Wiadomości z rynku

Autor: RD
Zdjęcia: Kässbohrer
Tygodnik Truck.pl, 2016(4)
z dnia 26.08.2016

Cysterny Kässbohrer na targach Stacja Paliw

Naczepy

Wielokomorowa naczepa-cysterna K. STB przeznaczona jest do przewozu paliw płynnych

Podczas tegorocznych targów „Stacja Paliw” firma Timex S. A., jako generalny importer Kässbohrer na Polskę, zaprezentowała produkty tej marki już po raz czwarty.
Pokazano m.in. czterokomorową cysternę do przewozu paliw płynnych Kässbohrer STB39. To w pełni aluminiowa cysterna, z możliwością dolnego i górnego załadunku oraz dwustronnego rozładunku. Naczepa-cysterna do przewozu paliw płynnych K. STB 39 została zaprojektowana jako wielokomorowy zbiornik cylindryczny o średnicy 2.350 mm, wykonany z materiału Alustar/Elognal. W zależności od wymagań użytkowników, cysterna może występować w konfiguracji od 3- do 7-komorowej oraz zostać wyposażona w szeroki zakres układów pomiarowych oraz opcji rozładunku. Dzięki niskiej masie własnej cysterna charakteryzuje się wysoką ładownością użytkową. Przeznaczona jest do przewożenia paliw płynnych oraz innych produktów ADR zgodnych z kodem LGBF. Docelowo naczepa została wyposażona w system pomiarowy Sening GMVT805. 
Cysterna posiada włazy do napełniania DN500 z uszczelnianą pokrywą, zabezpieczenie próżniowe, linię odzyskiwania oparów oraz zawór wentylujący dla bezpiecznego operowania, wskaźnik poziomu w każdej komorze z oznaczeniem co 500 litrów, a także zabezpieczenie przed przepełnieniem – optyczny czujnik.
W podwoziu – rama wykonana z profili aluminiowych. Układ hamulcowy tarczowy – Wabco EBS 4S/2M z RSS i ECAS (z systemem wspomagającym ruszanie). Nogi podporowe – stalowe o nośności 24 t, marki JOST. Ogumienie 6 x 385 /65 R 22.5 z felgami aluminiowymi Alcoa. Trzy osie BPW, zawieszenie pneumatyczne, nośność 3 x 9 t. Pierwsza oś podnoszona automatycznie. Rozstaw osi – 6.700 mm, długość całkowita 10.800 mm, objętość zbiornika    39 m3, masa własna – 5.300 kg ±3%.
Cysterna może być wyposażona w grawitacyjne lub pompowe systemy pomiarowe, ze zwijadłem na 35 metrowy wąż rozładunkowy „mokry”. Szeroki zakres opcji obejmuje m. in.: kolektor zbiorczy, drukarkę w podgrzewanej skrzynce, węże rozładunkowe, pneumatycznie sterowane balustrady, aluminiowe nogi podporowe, systemy plomb elektronicznych.
Firma TIMEX S.A. posiada uprawnienia do modernizacji i napraw cystern kl. 3 ADR. W stacji serwisowej TIMEX w podwarszawskim Nowym Koniku wykonuje się m.in. montaż układów pomiarowych i wydawczych, legalizację urządzeń pomiarowych zgodnie wytycznymi Głównego Urzędu Miar, badania okresowe i pośrednie, naprawy powypadkowe, spawanie stali, aluminium, stali nierdzewnej, naprawy osprzętu.
Kässbohrer, ze swoimi fabrykami w Niemczech, Rosji i Turcji, jest obecnie czwartym co do wielkości, europejskim producentem naczep i przyczep. Firma oferuje naczepy począwszy od różnego rodzaju silosów i cystern do przewożenia zarówno paliw, mas bitumicznych jak i produktów chemicznych, poprzez naczepy do przewozu kontenerów, niskopodwoziówki, na naczepach kurtynowych skończywszy.