Wiadomości z rynku

wtorek
21 maja 2024

Kopią wydajniej, oszczędniej,sprawniej...

Najnowsze modele koparek kołowych Doosan, CAT i Volvo
29 lipca 2016
Producenci koparek kołowych, dostosowując je do norm emisji spalin Stage IIIB lub Stage IV, przy okazji zwiększają ich wydajność, czyniąc je jednocześnie bardziej oszczędnymi i komfortowymi. Modernizuje się układy sterowania, usprawnia obsługę techniczną. 
Ostatnio nowe modele koparek kołowych zaprezentowały m.in. marki Doosan, Caterpillar i Volvo.

Doosan DX57W-5

W nowej, 5-tonowej koparce kołowej Doosan DX57W-5 Stage IIIB, zastosowano całą gamę nowych rozwiązań, które zapewniają zwiększoną wydajność, wytrzymałość i oszczędność paliwa.
Maszyna jest napędzana przez 4-cylindrowy silnik Doosan D24, który zapewnia większą moc, wynoszącą 42,5 kW (52,3 KM). Spełnia on wymagania normy Stage IIIB w zakresie emisji spalin bez konieczności użycia filtra cząstek stałych (DPF), dzięki zastosowaniu technologii oczyszczania spalin – chłodzonego systemu recyrkulacji spalin (EGR) oraz układu utleniania katalitycznego (DOC). 
Testy fabryczne wykazały 15 % oszczędność paliwa, w zależności od trybu pracy i rodzaju wykonywanych zadań. Nowy wskaźnik ECO znajdujący się na panelu sterowania pozwala operatorowi na zmniejszenie spalania dzięki jego kontroli w czasie rzeczywistym, a także poprzez menu funkcji automatycznej redukcji obrotów i oszczędzania paliwa. Możliwość wyboru trzech różnych trybów zasilania (Eco, Standard i Power) oraz trzech trybów pracy (kopania, kruszenia i ścinania) sprawia, że koparka cechuje się znakomitą sterownością i wszechstronnością. 
Nowa kabina jest bardziej przestronna. Poprawiono układ elementów sterujących, które zostały pogrupowane w celu zapewnienia najwyższej ergonomii. Koparka DX57W-5 posiada również nowy panel sterowania wyposażony w regulowany, 7-calowy kolorowy monitor TFT LCD. Sterowanie ciśnieniem i przepływem w osprzęcie hydraulicznym zamontowanym na koparce dostępne jest z poziomu głównego monitora w kabinie. 
Inne rozwiązania zwiększające komfort pracy zastosowane w nowej kabinie obejmują w pełni zautomatyzowaną klimatyzację posiadającą większą liczbę dysz nawiewnych oraz dodatkowe schowki. 
Wyposażona pojedyncze opony koparka waży 5,79 tony. Dostępne są także opony podwójne. Model DX57W-5 posiada dwa tryby prędkości jazdy.
Operator może dostosować położenie kierownicy do własnych preferencji. Położenie i kąt nachylenia poduszki fotela oraz położenie konsoli sterowania mogą być regulowane niezależnie od siebie. Regulowane oparcie fotela oraz podparcie części lędźwiowej dodatkowo zwiększają wygodę kierowcy. Dostępny jest też fotel ogrzewany. 
Producent poleca tę maszynę nie tylko do kopania i robót ziemnych. Można ją wykorzystywać również do załadunku i rozładunku ciężarówek, a także do przemieszczania rur i innych materiałów w obszarze roboczym. Dla zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa podczas wszelkich prac obejmujących podnoszenie, w maszynie zamontowano sygnalizator przeciążenia, a także zawory bezpieczeństwa w wysięgniku oraz w układach hydraulicznych lemieszy.
W celu dodatkowego zwiększenia wytrzymałości wysięgnik i ramię koparki wyposażono w tuleje EM (Enhanced Macro-surface), które po nasmarowaniu są bardziej wydajne niż standardowe. Z tego samego powodu ograniczono liczbę spawów na wysięgniku i ramieniu maszyny, a w komorze pompy zmieniono położenie filtrów, aby ułatwić prace serwisowe. 
Podstawowe dane techniczne koparki kołowej Doosan DX57W-5
•    Łyżki: 0,175 m3
•    Masa robocza: 5.790-5.920 kg
•    Głębokość kopania (ramię 1,9 m): 3.795 mm
•    Zasięg kopania (ramię 1,9 m): 6.400 mm
•    Wysokość kopania (ramię 1,9 m): 6.170 mm
•    Rozstaw osi: 2.100 mm
•    Szerokość całkowita (koła pojedyncze): 1.920 mm
•    Wysokość całkowita (przód – standard): 2.855 mm
•    Długość całkowita (przód – standard): 6.120 mm
•    Promień obrotu nadwozia: 1.650 mm
•    Siła kopania na łyżce (ramię 1,6 m) (ISO): 4,2 t
•    Siła kopania na ramieniu (ramię 1,6 m) (ISO): 2,8 t 
•    Udźwig na poziomie gruntu (z przodu): 1,25 t na 5,0 m 
•    Maksymalna prędkość jazdy: 30 km/h 
•    Silnik (SAE J1349): Doosan D24 Stage IIIB, 42,5 kW (52,3 KM) przy 2.400 obr./min

