Wiadomości z rynku

Autor: RED
Zdjęcia: Volvo Trucks
Tygodnik Truck.pl, 2016(2)
z dnia 2016-08-05

Polak w Globalnym Finale konkursu Volvo

Po rywalizacji regionalnej The Drivers' Fuel Challenge 2016

Wszystkie pojazdy przygotowane na potrzeby konkursu to ciągniki siodłowe w konfiguracji 4x2 z silnikiem o mocy 500 KM, zautomatyzowaną skrzynią biegów Volvo I-Shift z I-See i kabiną Globetrotter

Wszyscy Finaliści – uczestnicy Finału Regionalnego (15 kierowców; po trzech najlepszych w finałach krajowych, rozegranych w każdym z pięciu krajów rynku Baltic Sea Market, uczestniczących w tej edycji konkursu). Od lewej stoją drużyny z: Ukrainy, Łotwy, Estonii, Litwy i Polski

 
Na torze w Bednarach odbył się niedawno Polski Finał organizowanego przez Volvo Trucks konkursu The Drivers' Fuel Challenge 2016, a jego zwycięzca – Piotr Krahel zajął drugie miejsce w rozegranym dzień później finale konkursu dla rynku Baltic Sea Market. 
Tym samym, Piotr Krahel znalazł się w trójce najlepszych kierowców z rynku Baltic Sea Market, którzy wezmą udział w Globalnym Finale The Drivers' Fuel Challenge 2016, zaplanowanym na 8-9 września br. w Göteborgu (Szwecja). 
Tysiąc uczestników
Konkurs The Drivers' Fuel Challenge – zainicjowany przez Volvo Trucks w 2011 roku, jako wydarzenie o zasięgu globalnym, a którego tegoroczna edycja była piątą na rynku polskim, przyciągnął w tym roku blisko 1.000 kierowców zawodowych, którzy rywalizowali w wieloetapowych kwalifikacjach, rozgrywanych na pięciu, wchodzących w skład regionu Baltic Sea Market rynkach (Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Ukraina). Stawką było zajęcie jednego z trzech pierwszych miejsc w eliminacjach krajowych i tym samym przejście do Regionalnego Finału na poziomie rynku Baltic Sea Market.
Polski finał
W Polskim Finale The Drivers' Fuel Challenge 2016, spotkało się 15 finalistów – najlepszych kierowców wyłonionych w krajowych rundach kwalifikacyjnych, rozegranych wiosną br. w 15 wybranych lokalizacjach w ramach sieci dealersko-serwisowej Volvo Trucks. W trakcie Polskiego Finału wszyscy oni rywalizowali ze sobą w porannej rundzie kwalifikacyjnej o wejście do rozstrzygającej – popołudniowej rundy finałowej.
Zarówno w trakcie polskiego, jak i Regionalnego Finału, kierowcy pokonywali trasy konkursowe na torze zamkniętym w Bednarach przy wykorzystaniu zestawu składającego się z samochodu ciężarowego Volvo FH oraz w pełni załadowanej naczepy Wielton, przy czym do pierwszych kwalifikacji finałowych (porannych rund kwalifikacyjnych o długości ok. 16 km i maksymalnym czasie przejazdu – 27 minut) wystawione były trzy pojazdy ciężarowe o identycznych specyfikacjach technicznych, rywalizujące równolegle ze sobą. Zgodnie z regulaminem konkursu, najlepsi kierowcy z każdego z tych pojazdów przechodzili do rozstrzygającej popołudniowej rundy finałowej (o długości ok. 21 km i maksymalnym czasie przejazdu 32 minut). 
Wszystkie pojazdy przygotowane na potrzeby konkursu to ciągniki siodłowe w konfiguracji 4x2 z silnikiem o mocy 500 KM, zautomatyzowaną skrzynią biegów Volvo I-Shift z I-See i kabiną Globetrotter, wyposażone w opony Michelin X Line Energy.
W trakcie Polskiego Finału konkursu, najlepszym w rundzie finałowej okazał się Piotr Krahel z firmy A-Z Transport, który potwierdzając swoje bezkonkurencyjne umiejętności w jeździe ekonomicznej, zdobył tytuł Mistrza Polski w The Drivers' Fuel Challenge 2016. Rafał Baran z firmy Tabsol oraz Tomasz Kowalski (Tomtrans U. T. Tomasz Kowalski) zajęli miejsca II i III.
Finału Rynku Baltic Sea Market
Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w Polskim Finale awansowali do Finału Rynku Baltic Sea Market i już dnia następnego, również na torze w Bednarach, wzięli udział w dalszych zmaganiach. Wspólnie z 12 innymi finalistami z czterech pozostałych krajów rynku Baltic Sea Market uczestniczących w tegorocznej edycji konkursu, po raz kolejny podjęli oni wyzwanie odnalezienia idealnej równowagi pomiędzy prędkością, czasem przejazdu i zużyciem paliwa na specjalnie wyznaczonej pod kątem Finału Regionalnego, trasie przejazdu. 
Tym razem rywalizacja była szczególnie emocjonująca – stawką w niej było bowiem nowe Volvo V40 dla zwycięzcy Finału Regionalnego – Mistrza rynku Baltic Sea Market w jeździe ekonomicznej oraz awans do kolejnego etapu konkursu – Globalnego Finału w Szwecji dla trzech najlepszych kierowców z Finału w ramach rynku Baltic Sea Market. 
Zgodnie z regulaminem konkursu i podobnie jak w przypadku Finału Polskiego, do rozstrzygającej rundy finałowej, rozegranej po południu, zakwalifikowało się trzech najlepszych zawodników – po jednym z każdego z trzech konkursowych zestawów drogowych Volvo FH z naczepą – łącznie trzech kierowców: z Litwy, Łotwy i Polski.
Ostateczne wyniki tej najlepszej trójki finalistów, z których jeden został Mistrzem Regionu Baltic Sea Market w The Drivers' Fuel Challenge 2016, ogłoszono podczas uroczystej Gali. Triumfatorem Regionalnego Finału i zdobywcą głównej nagrody rzeczowej – nowego Volvo V40 – został finalista z Litwy – Mindaugas Tumas.
Reprezentujący Polskę Piotr Krahel ostatecznie zajął II miejsce w Finale Regionalnym i tym samym, jako jeden z trzech uczestników z rynku Baltic Sea Market weźmie udział w Globalnym Finale The Drivers' Fuel Challenge 2016.