Projekt przyszłej etykiety opublikowany przez Parlament przedstawia kod QR (oznaczony jako I na schemacie). Punkty II, III, IV, V podają informacje o nazwie producenta, oznaczeniu, wymiarze i klasie opony. Jeden piktogram (VI) informuje o oszczędności paliwowej, a drugi (VII) o przyczepności na mokrej nawierzchni
Bardziej paliwooszczędne opony to mniej emisji - nowe etykiety opon UE pomogą je wybrać, informując o efektywności paliwowej, przyczepności na mokro i poziomie hałasu. Parlament Europejski zatwierdził nowy system etykietowania 13 maja. Nowe przepisy wejdą w życie 1 maja 2021 roku.
Jak informuje Actu-Transport-Logistique.fr po raz pierwszy takie przepisy dotyczą ciężkich pojazdów użytkowych kategorii C3 (ciężarówki i autobusy). Zgodnie z porozumieniem paryskim, UE zobowiązała się do 2030 r. ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 40% w porównaniu do poziomów z 1990 roku, a transport drogowy odpowiada za ok. 22% emisji gazów cieplarnianych w UE. Opony odpowiadają za od 20% do 30% zużycia paliwa przez pojazd, dlatego wybór bardziej efektywnego paliwowo ogumienia może pomóc zmniejszyć emisje z transportu. Aby pomóc konsumentom w podejmowaniu świadomych decyzji, UE wprowadza nowy system etykietowania opon.
Ułatwienie wyboru dla nabywców
Etykiety będą zawierać informacje na temat efektywności paliwowej i przyczepności na mokrej nawierzchni, w skali od A do G (podobnie do etykiet energetycznych dla urządzeń gospodarstwa domowego), a także informacje o ich poziomie hałasu zewnętrznego, wyrażonym w decybelach. Informacje na temat przyczepności na śniegu i lodzie mogą być dodane w przyszłości, a także informacje dotyczące przebiegu i ścierania (odpowiedzialnego za zanieczyszczenie mikroplastikiem), gdy dostępna będzie metoda testowania. Etykiety muszą być wyraźnie widoczne dla konsumentów, pokazywane podczas transakcji sprzedaży opon, w tym również przez internet, i powinny zawierać kod QR dla łatwego skanowania.
Korzyści z nowych etykiet opon UE
Nowe etykiety opon umożliwią europejskim konsumentom wybór opon bardziej efektywnych pod względem zużycia paliwa, co może znacznie zmniejszyć wydatki, a także obniżyć emisje. Dzięki lepszej przyczepności na mokrej nawierzchni wzrośnie bezpieczeństwo na drodze, a informacje o poziomie hałasu pomogą zmniejszyć zanieczyszczenie hałasem powodowane przez samochody.