CAT M316F

Firma Bergerat Monnoyeur zaprezentowała niedawno nową koparkę kołową – M316F. Maszyny nowej serii F pozwalają pracować łatwiej, jednocześnie obniżając koszty. Zastosowanie szybkozłącza umożliwia wymianę osprzętu roboczego bez wychodzenia z kabiny.
Koparka M316F o masie eksploatacyjnej 15.910 do 17.850 kg napędzana jest silnikiem Cat C4.4 ACERT o pojemności 4,4 litra i mocy użytecznej 105 kW. Spełnia on wymogi norm emisji spalin Stage IV. Strategia utrzymywania stałej mocy zapewnia błyskawiczną reakcję na zmiany obciążenia, dostarczając cały czas taką samą moc. Specjalna pompa mechanizmu obrotu umożliwia szybsze i bardziej płynne złożone ruchy.
Dzięki różnego typu wysięgnikom (jednoczęściowym, dwuczęściowym (VA) i z przesuwem bocznym) oraz ramionom (w tym ramieniu przemysłowemu) możliwe jest dostosowanie konfiguracji do wszystkich rodzajów zastosowań.
Do wyboru jest nowy promieniowy lub równoległy lemiesz oraz podpory, różne rodzaje opon oraz przeciwwagi – standardowa lub o zwiększonym ciężarze. Maszyna może się poruszać z prędkością do 35 km/h.
Standardowy układ hydrauliki dodatkowej, w tym wysokiego ciśnienia oraz przewody i obwody szybkozłącza, umożliwiają szybką wymianę osprzętu bez konieczności dodawania do maszyny kolejnych przewodów.
Możliwość wstępnego zaprogramowania za pomocą monitora dziesięciu ustawień ciśnienia i przepływu pompy hydraulicznej pozwala na korzystanie z szerokiego wachlarza osprzętu roboczego firmy Cat, od łyżek po pełen zestaw osprzętu hydrauliczno-mechanicznego.
Obsługa serwisowa odbywa się z poziomu, m.in. dostęp jest do chłodnic, filtrów oleju silnikowego i paliwa. Producent nie stosuje filtra cząstek stałych (DPF). Proste w czyszczeniu są rdzenie chłodnic odblokowywane/odchylane bez użycia narzędzi.
Standardowy system automatycznego smarowania (nie działa tylko z ramieniem przemysłowym) zapewnia smarowanie całego nadwozia aż po zakończenie ramienia. Pozostałe najważniejsze punkty zostały umieszczone centralnie i obniżono ich liczbę do minimum.
Dzięki dodaniu elektrycznej pompy zasilającej eliminującej konieczność ręcznego zasysania paliwa oraz standardowego separatora wody w układzie paliwowym nie trzeba już wykonywać wielu żmudnych czynności.
Operator ma do wyboru szeroki zakres wyboru ustawień fotela, podłokietników, kolumny kierownicy, elementów sterujących joysticka, pokręteł, przycisków, czułości układu hydraulicznego oraz automatycznej klimatyzacji. Zredukowano do minimum liczbę elementów sterujących, które są proste w obsłudze i rozmieszczone w łatwo odstępnych miejscach.
Rozwiązania takie jak układ kontroli komfortu jazdy, funkcja SmartBoom, tempomat, kierowanie za pomocą joysticka, hamulec automatyczny, blokada osi i automatyczna blokada obrotu przyczyniają się do wzrostu wydajności pracy.
Ułatwiono wchodzenie do kabiny po zastosowaniu nowych poręczy i dodatkowych, dłuższych stopni. Poprawiono widoczność dzięki powiększeniu przeszklonych powierzchni, zastosowaniu lusterek o większym kącie widzenia, większego okna dachowego, kamery bocznej i tylnej oraz oświetlenia roboczego z diodami LED. Zastosowanie inteligentnych rozwiązań, takich jak ostrzeżenie o niezapięciu pasa bezpieczeństwa, automatyczna blokada obrotu, hamulec automatyczny, blokada osi oraz nowa dźwignia bezpieczeństwa, pomaga zachować bezpieczeństwo podczas pracy.
Wprowadzono nowe, zintegrowane zabezpieczenie antykradzieżowe za pomocą kodu PIN. Wciąż dostępny jest też system zabezpieczenia maszyny MSS.
Technologia Cat Connect zwiększa produktywność i obniża koszty związane z obsługą maszyny. Zastosowanie technologii łączności bezprzewodowej pozwala na połączenie się z miejscem wykonywania pracy, dostarczając informacji o położeniu maszyny, przepracowanych godzinach, zużyciu paliwa, okresie bezczynności oraz kodach zdarzeń.
Oszczędności służą wbudowane systemy oszczędzania paliwa, takie jak regulator czasu pracy na biegu jałowym wyłączający silnik po upływie zdefiniowanego wcześniej okresu bezczynności, automatyczne sterowanie prędkością obrotową silnika i dostępne na życzenie strategie obniżające zużycie paliwa przez maszynę. Rozszerzony tryb Eco: silnik generuje tę samą moc przy niższej prędkości obrotowej.

