Wiadomości z rynku

Autor: zm
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2020(10)
z dnia 24.11.2020

Nowy MAN TGX z tytułem „International Truck of the Year 2021”

Wyróżniony nie tylko za komfort jazdy

Jury nagrodziło MAN-a TGX m.in. za wyjątkowe osiągnięcia pod względem komfortu jazdy, warunków pracy i przebywania w kabinie

Fot. MAN

 
MAN TGX został wybrany jako ciężarówka roku 2021 – International Truck of the Year 2021 (ITOY).
Jury, w skład którego wchodzi 24 branżowych dziennikarzy, reprezentujących europejskie specjalistyczne czasopisma poświęcone tematyce pojazdów ciężarowych, nagrodziło nową ciężarówkę za wyjątkowe osiągnięcia pod względem komfortu jazdy, warunków pracy i przebywania w kabinie, bezpieczeństwa, zapewnienia efektywności zużycia paliwa, możliwości połączeń, innowacyjnych usług oraz filozofii leżącej u podstaw systemu obsługi i wyświetlania danych.
Nagroda ITOY należy do najbardziej prestiżowych nagród w branży pojazdów użytkowych. Ponieważ targi IAA w Hanowerze nie mogły się odbyć, podczas wirtualnej ceremonii dr Andreas Tostmann, prezes zarządu MAN Truck & Bus, odebrał tę cenną nagrodę z rąk przewodniczącego jury ITOY, Gianenrico Griffiniego.

Jak oceniali jurorzy

Od lutego 2020 r. członkowie jury ITOY mieli możliwość dokładnego poznania nowego MAN TGX. Oprócz komfortu jazdy docenili oni także stanowisko pracy kierowcy, między innymi bardzo dobrą czytelność całkowicie cyfrowo wyświetlanych wskaźników i parametrów. Zwrócili też uwagę na intuicyjną obsługę funkcji związanych z jazdą i mediami dzięki nowej, regulowanej wielofunkcyjnej kierownicy i innowacyjnej funkcji jednostki sterującej MAN SmartSelect. Jurorzy ITOY pozytywnie ocenili też komfort przebywania w nowej kabinie.
Podczas jazd testowych mogli się również przekonać o wyjątkowej efektywności układu napędowego spełniającego normy Euro 6d, który także dzięki udoskonalonej pod względem aerodynamicznym kabinie i zastosowaniu jeszcze bardziej przewidującego, opartego na GPS tempomatu MAN EfficientCruise pozwala na ograniczenie zużycia paliwa nawet o 8,2% w stosunku do poprzedniej wersji pojazdu.
Uwadze jury nie umknął także wysoki poziom bezpieczeństwa jazdy. Zastosowane liczne systemy, takie jak oparte na radarze systemy wspomagania przy skręcaniu i przy zmianie pasa ruchu, system utrzymania pasa ruchu lub asysta podczas jazdy w korku, ułatwiają pracę kierowcy, a także w istotny sposób przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Eksperci nagrody ITOY uznali nowy pojazd MAN TGX za bardzo postępowy i zaawansowany ze względu na zapewnienie licznych połączeń dzięki niespotykanej w segmencie pojazdów użytkowych wyjątkowej architekturze systemu elektronicznego i związanej z nim oferty usług cyfrowych.

Kierowca i właściciel firmy w centrum uwagi

W lutym 2020 r. spółka MAN Truck & Bus po raz pierwszy zaprezentowała publicznie pojazdy MAN nowej generacji, a od wczesnej wiosny nowe pojazdy z lwem na kratce chłodnicy są dostarczane klientom w całej Europie. Od momentu powstania pierwszych koncepcji pojazdów firma MAN zwracała się regularnie do 300 firm transportowych i 700 kierowców z prośbą o opinię na temat oczekiwań w stosunku do nowych pojazdów ciężarowych. Uzyskane odpowiedzi i uwagi zostały uwzględnione przy tworzeniu koncepcji pojazdów MAN nowej generacji. Dzięki temu nowe pojazdy jeszcze bardziej koncentrują się na potrzebach przedsiębiorstw w zakresie efektywności i zużycia paliwa, a kierowcom zapewniają ergonomiczne stanowisko pracy, wysoki poziom bezpieczeństwa i pożądane warunki do wypoczynku podczas przerw.

Andreas Tostmann, prezes zarządu MAN Truck & Bus, z nagrodą ITOY

Fot. MAN