Wiadomości z rynku

Autor: RED
Zdjęcia: Producent
Tygodnik Truck.pl, 2016(2)
z dnia 17.06.2016

Nowa skrzynia I-Shift biegami z pełzającymi

Umożliwia ruszenie z miejsca zestawem drogowym o masie 325 ton

Zautomatyzowana skrzynia biegów I-Shift w nowej wersji

Biegi pełzające umożliwiają jazdę z bardzo małą prędkością: od 0,5-2 km/h, pozwalając tym samym na wyjątkowo precyzyjne manewrowanie pojazdem, np. w trudnym terenie, czy też w trakcie wykonywania zadań związanych z utrzymaniem infrastruktury.

I-Shift z biegami pełzającymi stanowi rozwinięcie koncepcji opracowanej przez Volvo Trucks zautomatyzowanej skrzyni biegów I-Shift. Nowa wersja I-Shift umożliwia ruszanie z miejsca i jazdę pod górę w wyjątkowo ciężkim ładunkiem.

Volvo Trucks wprowadza na rynek nową wersję swojej zautomatyzowanej skrzyni biegów: I-Shift z biegami pełzającymi. Te dodatkowe biegi zapewniają wyjątkową zdolność pokonywania wzniesień pojazdom transportującym ciężkie ładunki w wymagających warunkach.  
Jest to unikatowe rozwiązanie w przypadku produkowanych seryjnie samochodów ciężarowych. Opracowana przez Volvo Trucks nowa wersja I-Shift umożliwia zastosowanie w niej nawet dwóch biegów pełzających. Tak skonfigurowana skrzynia biegów umożliwia m.in. ruszanie z miejsca zestawem drogowym o masie całkowitej do 325 ton (maksymalne masy techniczne określane są w zależności od specyfikacji i limitowane w zależności od kraju przeznaczenia).
Nowe możliwości manewrowania
– I-Shift z biegami pełzającymi otwiera przed samochodami ciężarowymi wyposażonymi w zautomatyzowaną skrzynię biegów zupełnie nowe możliwości w zakresie kontrolowania prędkości manewrowej podczas jazdy do przodu lub cofania. Obecnie kierowca może transportować ciężki ładunek bez obaw, że znajdzie się w sytuacji, która może zakończyć się kosztownym przestojem – mówi Peter Hardin, menedżer produktu ds. FM i FMX, Volvo Trucks.
Biegi pełzające umożliwiają jazdę z bardzo małą prędkością: od 0,5-2 km/h, pozwalając tym samym na wyjątkowo precyzyjne manewrowanie pojazdem, np. na placu budowy, czy też w trakcie wykonywania zadań związanych z utrzymaniem infrastruktury.
– Wynikające z dostępności biegów pełzających, znacznie lepsze właściwości jezdne i większa zdolność pokonywania wzniesień ułatwiają kierowcy jazdę z ciężkim ładunkiem po śliskim podłożu w trudnym terenie, takim jak np. plac budowy, kopalnia lub droga leśna. Im cięższy ładunek i gorsza nawierzchnia lub teren, tym większe korzyści z posiadania biegów pełzających w pojeździe – wyjaśnia Peter Hardin.
Ponadto, w przypadku firmy realizującej transport ponadnormatywny pod drogach zarówno gorszej, jak i dobrej jakości, biegi pełzające zapewniają dużą wszechstronność zastosowań i jednocześnie możliwość osiągania optymalnej ekonomiki paliwowej.
– I-Shift z biegami pełzającymi umożliwia ruszanie z miejsca w skrajnie trudnych sytuacjach. W połączeniu z właściwie dobranym przełożeniem przekładni głównej, pozwala na osiąganie prędkości podróżnej przy optymalnej prędkości obrotowej silnika, co skutkuje niższym zużyciem paliwa. To istotna korzyść w przypadku przewoźników realizujących tego typu transport – dodaje P. Hardin.
Z jednym lub dwoma pełzającymi
Zależnie od zastosowania pojazdu, I-Shift jest dostępna w wersji z jednym lub dwoma biegami pełzającymi do jazdy w przód. Może być również wyposażona w dwa pełzające biegi wsteczne. Wsteczne biegi pełzające pozwalają na wyjątkowo powolne cofanie, co jest zaletą podczas wykonywania manewrów wymagających dużej precyzji.
Przekładnia biegów pełzających jest zintegrowana ze skrzynią biegów. W celu wzmocnienia konstrukcji pod kątem przenoszenia dużych obciążeń część podzespołów wykonano z materiałów o dużej wytrzymałości. W porównaniu ze standardową I-Shift, wersja z biegami pełzającymi jest dłuższa o 12 cm.
I-Shift z biegami pełzającymi jest dostępna w połączeniu z 13- i 16-litrowymi silnikami Volvo Trucks dla pojazdów Volvo FM, FMX, FH i FH16.
Przełożenia, I-Shift z biegami pełzającymi
Przełożenie najniższego biegu w wersji z jednym biegiem pełzającym wynosi 19: 1 w przypadku skrzyni biegów z biegiem bezpośrednim lub 17: 1 w przypadku skrzyni biegów z nadbiegiem (przełożenie najniższego biegu w standardowej I-Shift z biegiem bezpośrednim wynosi 15: 1). Przełożenie najniższego biegu w wersji z dwoma biegami pełzającym wynosi 32: 1 w przypadku zarówno skrzyni biegów z biegiem bezpośrednim, jak i z nadbiegiem.
Przełożenie najniższego biegu wstecznego w przypadku skrzyni biegów z biegiem bezpośrednim wynosi 37: 1. 
Najpopularniejsze tagi