Wiadomości z rynku

Autor: ZM
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2021(13)
z dnia 22.02.2021

500. ciągnik LNG zakupiony w Polsce

Jeden z dostarczonych przez IVECO Poland firmie FINE LOGISTICS

IVECO Poland przekazało FINE LOGISTICS cztery ciągniki siodłowe S-WAY Natural Power o mocy 460 KM

Fot. Iveco

 
Podwarszawska firma transportowa FINE LOGISTICS uzupełniła swoją flotę pojazdów ciężarowych o wyjątkowy, bo 500. egzemplarz ciągnika siodłowego napędzanego gazem ziemny, jaki został zakupiony w Polsce.
IVECO Poland przekazało FINE LOGISTICS cztery ciągniki siodłowe S-WAY Natural Power o mocy 460 KM, wyposażone w najnowocześniejszy układ napędowy, wykorzystujący jako paliwo skroplony gaz ziemny (Liquefied Natural Gas – LNG). Wśród odbieranych przez klienta IVECO pojazdów, znalazł się wyjątkowy, bo 500. egzemplarz w Polsce ekologicznej ciężarówki. Oficjalne przekazanie kluczyków i wyjątkowego prezentu dla klienta, odbyło się w siedzibie dealera IVECO TIMEX S.A. w Koniku Nowym.
Firma FINE LOGISTICS od lat zajmuje się transportem towarów w kraju i w relacjach międzynarodowych. W swojej flocie posiada 10 ciągników siodłowych marki IVECO. Ciągniki IVECO S-WAY Natural Power (LNG) wpisują się w dążenia przewoźnika do osiągnięcia niskoemisyjnego transportu, przyjaznego środowisku naturalnemu, a jednocześnie zapewniającemu pożądane parametry ekonomiczne i konkurencyjność rynkową.

Nowoczesne systemy wymagają szkolenia

Oficjalne przekazanie pojazdów poprzedziło szkolenie kierowców przewoźnika przeprowadzone przez trenera Akademii Jazy IVECO. Obejmowało ono między innymi naukę techniki ekonomicznej jazdy oraz obsługę systemu IVECO HI-CRUISE GPS, posiadającego zintegrowane funkcje wspomagające prowadzenie pojazdu, takie jak Eco-Roll oraz przewidujące sterowanie zmianą biegów i tempomatem, wykorzystując w tym celu najnowocześniejszą technologię mapowania GPS. Poznanie nowoczesnego systemu komunikacji IVECO S-WAY pozwoli kierowcom zmaksymalizować dyspozycyjność i wydajność pojazdu, dzięki wykorzystaniu usługi pomocy zdalnej oraz bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania i diagnostyki.

Z zasięgiem do 1600 km

Dostarczone pojazdy IVECO S-WAY LNG o mocy 460 KM, zostały wyposażone w zbiorniki na gaz ziemny o pojemności 390 kg. To rozwiązanie technologiczne ma sprawdzić się w usługach transportowych użytkownika, zapewniając zasięg pojazdów do 1600 km na jednym tankowaniu. Ponadto ciągniki IVECO posiadają nowoczesną automatyczną skrzynię biegów HI-TRONIX i systemy wspomagające HI-CRUISE. Wszystkie dostarczone S-WAY LNG zostały dodatkowo wyposażone w nawigację satelitarną, retarder, automatyczną klimatyzację wraz z klimatyzacją postojową, oświetlenie LED i lodówki w wersji Premium. Pojazdy klienta objęte są kontraktem serwisowym IVECO 3XL Life, z limitem 900 tysięcy km w okresie czterech lat.

Co zyskuje użytkownik?

Dariusz Wakuła, właściciel FINE LOGISTICS powiedział: – Jest nam niezmiernie miło, że to akurat do nas trafił 500. w Polsce egzemplarz pojazdu IVECO napędzany gazem ziemnym. Dziękujemy przedstawicielom IVECO Poland za upominek w postaci wyjątkowego modeliku tego niezwykłego pojazdu. Będzie on nie tylko ozdobą naszego biura, ale także znakiem wyznaczającym ekologiczny kierunek rozwoju firmy. Głównym priorytetem w naszej organizacji jest bezpieczeństwo i terminowość dostaw powierzonych nam ładunków oraz efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów, ze szczególnym uwzględnieniem zasad i norm ochrony środowiska naturalnego. Technologia wykorzystana w pojazdach IVECO S-WAY LNG zapewni obniżenie emisji dwutlenku węgla podczas realizacji naszych misji transportowych oraz zoptymalizuje koszty. Zwolnienie z opłat MAUT na terenie Niemiec do 2023 roku, z którego możemy skorzystać dzięki eksploatacji pojazdów IVECO, jest dodatkowym atutem ekonomicznym. Pojazdy te umożliwiają także realizację zleceń, które wymagają pozwolenia na wjazd do centrów miast Europy tylko pojazdom niskoemisyjnym, podobnie jest też z wjazdem do niektórych portów przeładunkowych. Już teraz podjęliśmy decyzję o kolejnej inwestycji w nowe ciągniki IVECO S-WAY napędzane gazem ziemnym. Jesteśmy w trakcie podpisywania umów. Nasza współpraca z marką IVECO będzie długofalowym projektem związanym z wymianą i uzupełnieniem taboru w naszej firmie.

Samochód ciężarowy online

Nowy, zaawansowany moduł telematyczny w IVECO S-WAY jest bogatym w możliwości systemem komunikacji. Pozwala gromadzić, przetwarza i wymienia dane w czasie rzeczywistym. Właściciele i kierowcy są stale połączeni z pojazdem poprzez swoje urządzenie mobilne lub komputer PC, korzystając z łatwego w obsłudze portalu i aplikacji MyIVECO.

Zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju

IVECO S-WAY Natural Power, jak zapewnia producent, łączy w sobie niski całkowity koszt posiadania z niską emisją szkodliwych substancji.
W przypadku operatorów logistycznych pragnących prowadzić „zieloną” flotę, S-WAY Natural Power pozostaje jedyną ciężarówką zasilaną gazem ziemnym oferującą zasięg do 1600 km przy mocy silnika 460 KM. Dzięki temu pojazdowi, mogą oni korzystać ze wszystkich zalet gazu ziemnego - jedynej dostępnej od ręki, niskoemisyjnej alternatywy dla oleju napędowego w segmencie ciężkim. Zasilanie gazem ziemnym zapewnia emisję cząstek stałych o 99% niższą niż olej napędowy i o 90% niższą emisję NO2. W przypadku użycia biometanu, emisja CO2 jest niższa o 95%.

Uroczyste przekazanie ciągników

Fot. Iveco