Wiadomości z rynku

wtorek
6 maja 2025

Przewoźnicy zakładają spółki w Niemczech

Mogą wówczas wykonywać przewozy kabotażowe bez ograniczeń
7 lutego 2020

Svitlana Strachowicz

Po założeniu spółki w Niemczech firma transportowa może wykonywać przewozy kabotażowe bez ograniczeń

Zakładanie spółek w Niemczech zaczyna być coraz bardziej popularne wśród polskich firm przewozowych i spedycyjnych. Zwłaszcza wśród tych, które realizują przewozy dla niemieckich klientów.
Dzięki temu firmy transportowe mogą wykonywać przewozy kabotażowe bez ograniczeń i zabezpieczyć się przed nadchodzącym wielkimi krokami Pakietem Mobilności. Wyższe frachty oczywiście też wchodzą w grę. Dlaczego najczęściej wybierana jest GmbH? Przede wszystkim prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) pozwalana na ograniczenie swojego ryzyka i odpowiedzialności majątkiem prywatnym. Wspólnicy GmbH ryzykują tylko ustalonym kapitałem zakładowym i nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Niemiecka Ustawa o GmbH zakłada wysoki poziom elastyczności związanej z założeniem spółki. Chodzi nie tylko o uproszczenie formalności przy jej rejestracji, lecz także o dostępność tej formy prawnej dla każdego, kto myśli o swojej firmie. Na uwagę zasługują obowiązujące w prawie niemieckim zasady zawierania umów między spółką a członkiem zarządu. W prawie polskim przy podpisaniu takiej umowy spółka musiałaby być reprezentowana przez pełnomocnika, powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników. W prawie niemieckim prezes zarządu może podpisać taką umowę, działając zarówno w imieniu własnym jak i spółki, jeśli został zwolniony z zakazu określonego w § 181 niemieckiego kodeksu cywilnego (dotyczącego zawierania czynności z samym sobą).

Jak wygląda utworzenie GmbH w Niemczech?

Spółkę w Niemczech może utworzyć zarówno jedna osoba fizyczna (Ein-Mann-Gesellschaft), jak i spółka z Polski. Formalności nie są skomplikowane. Wspólnicy lub członkowie zarządu nie muszą być obywatelami Niemiec. W przypadku obywateli państw Unii Europejskiej nie ma żadnych ograniczeń. W umowie spółki podaje się następujące dane:
1. nazwę, pod którą spółka będzie występować w obrocie gospodarczym,
2. siedzibę spółki (miasto) i adres w Niemczech,
3. przedmiot działalności spółki - przy opisie nie stosuje się urzędowej klasyfikacji działalności, jak u nas PKD. Wystarczy opisanie w sposób zrozumiały i wyczerpujący działalności, jaką spółka będzie prowadzić,
4. wysokość kapitału zakładowego i wysokość udziałów wspólników,
5. dane członków zarządu.

Kapitał zakładowy GmbH

Umowa jest zawierana przed notariuszem w Niemczech, który następnie składa wniosek o rejestrację spółki w niemieckim rejestrze przedsiębiorców. W celu uzyskania rejestracji spółki niezbędne jest wpłacenie kapitału zakładowego w banku i przedstawienie notariuszowi potwierdzenia wpłaty. W przeciwieństwie do polskiej sp. z o. o. nie wystarczy samo złożenie oświadczenia o wniesieniu kapitału zakładowego. Minimalna wysokość kapitału zakładowego GmbH wynosi 25.000 euro, ale można na początek wpłacić 12.500 EUR i resztę dopłacić później. Należy jednak mieć na uwadze, że do czasu wpłacenia pełnej kwoty kapitału zakładowego wspólnicy ponoszą odpowiedzialność osobistą za brak wpłacenia tej kwoty. Istnieje także możliwość wpłacenia kapitału zakładowego w formie aportu np. przenosząc własność pojazdów na rzecz GmbH. Sąd rejestrowy w odniesieniu do wyceny wkładów rzeczowych jest uprawniony do sprawdzenia, czy nie nastąpiło istotne zawyżenie wyceny aportów przez wspólników.

Jaką odpowiedzialność ponosi zarząd GmbH?

Zarząd GmbH odpowiada swoim majątkiem prywatnym za zobowiązania spółki wyłącznie w przypadkach, gdy:
1. nie poinformuje zgromadzenia wspólników o tym, że strata spółki przekracza 50% kapitału zakładowego,
2. nie zgłosi wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie, 3. poda nieprawdziwe dane przy tworzeniu spółki,
4. dokona niezgodnej z ustawą wypłaty dywidendy wspólnikom,
5. dokona wypłat po wystąpieniu stanu niewypłacalności lub stwierdzeniu nadmiernego zadłużenia spółki.

Jakie są koszty utworzenia GmbH w Niemczech?

Koszt rejestracji GmbH przy minimalnym kapitale zakładowym wynosi niecałe 1.000 EUR w przypadku jednego wspólnika. Koszty zmieniają się w zależności od wysokości kapitału zakładowego i liczby wspólników. Do tego dochodzą koszty obsługi prawnej, wynajęcia biura, usług księgowych, uzyskania licencji, zezwoleń itd. Nie jest to tanie przedsięwzięcie, więc musi być dobrze przemyślane. Warto wcześniej sprawdzić koszty całego prowadzenia działalności, w tym zatrudnienia zarządzającego transportem w firmie przewozowej w celu uzyskania licencji transportowej. Ważne jest także poznanie kosztów zatrudnienia pracowników i analiza kwestii podatkowych, dotyczących wspólników i członków zarządu niemieckiej spółki w związku z prowadzeniem działalności w Polsce.
Svitlana Strachowicz
Radca prawny / Partner
Kancelaria prawna TSL Lawyers
Strachowicz i Wspólnicy sp. k.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.