentowano również cysterny i zbiorniki.
- Na XXII Międzynarodowych Targach "Stacja Paliw" 2015 swoją ofertę zaprezentowało ponad 120 firm z Polski i Europy. Już dziś zapraszamy na "Stację Paliw" 2016 - dodaje Halina Pupacz, Prezes PIPP, organizatora Targów.
Zainteresowanie firm jest duże, przyjęto już wiele zgłoszeń wystawców na przyszłoroczne targi.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.