Wiadomości z rynku

poniedziałek
5 maja 2025

Ułatwienia dla transportu w Tarczy 3.0

Sejm przyjął, kolej na Senat
5 maja 2020

Kontrole drogowe mają być uproszczone, a ich czas ograniczony, w celu ograniczenia do niezbędnego minimum kontaktu inspektora z kierowcą

Fot. ITD

W sejmowej wersji Tarczy 3.0, czyli ustawy dotyczącej działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 znajduje się kilka zapisów dotyczących transportu drogowego – zwraca uwagę ZMPD.

Kontrolie drogowe

Zmiany w ustawie o transporcie drogowym w zakresie uproszczenia i ograniczenia czasu trwania kontroli, mającej na celu ograniczenie do niezbędnego minimum kontaktu inspektora z kierowcą. Część czynności polegających na wprowadzeniu danych o przeprowadzonej kontroli do ewidencji, o której mowa w art. 80 ustawy o transporcie drogowym, odbędzie się bez konieczności obecności kontrolowanego kierowcy. W sytuacji braku naruszeń, kierowca nie będzie musiał również podpisywać protokołu kontroli.

ADR

Zmiany w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych będące reakcją na trudności z zachowaniem 7-dniowego terminu wydawania zaświadczeń ADR. W znowelizowanych przepisach termin ma być wydłużony do 14 dni. Wprowadzona zostaje także możliwość wysyłania zaświadczenia na adres wskazany przez kierowcę, a nie tylko na adres zamieszkania.

Testy kwalifikacyjne

Zmiana w art. 39b ust. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym wprowadzająca wyjątkowy tryb przeprowadzenia testów kwalifikacyjnych. Ustawodawca proponuje, żeby testy odbywały się na koszt urzędów wojewódzkich. Mają je przeprowadzać i sprawdzać pracownicy tych urzędów, wchodzący w skład komisji egzaminacyjnych. Ośrodki szkolenia będą zwolnione z konieczności zapewnienia odpowiednich warunków lokalowych do przeprowadzenia testu kwalifikacyjnego.

Zatrudnianie cudzoziemców

Zmiana w ustawie o promocji zatrudnienia, na podstawie której podmioty powierzające wykonywanie pracy cudzoziemcom będą mogły dokonać modyfikacji treści umowy o pracę stanowiącej podstawę wydania zezwolenia na pracę bez konieczności występowania o nowe zezwolenie. Do tej pory każda modyfikacja warunków zatrudnienia wymagała występowania o nowe zezwolenie. Ustawą zajmie się teraz Senat, na następnie ponownie Sejm. Ostatnim etapem prac legislacyjnych będzie podpis Prezydenta RP.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.