Wiadomości z rynku

Autor: zm
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2021(12)
z dnia 22.02.2021

Dlaczego doszło do katastrofalnego pożaru kilkuset cystern na granicy afgańsko-irańskiej

Tragedia uwydatnia znaczenie międzynarodowych standardów

Zgliszcza po katastrofalnym pożarze

Fot. france24.com

 
Eksplozja cysterny z paliwem w urzędzie celnym na przejściu granicznym Islam Qala między Afganistanem a Iranem zniszczyła ponad 500 pojazdów, w większości cystern z ropą i gazem.
Co najmniej 40 osób zginęło w pożarze, a 17 zostało rannych. Szkody materialne oszacowano na 40 milionów USD. IRU podkreśla znaczenie przestrzegania rygorystycznych norm bezpieczeństwa i zmniejszenia zatłoczenia na granicach.

Zaczęło się od jednej cysterny

Ogromny pożar wybuchł w sobotę (13 lutego) po południu w porcie Islam Qala, 120 kilometrów od miasta Herat. Islam Qala jest głównym punktem tranzytowym między Afganistanem a Iranem.Według wstępnych ustaleń pożar wybuchł w jednej z cystern i szybko się rozprzestrzenił. Z okazji skorzystali rabusie, którzy kradli towary importowane i eksportowane przez granicę.
Wielokrotnie Talibowie atakowali cysterny, podejrzewając przewoźników o dostarczanie obcych wojsk do kraju. Jednak nic nie wskazuje na to, że bojownicy stali za sobotnim pożarem.

Poza standardami

Przedstawiciele IRU zwracają uwagę, że wypadki takie jak ten zwróciły uwagę na znaczenie międzynarodowych norm bezpieczeństwa w transporcie drogowym, takich jak umowa dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (umowa ADR), która określa wymagania dotyczące transportu towarów, takich jak paliwo. Ta katastrofa powinna skłonić Afganistan i Iran do przystąpienia do umowy ADR i wykorzystania jej do poprawy standardów bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych.
Na rozmiar wyrządzonych szkód częściowo wpłynęła duża liczba ciężarówek czekających na przekroczenie granicy. Międzynarodowe standardy zapewniają również płynniejsze funkcjonowanie granic, skracając czas oczekiwania i korki. Na przykład Konwencja Narodów Zjednoczonych TIR zezwala na odprawę i odprawę celną w miejscu docelowym, a nie na granicy, zapobiegając tworzeniu się dużych zatorów pojazdów, takich jak ten, który widzieliśmy w Islam Qala. Korzystanie z systemu TIR na tej granicy oznaczałoby prawdopodobnie znacznie mniej czekających ciężarówek, a tym samym mniejsze ryzyko obrażeń i szkód.
Przejście graniczne Islam Qala pozostaje zamknięte do odwołania.