Wiadomości z rynku

Autor: RD
Zdjęcia: Solaris
Auto Market Truck, nr /2015 (1070)
z dnia 2015-07-31

... A Bydgoszcz Solarisy

Autobusy
... A Bydgoszcz Solarisy

Nagrodzony Solaris

Przedstawiciele Solaris Bus & Coach S. A. i Miejskich Zakładów Komunikacyjnych Sp. z o.o. w Bydgoszczy podpisali umowę na dostawę 27 autobusów niskopodłogowych. Do największego miasta województwa kujawsko-pomorskiego zostanie dostarczonych 20 sztuk Urbino 12-metrowych i siedem egzemplarzy wersji przegubowej. Pojazdy trafią do Bydgoszczy na przełomie 2015 i 2016 roku.
Jeszcze w tym roku do nabywcy pojedzie 20 nowoczesnych autobusów. Będzie to 16 sztuk Urbino 12 oraz cztery przegubowe Urbino 18. Realizacja dostaw zakończy się w styczniu 2016 roku, kiedy to do Bydgoszczy trafią cztery kolejne pojazdy w wersji 12-metrowej oraz trzy sztuki 18-metrowe.
We wszystkich autobusach zostaną zamontowane silniki DAF/PACCAR MX 11 spełniające najnowszą normę emisji spalin Euro6 oraz skrzynie biegów Voith Diwa 6. Zamówione pojazdy wyposażone będą w szereg udogodnień, takich jak system informacji pasażerskiej, system zapowiedzi głosowej, cyfrowy monitoring, klimatyzację oraz dostęp do Internetu poprzez Wi-Fi. Pasażerowie podczas jazdy autobusem będą mieli również możliwość naładowania przenośnych urządzeń elektronicznych za pośrednictwem zainstalowanego portu USB z dwoma gniazdami.
Kontrakt ten jest kolejnym znaczącym zamówieniem, jakie Solaris zdobył w maju bieżącego roku na rodzimym rynku. Polski producent zawarł bowiem umowę na dostawę 80 pojazdów do Warszawy. Podpisany dokument w Bydgoszczy stanowi kontynuację wcześniejszej współpracy z Miejskimi Zakładami Komunikacyjnymi, które po zrealizowaniu obecnego kontraktu będą posiadać łącznie już 74 autobusy marki Solaris.
Nowy Solaris Urbino został laureatem międzynarodowego konkursu iF DESIGN AWARD 2015. Wspólna praca konstruktorów Solarisa oraz biura projektowego studioFT z Berlina znalazła uznanie w oczach 53-osobowego jury złożonego z wybitnych specjalistów w dziedzinie designu.
O wyłonieniu zwycięzców zdecydowali jurorzy z ponad 20 krajów, którzy oceniali prawie pięć tysięcy propozycji z całego świata. Kapituła iF przyznaje niezależne nagrody za wzornictwo już od 1953 roku.
Nagrodzony nowy Urbino, który miał swoją światową premierę podczas targów IAA Nutzfahrzeuge 2014 w Hanowerze, to innowacyjny autobus miejski o lekkiej konstrukcji.
Intencją konstruktorów nowego Solarisa było stworzenie pojazdu, który swoim niebanalnym wyglądem i atrakcyjnym wnętrzem zachęci do częstego korzystania z komunikacji publicznej. Stąd podczas prac projektowych zadbano m.in. o zwiększenie przestrzeni pasażerskiej, zastosowano szersze i wyższe drzwi czy zainstalowano większą liczbę miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi. Przyjemną jazdę zapewniają dodatkowo większe szyby oraz LED-owe oświetlenie wnętrza.