Volvo EW60E 

Nowa koparka kołowa EW60E firmy Volvo Construction Equipment to wszechstronna i mocna maszyna, którą można wykorzystać do różnych zadań. Producent zwraca uwagę na jej bardzo dobrą trakcję, dużą siłę obrotu i udźwig.
Model EW60E wyposażono w silnik Volvo zgodny z normami Stage IIIB i dobrze zrównoważony układ napędowy, dzięki czemu uzyskuje wysokie osiągi zarówno podczas pracy na placu robót, jak i podczas jazdy. Opcjonalny wysięgnik stały i wysięgnik przesuwny pozwalają pracować zarówno w ograniczonych przestrzeniach jak i na dużych placach budowy.
Dla zwiększenia kontroli, wydajności i komfortu pracy model EW60E został wyposażony w precyzyjnie reagujące elementy sterowania, które zapewniają płynność ruchów maszyny i zwiększają wygodę operatora. Napęd na cztery koła i maksymalna prędkość 30 km/h gwarantują wysoką mobilność w terenie i na drogach. Maszyna umożliwia łatwe przejazdy między placami robót, a oś przednią można zablokować podczas pracy dla uzyskania optymalnej stabilności.
W kabinie nowej generacji jest o 10% więcej przestrzeni. Jej nowa konstrukcja pozwoliła uzyskać więcej miejsca za fotelem, dzięki czemu operator może poruszać się bardziej swobodnie. Zwiększono ilość miejsca w schowkach, a półka na telefon, dwa gniazda elektryczne, uchwyt na napoje i trzy inne duże schowki czynią z kabiny Volvo bardziej przyjazne miejsce pracy.
Regulowany fotel gwarantuje wysoki poziom komfortu operatora, klimatyzacja kabiny jest o 10% wydajniejsza, a sześć regulowanych nawiewów pozwala uzyskać lepszy przepływ powietrza w kabinie.
Widoczność we wszystkich kierunkach została poprawiona dzięki cieńszym słupkom, większym powierzchniom oszklonym i większej powierzchni roboczej pióra wycieraczki. Kamera wsteczna oferuje lepszy widok na 7-calowym kolorowym wyświetlaczu LCD, zapewniając precyzyjną kontrolę poprzez wyeliminowanie martwych pól widoczności nawet w najbardziej ciasnych miejscach.
Łatwą i intuicyjną obsługę maszyny ma umożliwiać klawiatura, na której po prawej stronie zgrupowano wszystkie elementy sterowania, a 7-calowy ekran LCD wyświetla wszystkie informacje o maszynie i umożliwia dostęp do funkcji za pośrednictwem menu. Przyciski skrótów umożliwiają operatorowi bezpośredni dostęp do określonych wcześniej funkcji, co zwiększa wygodę pracy. Ulepszona dźwignia proporcjonalna zapewnia pewniejszy chwyt i łatwiejsze sterowanie.
