Biuro Obsługi Klienta
  • Zamknij
  • Wpisz swój adres e-mail (lub login do portalu mojagielda.pl) oraz hasło
  • E-mail
  • Hasło
  • zapamiętaj mnie na tym komputerze
  • Zarejestruj się, aby móc przeglądać historię swoich zamówień oraz przyspieszyć proces dodawania ogłoszeń.
  • Rejestracja
  • Zapomniałeś hasło?
Autor: red
Zdjęcia: red
Auto Market Truck, 2017(3)
z dnia 2017-07-14

Czym zajmuje się fleet manager?

Fleet manager

 

Rozwój branży transportowej wymusił na dużych korporacjach tworzenie nowych stanowisk. Jednym z takich zawodów jest fleet manager. Jakie obowiązki na nim spoczywają?
Podstawowe zadanie fleet managera: zarządzanie flotą
W niewielkich firmach transportowych zarządzaniem flotą najczęściej zajmuje się sam właściciel przedsiębiorstwa wspierany przez pracowników ds. administracji (np. sekretarkę) oraz kierowników magazynu. W przypadku, gdy flota liczy kilkadziesiąt lub kilkaset samochodów, niezbędna jest osoba, która weźmie na siebie pełną odpowiedzialność za pojazdy.
Coraz więcej korporacji logistyczno-transportowych zatrudnia fleet managera. Jego zadaniem jest ekonomiczne zarządzanie firmową flotą. Taka osoba ma dbać o efektywność działań i tworzyć oszczędną politykę zarządzania trasami. Zatrudnienie kompetentnego fleet managera dużym przedsiębiorstwom może przynieść oszczędności nawet rzędu setek tysięcy złotych.
Fleet manager kontaktuje się z dostawcami usług flotowych, dopełnia formalności przy zakupie lub leasingu nowych pojazdów. Buduje on także trwałe relacje ze stacjami paliwowymi (wykup kart paliwowych), serwisami samochodowymi i ubezpieczycielami, jest odpowiedzialny za przeglądy samochodów oraz likwidację ewentualnych szkód.
Kto może zostać fleet managerem?
Fleet managerami najczęściej zostają pasjonaci motoryzacji, którzy posiadają pewną wiedzę z zakresu mechaniki samochodowej. W praktyce ważniejsze są jednak kompetencje z zakresu ekonomii i zarządzania oraz doskonała znajomość branży transportowo-logistycznej.
W ogłoszeniach rekrutacyjnych na to stanowisko najczęściej firmy wymagają wykształcenia z zakresu logistyki, marketingu i zarządzania lub ekonomii. Niezbędna bywa również bardzo dobra znajomość języka angielskiego (często dodatkowo wymagany jest j. niemiecki).
Cechy idealnego fleet managera
Idealny fleet manager powinien potrafić pracować pod presją czasu, delegować obowiązki i komunikować się z podległym zespołem. Najcenniejsza jest wielozadaniowość, ponieważ dotrzymywanie terminów jest jednym z kluczowych wymogów stawianych przed branżą transportową.
Wiedza z zakresu ekonomii i finansów pozwala oceniać koszty i szacować zyski, a umiejętności analityczne pomagają planować ekonomiczną politykę zarządzania flotą.
Fleet manager musi śledzić zmiany prawne dotyczące ubezpieczeń, przewozu, czasu pracy i odpoczynku kierowców oraz tachografów.