Wiadomości z rynku

Autor: Jerzy Majewski
Zdjęcia: Archiwum
Tygodnik Truck.pl, 2016(3)
z dnia 2016-05-06

Laury dla ESA Trucks Polska oddział Konin

Dealer Roku DAF 2016

Piotr Juchtman, Dealer Development Manager DAF Trucks Polska, Andrzej Pawełczak, kierownik serwisu ESA o. Konin, Tomasz Bocheński, dyrektor serwisów ESA 

Zwycięski serwis ESA Trucks Polska oddział Konin mają 
pełne ręce roboty. Na pewno sprzyja temu położenie placówki przy szlaku tranzytowym (skrzyżowanie A2 i DK 25).

15 kwietnia 2016 roku w hotelu Moran w Ostrowie (Wielkopolska) odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród najlepszemu dealerowi DAF 2016. Dealerem Roku 2016 została firma ESA Trucks Polska oddział Konin. 
Drugie miejsce w klasyfikacji zajął również serwis firmy ESA, oddział Komorniki. Na trzecim miejscu, po raz pierwszy w pięcioletniej historii konkursu, uplasował się serwis autoryzowanego dealera DAF TB Trucks & Trailer Serwis oddział w Wolicy. 
Dobrze mieć dobre położenie
ESA Trucks Polska, jako autoryzowany dealer sprzedaży i serwisu samochodów ciężarowych marki DAF, działa na terenie województw wielkopolskiego i lubuskiego od 2006 roku i należy do Grupy ESA, holenderskiego przedsiębiorstwa, które powstało w 1927 roku. W Polsce firma posiada cztery autoryzowane punkty serwisowe DAF. 
Tomasz Bocheński, dyrektor serwisów ESA zapowiedział, że nagrodzony serwis w Koninie będzie w tym roku modernizowany, urządzona zostanie m.in. nowa, duża lakiernia, w której można będzie malować całe kabiny. ESA planuje także otwarcie pod koniec tego roku nowego serwisu koło Zgorzelca.
Andrzej Pawełczak, kierownik serwisu ESA o. Konin poinformował, że w placówce obecnie zatrudnione są 34 osoby, z których 15 to mechanicy. Obsługiwane są tu też naczepy (ESA jest także przedstawicielem marek Kögel i Schmitz). Serwis działający od 8.00 do 22.00 ma pełne obłożenie, miesięcznie ma około tysiąca zleceń, przy czym około połowy stanowią klienci zagraniczni. Z uwagi na dogodne położenie placówki przy szlaku tranzytowym często trafiają tu klienci zza wschodniej granicy.
Konkurs po raz piąty
Firma DAF Trucks Polska po raz piaty zorganizowała konkurs na najlepszego dealera DAF. W konkursie udział wzięli wszyscy autoryzowani dealerzy DAF w Polsce, których praca oceniana była przez cały 2015 rok. Pod uwagę brane były aspekty działania dealera, które bezpośrednio przekładają się na satysfakcję klienta tj. dostępność części, realizacja celów dotyczących kluczowych klientów, produktów oraz akcji specjalnych, sprzedaż części, poprawność wykonania usługi za pierwszym razem, szybkość reakcji na zażalenia klienta, wydajność obsługi w ramach serwisu ITS/PTS, sprzedaż kontraktów obsługowo-naprawczych DAF Multisupport, realizacja planów sprzedaży nowych i używanych pojazdów, jakościowe szkolenia z ekonomicznej jazdy oraz usługi finansowe Paccar Financial. 
Zdobycie tytułu Dealera Roku 2016 oznacza, że usługi serwisowe i sprzedażowe, jakie świadczy nagrodzony serwis, są oferowane na najwyższym i profesjonalnym poziomie. Dealer ma możliwość wykorzystywania w ciągu całego roku prestiżowego tytułu DAF Dealer Roku 2016 wraz z logo programu. 
Dobre wyniki na 20-lecie
Przed uroczystością wręczenia nagród odbyła się w konińskim serwisie konferencja, na której Zbigniew Kołodziejek, Marketing Manager DAF Trucks Polska, skomentował wyniki sprzedaży pojazdów ciężarowych w pierwszym kwartale 2016 r. w Polsce. DAF jest liderem w segmencie ciągników siodłowych o dmc co najmniej 16 ton i to lepszym rezultatem sprzedaży (22,3 proc. udziału w tym segmencie rynku) niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku. Rok 2016 w założeniach firmy ma być okresem rozwoju usług i szczególnej dbałości o wysoki poziom satysfakcji klienta. 
Od 1 kwietnia w całej sieci autoryzowanych serwisów DAF obowiązuje gwarancja czasu naprawy dla klientów posiadających kontrakty serwisowe – każda naprawa (nie licząc powypadkowych) musi być wykonana w ciągu ośmiu godzin albo firma zapłaci odszkodowanie. Tegoroczną nowością są też darmowe szkolenia dla kierowców, o wartości 140 euro, w przypadku zakupu nowych pojazdów CF lub XF. W programie uczestniczą wszyscy dealerzy. Oprócz tego firma oferuje płatne szkolenia, tak jak dotychczas.
W roku bieżącym DAF Trucks Polska obchodzi 20-lecie działalności. Rocznica zbiegła się z przeprowadzką (z początkiem kwietnia) centrali firmy z Wolicy do nowej siedziby, przy ul. Krakowiaków w Warszawie. Mówiąc o wysokiej pozycji marki na polskim rynku na przestrzeni 20 lat, Zbigniew Kołodziejek przypomniał, że już w 2005 roku holenderska marka została liderem w segmencie ciągników siodłowych, z udziałem 20,2 proc. w rynku, a w 2007 r. liderem w segmencie ciężkim, o dmc od 16 t (18,8 proc.). W 2012 roku osiągnęła najwyższy dotychczas udział w rynku ciągników (26,9 proc.).