Dostęp podczas serwisu z poziomu podłoża i wygodnie rozmieszczone punkty smarowania skracają czas i obniżają koszty obsługi technicznej. Terminy przeglądów można łatwo monitorować na ekranie w kabinie, gdzie wyświetlane są przypomnienia o konieczności przeprowadzenia obsługi technicznej.
Dzięki standardowej funkcji automatycznego biegu jałowego, silnik wyłącza się samoczynnie po określonym czasie pracy na biegu jałowym, co obniża koszty paliwa i poziom hałasu. Zatrzymanie licznika motogodzin pozwala zmniejszyć koszty obsługi technicznej i zwiększyć wartość maszyny przy odsprzedaży.
Koparka została wyposażona w oprogramowanie Volvo MATRIS, które analizuje zachowanie operatora w celu poprawy efektywności, zwiększenia wydajności, zmniejszenia zużycia paliwa i obniżenia kosztów serwisu. Firma Volvo oferuje także system diagnostyczny VCADS Pro, który ułatwia kontrolowanie maszyny.
Wszechstronność modelu EW60E zapewnia możliwość wyposażenia go w bogatą gamę osprzętu, który nadaje się do wszelkich zastosowań, takich jak wykonywanie instalacji mediów, budownictwo, rolnictwo, kształtowanie krajobrazu i leśnictwo. Zamontowanie mechanicznego lub hydraulicznego szybkozłącza osprzętu pozwala na szybkie i sprawne zmienianie narzędzi. Dostępny jest kompletny asortyment łyżek, od wzmocnionych łyżek ogólnego zastosowania po łyżki do kopania rowów. Młoty hydrauliczne Volvo są kompatybilne z modelem EW60E. Bogaty asortyment narzędzi (albo końcówek) do młotów pozwala rozbijać materiały różnego rodzaju. Maszynę można także wyposażyć w kciuk hydrauliczny Volvo, przystosowany do współpracy zarówno z łyżkami do montażu bezpośredniego, jak i z szybkozłączem, co pozwala wykonywanie wielu zadań, takich jak układanie w stos, rozmieszczanie, załadunek, podnoszenie i przenoszenie.
Najważniejsze dane techniczne Volvo EW60E
•    Silnik: Volvo D2.6H, T4f
•    Maks. moc: 40 obr/s (2.400 obr/min)
•    ... Brutto (ISO 14396): 47,3 kW
•    ... Netto (ISO 9249, DIN 6271): 45,2 kW
•    Maks. Udźwig (dla wysięgu 3,0 m / wysokości 1,5 m): 2.800 kg
•    Siła wyrywająca (ISO 6015): 43,3 KN
•    Maks. wysięg przy kopaniu: 6.024 mm
•    Maks. głębokość kopania: 3.292 mm
•    Masa robocza* 5.622 kg
* Z wysięgnikiem 2,9 m, ramieniem 1,6 m, łyżką 0,187 m3, standardowym przeciwciężarem i lemieszem
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.