Wiadomości z rynku

czwartek
15 maja 2025

Deutsche Bahn żąda odszkodowania od producentów ciężarówek

Dalszy ciąg sprawy „kartelu producentów”
17 czerwca 2020

Deutsche Bahn żąda 385 mln euro od producentów MAN, Daimler, DAF, Iveco i Volvo-Renault, w związku z nielegalnym ustalaniem cen

Fot. Future Image

Niemiecka firma kolejowa Deutsche Bahn skierowała do sądu skargę na firmy MAN, Daimler, DAF, Iveco i Volvo-Renault, żądając 385 milionów euro. Proces właśnie się rozpoczął w Monachium.
To nowa część procesu w sprawie „kartelu producentów ciężarówek” w Monachium. Ta część sprawy dotyczy niemieckiej firmy kolejowej Deutsche Bahn , która żąda odszkodowania od wspomnianych producentów, w związku z nielegalnym ustalaniem przez nich cen pojazdów.

Nie tylko Deutsche Bahn

Skarżący jest spółką zależną utworzoną specjalnie na tę okazję przez Deutsche Bahn w celu reprezentowania DB Schenker, a także armii federalnej, Bundeswehry i 200 przewoźników. Skarżący kupili razem w 1997 r. 38 .500 ciężarówek w cenach, które uważają za zbyt wysokie. Sprawa „kartelu producentów ciężarówek” rozpoczęła się w 1997 r. Komisja Europejska skazała producentów na grzywnę w wysokości prawie 4 mld euro, nie decydując o prawie poszkodowanych klientów do otrzymania ewentualnego odszkodowania.

Sto nierozstrzygniętych skarg

Producenci, oskarżani o to samo przez innych niemieckich przewoźników, zaprzeczają, że uzgodnili ceny. Sąd w Monachium rozpatruje około 100 skarg tego samego rodzaju. Żadna nie została jeszcze ostatecznie rozstrzygnięta.
W lutym sąd oddalił zbiorową skargę 3000 przewoźników, złożoną za pośrednictwem firmy windykacyjnej Financialright, która zażądała od producentów 900 mln euro. Sędzia stwierdził, że Financialright nie przestrzega ram nowego ustawodawstwa w sprawie skarg grupowych, przyjętego w Niemczech po skandalu z silnikami wysokoprężnymi Volkswagena, aby umożliwić obywatelom obronę ich interesów. Sąd uznał, że firma powodowa przekroczyła uprawnienia windykacyjne. Prawnicy producentów ciężarówek argumentowali już na początku procesu w październiku, że firma windykacyjna powinna dochodzić wyłącznie roszczeń bezspornych z prawnego punktu widzenia. Według sądu okręgowego w Monachium egzekucja w sprawach dotyczących szkód o charakterze masowym oparta na technologii informatycznej nie jest możliwa. Financialright odwołał się do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, najwyższego sądu w sprawach cywilnych.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.